Czy popiersie Wincentego Witosa stanie w dzielnicy fabrycznej Kraśnika? Decyzję podejmą miejscy radni. Wcześniej wnioskiem Stowarzyszenia „Patriotyzm Jutra” zajmą się członkowie Zespołu do spraw pomników.
– Pierwsze posiedzenie zespołu zaplanowano na 15 lutego – zapowiada Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza. – Jego członkowie zajmą się wnioskiem Stowarzyszenia „Patriotyzm Jutra”, który został złożony dwa lata temu i dotyczy Wincentego Witosa, twórcy ruchu ludowego i jednego z ojców niepodległej Polski. Zespół będzie opiniował wnioski i pomagał w znalezieniu optymalnej lokalizacji. W jego skład wchodzą nie tylko radni i urzędnicy, ale także projektanci i artyści, więc ocena składanych wniosków będzie kompleksowa.
– Popiersie Wincentego Witosa, które chcemy ustawić w Kraśniku ma być wykonane z granitu – zapowiadają pomysłodawcy. – Ma mieć ok. 70-75 cm wysokości, zaś cały pomnik z cokołem: ok. 220 cm wysokości. Autorem pomnika jest Andrzej Krawczak.
To artysta pochodzący z Kraśnika, pracujący w Krakowie. Jest autorem m.in. Pomnika Wolności w Urzędowie, a także kraśnickiego pomnika smoleńskiego.
Pomnik Wincentego Witosa ma stanąć w dzielnicy fabrycznej. – Problem z takimi inicjatywami jest wypadkową oczekiwanej lokalizacji, zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego i własności danego terenu – przyznaje Niedziałek. – Jeśli już jakieś miejsce odpowiada wnioskodawcy, to np. plan może nie dopuszczać tam budowy pomnika. W przypadku budowli poświęconej Witosowi proponujemy niewielki teren zielony u zbiegu ul. Słowackiego i Małej w dzielnicy fabrycznej. Wnioskujący zaakceptowali tę propozycję. I dodaje: – Aktualnie w magistracie trwa procedura wydania decyzji o warunkach zabudowy, natomiast zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał o wznoszeniu pomników. Żeby pomnik mógł ostatecznie powstać, potrzebne będzie też pozwolenie na budowę.