Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

11 maja 2021 r.
6:32

Mieszkańcy Zamościa bronią drzew. Jest petycja i akcja plakatowa

Autor: Zdjęcie autora agdy
26 1 A A

Stop wycince zamojskich drzew. Plakaty z takim hasłem pojawiły się na pniach. Te pnie mają na korze znaki, które dla drzew są wyrokiem. Już ponad 200 osób podpisało petycję w ich obronie. Mieszkańcy nie chcą, by Zamość pozbywał się drzew.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miesiąc temu miasto informowało, że prezydent podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z odcinkiem ulicy Peowiaków. W ramach projektu zaplanowano nowe chodniki i ścieżki rowerowe, przebudowę zatok autobusowych, ulica zyska monitoring i kanalizację deszczową. A w miejscu istniejącego skrzyżowania ulic Piłsudskiego-Sadowej-Peowiaków powstanie rondo.

Prace już trwają, od 4 maja ruch kołowy kierowany jest tu na objazdy lub spowalniany ograniczeniami. Władze miasta i wykonawca proszą kierowców oraz pieszych o wyrozumiałość.

Tymczasem mieszkańcy w związku z tą inwestycją też mają prośbę.

Liczcie się z zielenią

Skierowali ją do prezydenta Andrzeja Wnuka, a zwracają się o zachowanie istniejącego drzewostanu, wytypowanego do wycinki przy realizacji inwestycji.

- Wyciąć i zabetonować jest najprościej. Urzędnicy w ogóle nie liczą się z zielenią. Koniecznie trzeba zamienić ich podejście do inwestycji, zmienić mentalność i o to nam najbardziej chodzi. Teraz w Zamościu tak to wygląda, że projektant i wykonawca w ogóle nie muszą brać pod uwagę drzew, bo te wycina się, by było jak najwygodniej zrealizować daną inwestycję – uważa Agnieszka Klimczuk, zamojska radna, która jest jedną z osób zaangażowanych w obronę drzew z ul. Piłsudskiego.

Ul. Piłsudskiego to część dawnego traktu lubelskiego, przy którym na początku XX wieku wybudowano koszary.

- One powstały między 1905 a 1911 dla carskiego wojska. I wówczas na terenie koszar posadzono drzewa. To te same których dziś bronimy. I trudno uwierzyć, że tak beztrosko miasto chce się ich pozbyć. Kiedy się rozmawia w Wydziale Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych, to słyszymy, że chodnik ma iść prosto i już. A tam nawet jest miejsce, żeby chodnik czy ścieżka wyminęły drzewa, żeby ich nie trzeba było wycinać. Tylko przy realizacji inwestycji na tej ulicy, miasto chciało usunąć 77 drzew, potem stanęło na 68. Rozmawiałem z wykonawcą, ma być korekta przy zatoce przystankowej i dzięki temu zostaną uratowane stuletnie cisy. Wyrok na kilka innych drzew jest jedynie odroczony, bo podczas oględzin się okazało, że ptaki założyły gniazda – dodaje radny Janusz Kupczyk, który też nie może się pogodzić z podejściem urzędników do miejskiej zieleni i jest współautorem petycji, którą można podpisywać w wersji elektronicznej i w papierowej.

Oboje są z klubu radnych Zamojska Koalicja Obywatelska.

Pół parku w rok

Organizatorzy protestu zbieraniem podpisów i plakatowaniem drzew chcą zwrócić uwagę na problem fatalnej, ich zdaniem, polityki jaką prowadzi miasto. Jako przykład podają, że tylko w zeszłym roku miejscy urzędnicy wydali zgodę na wycinkę 340 drzew! W Parku Miejskim rosną 702 drzewa. - To tak jakbyśmy w rok wycięli niemal pół parku - tłumaczą.

- I nie można dać się zwieść nasadzeniami kompensacyjnymi, o których tyle się mówi. Młode drzewka giną zniszczone przypadkiem, usychają z braku pielęgnacji. Poza tym są wyliczenia: żeby zrekompensować wpływ na czystość powietrza, jaki ma dorodny jesion - jak ten stuletni, którego chcemy obronić - to by trzeba posadzić 1700 drzewek 10-letnich. Tyle młodych drzew w zamian za wycięte jedno okazałe! Przecież to w Zamościu niemożliwe – wyliczają radni, powołując się na opinię Leszka Pataja, rzeczoznawcy w zakresie dendrologii i ochrony środowiska.

Czysto i bezpiecznie

- Na razie wycięliśmy 20 drzew, to dopiero początek inwestycji więc trudno mówić ile ich faktycznie wytniemy. Ale mamy wszystkie potrzebne zgody i zezwolenia dotyczące tej inwestycji. Jako przedstawiciel inwestora stoję na stanowisku, że powinniśmy dążyć, żeby po remoncie droga była bezpieczna dla pojazdów, użytkowników ścieżek i chodników. I żeby spełniała standardy, także sanitarne. Myślę tu o odchodach ptaków, bo było w tej sprawie wiele interwencji i pism. Wiem o plakatach na drzewach, znam stanowisko protestujących. Ale mamy też wnioski mieszkańców, którzy chcieliby drzewa wyciąć – mówi Stanisław Flis, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych UM w Zamościu.

I tłumaczy, że z powodów bezpieczeństwa, drzewa nie mogą rosnąć na środku ścieżki. Po drugie inwestycja wymaga głębokich wykopów, które by poważnie uszkodziły systemy korzeniowe.

- Przy ul. Piłsudskiego będą posadzone nowe drzewa, sto klonów kulistych – dodaje dyrektor Flis.

Głogi z ul. Św. Piątka. Tak wyglądały dwa lata temu (fot. Obiektywem amatora)

Akcja „głogi”

- My się nie upieramy przy wszystkich drzewach. Są dwa buki, jeden w lepszej kondycji, drugi w słabszej, to oczywiście, można zostawić tylko tego zdrowego. Faktycznie gawrony mają gniazda nad ulicą, część drzew jest w złym stanie. Ale dlaczego one są w złym stanie? Bo o nie nikt nie dba. Dlaczego w takiej fatalnej kondycji są głogi na ul. Św. Piątka i nagle trzeba tyle ich usunąć. A kiedy ktoś się tymi głogami zajmował? – zauważa radny Kupczyk.

Głogi z ul. Św. Piątka to kolejna budząca kontrowersje sprawa w Zamościu. Drzewa mają już kilkadziesiąt lat i gdy kwitną, zamieniają ulicę w efektowny, różowy tunel.

- Wyładowania atmosferyczne czy silne wiatry powodują łamanie się gałęzi i upadanie ich na jezdnie czy chodnik. To dało nam podstawę do tego, żebyśmy opracowali ekspertyzę, w której ekspert określił  liczbę drzew, które są niezbędne aby je wyciąć i zastąpić nowymi. Nasze działania polegają poniekąd na rewitalizacji zadrzewień na ulicy Św. Piątka w związku z tym, że jest ona wizytówką Nowego Miasta. Nadal ulica Św. Piątka będzie ulicą głogów, będzie ulicą różową na wiosnę – zapewnia Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu, który razem z prezydentem Andrzejem Wnukiem dementowali informacje, że miasto wycina wszystkie drzewa z ul. Św. Piątka.

Władze tłumaczą, że zamiast 39 starych głogów pojawią się młode, 2-metrowe. I ma być ich więcej niż wyciętych, bo 68 sztuk.

Murem za drzewami

- Wierzymy, że prezydent dostrzeże problem i stanie po stronie mieszkańców, dla których ważne są „zielone płuca miasta”, a także walory estetyczne starych drzew, których tak niewiele pozostało przy ulicy Piłsudskiego – piszą autorzy petycji, którą w sobotę będzie można poprzeć w czasie planowanego happeningu. Wskazują w niej, że zieleń w mieście nie jest traktowana z należytą uwagą i szacunkiem; że w budżecie Zamościa brakuje projektów i faktycznego powiększania terenów zielonych, bo jeden park i planty, gdzie brak jest wysokiej zieleni, to za mało.

- Chcemy się spotkać na ul. Piłsudskiego, koło drzew, które próbujemy ocalić. Porozmawiać, pokazać dawne zdjęcia ulicy, przywołać wspomnienia związane z tymi drzewami – zapowiada Agnieszka Klimczuk. Szczegółowy program "Godziny dla zamojskich drzew" zaplanowanej na 15 maja, między godz. 9 a 10 pojawi się niebawem.

Do poniedziałkowego południa petycję podpisało 220 osób. Wersję papierową – pół setki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Prawy do lewego
foto
galeria

Prawy do lewego

To była noc pełna emocji, nostalgii i radości, czyli klasyczna impreza w Beretowym stylu. Z głośników popłynęły największe przeboje, a na parkiecie ogień do białego rana. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. To jedna z dwunastu najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym

Prawosławni obchodzą Święto Jordanu, obrzęd święcenia wody w Bugu

Wierni prawosławni uczestniczyli w niedzielę w procesji nad Bug w Sławatyczach, gdzie dokonali obrzędu poświęcenia wody w związku ze świętem Chrztu Pańskiego zwanego też Świętem Jordanu. Prawosławni wierzą w jej moc uzdrawiającą i traktują jako źródło łask.

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast
galeria

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast

Prezydenci polskich miast, przedstawiciele Zarządu Związku Miast Polskich oraz przedstawiciele samorządów z całej Polski - ponad 200 osób uczestniczyło w czwartek i piątek w I Forum Ośrodków Subregionalnych, którego miejscem spotkania stał się Chełm.

Jak sypnęło, to świata nie było widać. Jak wyglądały ferie w PRL
Zdjęcia
galeria

Jak sypnęło, to świata nie było widać. Jak wyglądały ferie w PRL

Pierwsi uczniowie zaczęli ferie zimowe. Część z nich wyjedzie za granicę, jeszcze inni w góry, a niektórzy nie wyjadą nigdzie. Cofnijmy się w czasie i zobaczmy, jak wyglądały ferie zimowe w PRL.

Gęsty dym w oknach, dzieci na balkonie. Policjanci ruszyli na pomoc

Gęsty dym w oknach, dzieci na balkonie. Policjanci ruszyli na pomoc

Sceny były przerażające. Z okien wydobywał się gęsty dym, a na balkonie stały dzieci. Policjanci z Miączyna pierwsi dotarli na miejsce pożaru.

Rafał Król już strzela dla Stali Kraśnik, remis z trzecioligowym KSZO w sparingu

Rafał Król już strzela dla Stali Kraśnik, remis z trzecioligowym KSZO w sparingu

Rafał Król niedawno wrócił do Stali Kraśnik, a w sobotę już w pierwszym meczu kontrolnym w barwach nowej-starej drużyn wpisał się na listę strzelców. Niebiesko-żółci zremisowali z trzecioligowym KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:1.

Ma burzliwą historię i 4 gwiazdki. Król Kazimierz na sprzedaż

Ma burzliwą historię i 4 gwiazdki. Król Kazimierz na sprzedaż

Jest ogromny, ma burzliwą historię i można go kupić. Mowa o hotelu Król Kazimierz w Kazimierzu Dolnym.

Była petycja i poparcie radnych sejmiku. Jest przetarg na ścieżkę rowerową

Była petycja i poparcie radnych sejmiku. Jest przetarg na ścieżkę rowerową

Najpierw była petycja mieszkańców, którą później poparli radni sejmiku lubelskiego. A za chwilę Zarząd Dróg Wojewódzkich wyłoni projektanta.

Karnawałowa fiesta
foto
galeria

Karnawałowa fiesta

Karnawał w rytmie latino? Dlaczego nie. Takie imprezy są możliwe tylko w El Cubano. To dlatego, co weekend klub przyciąga tłumy lublinian spragnionych dobrej zabawy. Jeśli jesteście ciekawi jak się bawiono, to oglądajcie naszą fotogalerię.

Lewart Lubartów wygrał sparing z Huraganem. Trzy gole i pięciu testowanych

Lewart Lubartów wygrał sparing z Huraganem. Trzy gole i pięciu testowanych

Udany początek przygotowań w wykonaniu piłkarzy Lewartu Lubartów. Drużyna Wojciecha Stefańskiego w pierwszym meczu kontrolnym pokonała czwartoligowy Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0. Nowy szkoleniowiec miał do dyspozycji pięciu testowanych piłkarzy. Z dobrej strony pokazali się jednak klubowi juniorzy, a zwłaszcza Bartosz Hanuszek.

zdjęcia ilustracyjne

Jest ślisko! Ostrzeżenie pogodowe dla 13 powiatów

W sporej części regionu jest ślisko. To przez marznące opady. Kierowcy powinni być ostrożni.

Hrubieszów

Jest szansa na 80 mln zł od Szwajcarów. Burmistrz: „Trzymajcie kciuki”

Gdyby się udało, do Hrubieszowa mogłoby trafić aż 80 mln zł na realizację wspólnego projektu miasta, powiatu i gminy. Pieniądze są do wzięcia z Funduszy Szwajcarskich.

Podlasie do przerwy prowadziło z Victorią Sulejówek 4:0

Podlasie zaczęło gry kontrolne od wygranej z Victorią Sulejówek. Powrót byłego kapitana?

Pierwszy sparing na plus, zwłaszcza w pierwszej połowie. Podlasie po 45 minutach meczu z Victorią Sulejówek prowadziło aż 4:0. Po przerwie gospodarze nic już do tego dorobku nie dorzucili, za to rywale zdobyli dwie bramki i spotkanie zakończyło się wynikiem 4:2.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Prace wznowione w niedzielę
zdjęcia
galeria

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Prace wznowione w niedzielę

Przy ulicy Bernardyńskiej w Lublinie doszło do katastrofy budowlanej. Zawaliła się część ściany kamienicy. W sobotę Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zdecydował o całkowitej rozbiórce budynku. W niedzielę prace mają być kontynuowane.

Zatańczyli poloneza aż miło! Studniówka ZS Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Zatańczyli poloneza aż miło! Studniówka ZS Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie

Uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego na chwilę odetchnęli od maturalnego maratonu. Bawili się do białego rana podczas studniówki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium