Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 stycznia 2020 r.
14:18

Tęsknota za bieganiem boso po trawie. Rozmowa z UrKą, lubelską wokalistką

6 2 A A
(fot. Marta Zbańska)

Rozmowa z Urszulą Kasprzak-Wąsowską, która właśnie wydała płytę „Skąd”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Korzenie rodzinne?

- Urodziłam się w Kraśniku. Po dziadkach Janów Lubelski, Godziszów. Takie wiejskie klimaty.

• Skąd te tatarskie oczy?

- Pomieszała się krew. Tatarzy na ziemi dziadków mieszkali. 

• Edukacja?

- Podstawówka w Kraśniku, ogólniak i klasa mat-fiz w Kraśniku. Polonistyka na KUL. Praca magisterska o Starym Teatrze u prof. Wojciecha Kaczmarka. Zresztą profesor powiedział mi, że pan był pierwszy, opisując dzieje tego teatru.

• Tak było, jest nawet monografia. Skąd ta polonistyka?

- Miałam te tęsknoty w sobie. Dziś myślę, że ja tam miałam trafić, żeby się o sobie dowiedzieć pewnych rzeczy. Te studia mnie rozwinęły na wskroś.

• Wróćmy do rodzinnego domu. Czego się nauczyłaś od mamy?

- Wytrwałości.

• Od ojca?

- A od taty tego, że muzyka może rezonować z emocjami. Bo tata był melomanem, dużo muzyki słuchał. Był zamknięty, nie bardzo wiedziałam, co tam się w nim dzieje. Nie był to człowiek wylewny i nie jest do tej pory. Czytałam go przez muzykę, którą puszczał.

• Skąd ta muzyka?

- Byłam dzieckiem, które zmyślało piosenki. Pamiętam, jak bawiłam się z młodszą siostrą Irminą i kazałem jej śpiewać ze mną. Na poczekaniu wymyślałam melodie i teksty.

• Pamiętam twój koncert w Hades Szeroka podczas Post Festiwalu. Zamurowało ludzi i mnie. Kto wymyślił płytę UrKa „Skąd”?

- To było moje marzenie. Chciałam się muzycznie wypowiedzieć w większej formie. Potrzebowałam kogoś, z kim bym się na tej płaszczyźnie dogadywała. Jestem nieśmiała, mam w sobie dużo niepewności. Pracowałam z różnymi muzykami. We współpracy z Michałem Iwankiem jestem najbliżej tego, o co mi chodzi.

Z Michałem znamy się bardzo długo. Z różnych projektów muzycznych. Akompaniował nam przy projekcie „Kobiety, których nie ma”. To jest spektakl muzyczny oparty na piosenkach Osieckiej. Koncertowe i spektaklowe doświadczenia dały mi pewność, że Michał Iwanek jest pianistą, który potrafi podążyć za wokalistą.

• Po Osieckiej był projekt „Kochanowski”?

- Zaśpiewałyśmy 3 utwory. Do było preludium do tego, co „Kobiety, których nie ma” - Marzena Lamch-Łoniewska, Justyna Kociuba i ja - noszą w sobie. Powstały kolejne. W tym momencie mamy 7 utworów. I powstają kolejne. Mamy wielką chęć zrobić Kochanowskiego w formie pełnowymiarowego koncertu. Z białym głosem i we współczesnych aranżacjach.

• Skąd twoje fascynacje białym głosem?

- Z teatru. Na studiach występowałam w teatrze ITP, tam zetknęłam się z formą musicalu. Następnie śpiewałam w chórze Duszpasterstwa Akademickiego KUL. 6 lat temu zostaliśmy poproszeni o zrobienie Misterium Męki Pańskiej, u Salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą. Zagrałam Anioła. Ale razem z Maryją, graną przez Marzenę Lamch Łoniewską zrobiłyśmy całą oprawę muzyczną. A ponieważ Marzena o białym śpiewie wie bardzo dużo, więc od niej się tego śpiewu uczyłam. To jest zupełnie inna emisja głosu. Miałam kontakt z różnymi stylistykami muzycznymi.

• I to zaprocentowało na płycie?

- Tak, nie boję się eksperymentu. Przestałam od mojego głosu wymagać. Zdałam sobie, że nie wszystko zaśpiewam, bo nie umiem. W dodatku bardzo wiele nauczyłam się od moich dzieci. Kiedy one się rodziły (Ignacy lat 10, Jadwiga lat 7, Konstanty lat 4), obserwowałam, jak kształtuje się ich głos. Jak są niesamowicie nieskrępowane w śpiewie. Może to była najważniejsza nauka. Nauka pierwotnej czystości w śpiewie.

• Śpiewasz o miłości. Czym ona jest?

- Miłość jest wtedy, kiedy jest wolność w człowieku. Wiem, że jest wielu fascynujących mężczyzn na świecie, świetnych, wrażliwych, mądrych, inteligentnych. Ale jestem z moim mężem, dlatego, że go wybieram. Oddaję mu mój czas i siebie nie dlatego, że muszę, ale dlatego że mogę i po prostu chcę. I też mam świadomość ogromną, że ten, który mnie wybrał, ma kontakt z pięknymi, inteligentnymi, wrażliwymi kobietami, cudownymi, a jednak wybiera mnie. Każdego dnia. To jest miłość.

• Michał Urbaniak mówi, że życie jest jak jazda tramwajem, nie wylecisz z zakrętu, jak masz się czego trzymać. Czego się trzymasz w życiu?

- Tego, że nie jestem pępkiem świata.

• Co w życiu jest ważne?

- Kiedy przeczytałam w „Przebudzeniu” Anthony de Mello, że „Ja jestem osłem i ty jesteś osłem”, to otwarte przyznanie się do bycia „osłem” dało mi dużo dystansu do siebie samej. Nie muszę udawać, że jestem lepsza niż jestem. Ani gorsza. To takie moje wyzwalające „wiem, że nic nie wiem”. Powtarzam zatem sobie cały czas, że jestem „osłem”.

• Co i do kogo mówisz na płycie?

- Jeśli chodzi o koncepcję płyty, to jest ona odzwierciedleniem pewnego rozdarcia, które przeżywam. Z jednej strony jest cywilizacja, z nowymi technologiami, postępem, niewyobrażalnym pędem... Nie potrafię powiedzieć, że jest to „samo zło” - bo mamy ciepłą wodę w kranach, bo możemy się szybko skomunikować z kimś, kto przebywa na drugiej półkuli, bo ciężką pracę wykonują za człowieka maszyny. A z drugiej - jest tęsknota za pierwotną prostotą, za życiem zgodnym z rytmem pór roku, za bieganiem boso po trawie, za tym, żeby czerpać z Matki Ziemi dobrą energię, siłę, zdrowie, pokorę... Jak prowadzić życie w harmonii z naturą, gdy się codziennie dowozi dzieci do szkoły samochodem na olej napędowy? Bo jednak przecież na jakiejś części z nas chęć wykształcenia dzieci, rodzaj pracy, którą wykonujemy - wymusza życie w miastach. W miastach, w których za dnia nie widać linii horyzontu, a w nocy: gwiazd.

• Skąd pomysł na zdjęcie okładkę płyty?

- Z tęsknoty... Za byciem blisko natury. Ale naprawdę blisko - za poczuciem tego wszystkimi zmysłami, na skórze, na dłoniach... Myślę, że żyjemy w takich czasach, w których tę potrzebę bagatelizujemy. Wiemy, że mamy zjeść, wyspać się, że powinniśmy zażywać ruchu, mieć czas na odpoczynek, zadbać o swój rozwój. A czy nie potrzebujemy poczuć, że jesteśmy częścią czegoś większego? Że te drzewa tu były przede mną. I będą po mnie.

UrKa "Skąd": • UrKa - głosy • Michał Iwanek - instrumenty klawiszowe, programowanie, aranżacje • Michał Lewartowicz - gitary w utworze „lew” • Mix, master oraz produkcja muzyczna: Michał Iwanek • Zdjęcia, stylizacja, projekt graficzny: Marta Zbańska • Autorstwo tekstów: UrKa (Urszula Kasprzak - Wąsowska), poza „Czas zatrzymał się” oraz „Więzienie” (Marcin Wąsowski) • Muzyka: UrKa poza utworami „stare kobiety”, „lew” i „przepraszam”, których współautorem jest Michał Iwanek, oraz utworem „więzienie”, który jest w całości skomponowany przez Michała Iwanka
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki  dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego
Artykuł zewnętrzny
1 czerwca 2024, 9:30

Innowacje w obszarze wód morskich dzięki dotacjom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Firma JFG Composites Sp. z o.o. pomyślnie zakończyła realizację projektu inwestycyjnego polegającego na wdrożeniu unikalnej, w skali międzynarodowej, technologii wytwarzania kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.). Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują.

Marsz Równości w 2023 roku

Marsz Równości dzisiaj w Lublinie. Idą z hasłem „Miłość, a nie wojna”

Dzisiaj, wczesnym popołudniem, już szósty raz tęczowa parada przejdzie ulicami Lublina. W tym roku hasłem przewodnim jest „Miłość, a nie wojna”.

Jakub Banaszek i Radosław Wnuk

Prezydent Banaszek powołał I zastępcę. To "lokalny patriota"

Od dzisiaj I zastępcą prezydenta Chełma jest dotychczasowy dyrektor Departamentu Architektury, Geodezji i Inwestycji.

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja
Lublin
galeria

W Staszicu jak na obradach ONZ. Taka symulacja

Rozmawiali o problemach międzynarodowych: konflikcie na Bałkanach, kryzysie konstytucyjnym w Bośni i Hercegowinie, starzejącym się społeczeństwie oraz moralności surogacji. W Lublinie trwa 19. LubMUN Lublin Model United Nation czyli symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizuje I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.

Klaudiusz B.

Niedoszły pupilek Suwerennej Polski stanie przed sądem

Jest akt oskarżenia przeciwko Klaudiuszowi B. Niedoszły pupilek Suwerennej Polski ma poważne prokuratorskie zarzuty.

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

Niebezpieczna przejażdżka quadem. Siostry trafiły do szpitala

23-latka nie zapanowała nad ciężkim pojazdem i quad wpadł do rowu. Kierująca nim młoda kobieta i jej 14-letnia trafiły po tym zdarzeniu do szpitala.

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Meteorolodzy ostrzegają: W pogodzie nadal niebezpiecznie

Kolejny dzień z ostrzeżeniami meteorologów. Prognozują, że sobota w Lubelskiem będzie burzowa.

Po zderzeniu z pociągiem samochód został kompletnie zniszczony

Wjechał autem pod szynobus. Z samochodu została miazga

Do groźnego wypadku doszło wczoraj w gminie Milejów (pow. łęczyński). Osobowe auto zderzyło się z szynobusem.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE
1 czerwca 2024, 19:00
galeria

Noc Kultury 2024 już dzisiaj: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce już dzisiaj. Noc Kultury 2024 już od dzisiejszego wieczora, przez kilka godzin. Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

 Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu
Zdjęcia
galeria

Tak się bawi Lublin! Weekend na dachu

Wasza ulubiona letnia miejscówka - Przystań na dachu - jest już otwarta. Znajdziecie tam wakacyjny vibe i.... inne atrakcje. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Ireneusz Baran zastąpi w roli trenera Tomasovii Marka Sadowskiego

Marek Sadowski kończy przygodę z Tomasovią. „Odmłodniałem o kilka ładnych lat”

Krótko, bo tylko kilka miesięcy trwała przygoda Marka Sadowskiego z Tomasovią. Doświadczony szkoleniowiec w zimie zgodził się pomóc drużynie z Tomaszowa Lubelskiego i poprowadził ją wiosną. Obie strony doszły jednak do porozumienia, żeby jeszcze przed końcem rozgrywek zakończyć współpracę. Miejsce „Sadka” zajmie teraz Ireneusz Baran.

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach
Zdjęcia
galeria

Historia Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie na zdjęciach

W tym roku LAW w Dęblinie obchodzi 97-lecie istnienia. Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowej fotogalerii, na której zobaczymy, jak dawniej wyglądała Akademia, szkolenie, obiekty oraz samoloty treningowe.

Piłkarze Motoru i Arki w niedzielę raczej nie będą musieli martwić się o poziom sędziowania

Motor w niedzielę zagra z Arką Gdynia. Sędzia z najwyższej półki

W piątek dowiedzieliśmy się, kto będzie prowadził finałowy mecz barażowy o awans do PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin zmierzy się w niedzielę na wyjeździe z Arką Gdynia. Sędzią głównym spotkania będzie doskonale znany kibicom nie tylko w Polsce Szymon Marciniak.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium