Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

6 lutego 2019 r.
16:14

Wynalazki badaczki z Lublina pomagają ratować pszczoły

Rozmowa z dr hab. Anetą Ptaszyńską z Zakładu Botaniki i Mykologii Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej. Badaczka z Lublina wynalazła innowacyjne preparaty, pomagające ratować chore pszczoły

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego pszczoły, skąd zainteresowanie tymi owadami?

– Podczas swojego doktoratu zajmowałam się owadami. Pszczoły są dużym wyzwaniem, nie tylko badawczym. Te zapylacze są także bardzo ważne dla naszego ekosystemu. Zapylaczy jest coraz mniej, na całym świecie obserwuje się wymieranie tych pożytecznych owadów, dlatego też moje badania poszły w tym właśnie kierunku.

• Jak długo trwały badania nad preparatami na pszczele dolegliwości?

– Dla mnie te badania trwają długo, bo już ponad 7 lat, choć ostatnio dowiedziałem się, że jeśli chodzi o preparaty dla pszczół, to była to najszybsza komercjalizacja w Polsce. Swoje badania rozpoczęłam w 2011 roku. Po kilku latach, spośród kilkudziesięciu ekstraktów, naszemu zespołowi udało się uzyskać ten najskuteczniejszy. Mieliśmy też sporo szczęścia, bo od razu wyłoniliśmy takie dawki, które dają oczekiwany efekt.

• Jeden z wynalezionych preparatów zwalcza nosemozę – jedną z najczęstszych chorób pszczół. Co to za choroba?

– Nosemoza jest choroba grzybową, pasożytniczą, która powoduje skrócenie życia pszczół. Choroba bardzo łatwo i szybko się rozwija, ponieważ pszczoły mogą się nią bardzo łatwo zakazić. Pasożyty powodujące chorobę rozwijają się wewnątrz komórek jelita pszczół. Tam też intensywnie się namnażają. Gdy są już dojrzałe, komórka jelita pęka i zarodniki są uwalniane do światła jelita. Wtedy zakażają albo komórki jelita tej samej pszczoły, w efekcie doprowadzając do śmierci owada lub wraz z kałem są wydalane na zewnątrz. Niestety wydalony kał jest bardzo słodki i przyciąga pszczoły. Owady te lubią wszystko to co słodkie i ten kał zlizują. W ten sposób dochodzi do kolejnych zakażeń i choroba się rozprzestrzenia. Choć nie jest to jedyna droga zakażenia. Pszczoły dzielą się między sobą pokarmem, przekazując sobie w ten sposób i chorobę. Przy mocnym zakażeniu rodzina pszczela może nie przetrwać nawet zimy.

• Do tej pory nie udało się znaleźć skutecznego leku na nosemozę?

– Taki lek istnieje. Na nosemozę jest antybiotyk. To fumagilina. Jednak grzyby wywołujące chorobę zaczynają się już na ten lek uodparniać. Pszczoły chorują mimo podawania antybiotyku. Chodzi jednak o coś innego. W Unii Europejskiej obowiązuje zakaz podawania antybiotyków i sulfonamidów (grupa organicznych związków chemicznych, które hamują wzrost kolonii bakterii – red.) pszczołom. Pozostałości tych substancji mogą bowiem znajdować się w miodzie, który spożywamy. Mogą też wywoływać u ludzi dość poważne powikłania jak np. trombocytopenię (małopłytkowość – red.). Z tych też powodów nie można ich stosować. Okazuje się, że w ślad za krajami Unii Europejskiej idą też inne państwa. Ostatnio zostałam zaproszona do Kanady, która również wycofuje się z mocnej chemii i szuka alternatywnych rozwiązań. Preparatów, które są bezpieczne i dla pszczół, i dla człowieka. Podczas pobytu w Kanadzie opowiadałam o naszych rozwiązaniach.

• Czy probiotyk na nosemozę został już opatentowany?

– Odnośnie naszego drugiego preparatu, czyli probiotyku dla pszczół, to zgłoszenie patentowe zostało wysłane w 2017 r. Jeśli chodzi o preparat oparty na ekstraktach roślinnych, to było to wcześniej, bo już w 2015 r. Jednak procedury w urzędzie patentowym są długie i cały czas trwają. Mamy już potwierdzenie o tzw. czystości patentowej, czyli informację, że nie ma żadnych przeszkód jeśli chodzi o opatentowanie naszego wynalazku. Informacja o wydaniu patentu może przyjść już niedługo.

• Czy probiotyk jest już dostępny na rynku?

– Naszym odkryciem zainteresowała się firma produkująca leki weterynaryjne, więc preparat oparty na naszym pomyśle dotyczącym zastosowania ekstraktów roślinnych jest już w sprzedaży. Drugi pomysł to są preparaty probiotyczne, dodatkowo zabezpieczające przed chorobą. To taki lakcid dla pszczół, bakterie dedykowane specjalnie tym owadom. Ponieważ nosemoza rozwija się w jelicie pszczół to chcieliśmy właśnie ten fragment przewodu pokarmowego zabezpieczyć, aby nie dostały się do niego zarodniki. Tych bakterii szukaliśmy oczywiście u pszczół. Udało nam się wyizolować 14 szczepów bakterii, na które pszczoły dobrze reagowały. Ten drugi preparat, czyli probiotyk dla pszczół, też lada chwila ma trafić na rynek. Również dzięki współpracy z tą samą firmą. 

Nagrody i wyróżnienia 2018

• srebrny medal przyznany na 70. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” iENA w Norymberdze

• zwyciężczyni 9. edycji ogólnopolskiego konkursu „Innowacja jest kobietą” organizowanego przez Fundację Kobiety Nauki.

• złoty medal przyznany przez World Invention Intellectual Property Associations (WIIPA) na Europejskich Targach Kreatywności i Wynalazczości Euroinvent w Iasi (Rumunia)

• międzynarodowa nagroda EIFFEL przyznawana przez Francuską Federację Wynalazców.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to miejsce, które niekoniecznie może dobrze się kojarzyć. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zazwyczaj udajemy się tam w sytuacjach kiedy potrzebujemy pomocy prawnika. Do takich sytuacji może dojść nawet wtedy, kiedy przez całe życie skrupulatnie przestrzega się prawa.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

,,Nowy rok - nowa ja!" czy to stwierdzenie coś Ci przypomina? Z pewnością większości z nas. U schyłku mijającego roku, patrzymy z ciekawością i nadzieją w nowy rok, zastanawiając się co nam przyniesie. Czasem żartujemy, że chcielibyśmy aby nie był on gorszy od poprzedniego.

szare fotele w biurze

Ergonomiczny fotel biurowy - jakie cechy powinien mieć?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z niepoprawnej postawy podczas siedzenia. Praca przy biurku w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu kręgosłupowi i zdrowiu. Siedzenie przed komputerem przez 8 godzin dziennie w niewygodnej pozycji negatywnie odbija się na pracownikach, gdyż może doprowadzić do wielu schorzeń.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!