"Małgośka" Maryli Rodowicz, "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena i "Cień wielkiej góry" Budki Suflera - te trzy piosenki znalazły się szczycie listy plebiscytu 95-lecia Polskiego Radia. Słuchacze oddali ponad 250 tys. głosów na swoje ulubione, polskie utwory.
Słuchacze Polskiego Radia uznali, że najpopularniejszą piosenką w plebiscycie będzie "Małgośka" Maryli Rodowicz. Ten utwór szybko wyszedł na prowadzenie w głosowaniu. Dalej znalazły się dwa, równie znane muzyczne dzieła: "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena i "Cień wielkiej góry" lubelskiej grupy rockowej Budka Suflera.
– Dla nas, dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia, było to zadanie niezwykle trudne, ale jako wyzwanie – artystycznie fascynujące – mówi Piotr Metz, szef muzyczny radiowej Trójki. – Podjęliśmy próbę opowiedzenia 95 lat Polskiego Radia za pomocą ścieżki dźwiękowej, czyli piosenek. Dlatego znalazły się tu utwory od wspaniałego muzycznie okresu międzywojennego, poprzez trudne lata wojny i odbudowy, niezwykle kreatywne lata 60., rockowe uderzenie następnych dwóch dekad, aż po współczesny fenomen Dawida Podsiadły, Taco Hemingwaya i ich rówieśników. Ogromna popularność plebiscytu jest dowodem na to, że zabawa ta spodobała się naszym słuchaczom – dodaje Metz.
Jak czytamy na stronie Polskiego Radia, utwory, które zebrały największą liczbę głosów, zostaną na nowo zaaranżowane przez Adama Sztabę oraz Krzysztofa Herdzina i zaśpiewane przez najlepszych polskich wokalistów. Owocem plebiscytu będzie dwupłytowy album z piosenkami w wersjach oryginalnych oraz w nowych aranżacjach, wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.
Utwór "Cień wielkiej góry" znalazł się na debiutanckiej płycie Budki Suflera z 1975 roku o takim samym tytule. Stałymi członkami zespołu byli wtedy: Krzysztof Cugowski (wokal), Romuald Lipko (bas i fortepian), Tomasz Zeliszewski (perkusja) oraz nieżyjący już Andrzej Ziółkowski (gitara).
Inspiracją do jego napisania była tragiczna historia. W 1973 roku 12-osobowa ekipa wyruszyła w Himalaje. Członkowie Lubelskiego Koła Klubu Wysokogórskiego zorganizowali wtedy pierwszą polską wyprawę w Himalaje Zachodnie. Do Polski nie wróciło dwóch himalaistów - kierownik wyprawy Zbigniew Stepek oraz lekarz Andrzej Grzązek.
Muzycy Budki Suflera ciągle udzielają się artystycznie. Lubelski zespół reaktywował się w ubiegłym roku, po pięciu latach przerwy, w nowym składzie. Z kolei Krzysztof Cugowski koncertuje z zespołem Mistrzowie. W zeszłym roku obchodził również 50-lecie swojej działalności artystycznej.
Jak czytamy na jednej z archiwalnych stron Polskiego Radia, pierwszy program radiowy został wyemitowany 1 lutego 1925 roku ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego na fali 385 metrów w Warszawie. Był to próbny program i zarazem eksperyment techniczny, który poprzedził powstanie 18 sierpnia tego samego roku "Polskiego Radia" spółka z o.o. Jej założycielami byli Zygmunt Chamiec i Tadeusz Sułowski. Spółka posiadała monopolistyczną koncesję na nadawanie programu na obszarze całego kraju.