Sześć osób zatrzymali agenci w sprawie ustawiania szpitalnych przetargów. – Łączna wartość zamówień objętych śledztwem, w których miało dojść do nieprawidłowości to na chwilę obecną ok. 5 mln zł – podaje CBA.
Śledztwo CBA prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. Dotyczy szpitalnych przetargów na sprzęt w latach 2019-2020. – W związku z tą sprawą funkcjonariusze CBA zatrzymali sześć osób, w tym przedstawiciela znanej firmy oferującej specjalistyczny sprzęt medyczny oraz pięciu przedstawicieli placówek służby zdrowia – informuje Biuro i dodaje: – Czynności przeprowadzono na terenie województw: mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubelskiego. Wszyscy usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zarzuty zmowy przetargowej.
Według dotychczasowych ustaleń przedstawiciel firmy dostarczającej sprzęt medyczny dla placówek służby zdrowia, wchodził w nieformalne porozumienie z pracownikami tych jednostek. To osoby odpowiedzialne za przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia lub bezpośrednio biorące udział w pracach komisji przetargowych.
– W wyniku zakulisowych rozmów, placówki publicznej służby zdrowia ogłaszały konkursy na dostawy sprzętu z wykorzystaniem kryteriów przygotowanych przez dostawcę tego typu urządzeń, który również ubiegał się o udzielenie zamówienia. Tym samym dochodziło do tzw. zmowy przetargowej i rozpowszechniania informacji z przetargu – informuje CBA.
Zaznacza, że proceder miał charakter ogólnokrajowy a do nieprawidłowości dochodziło w licznych szpitalach. W taki właśnie sposób kupowano głównie sprzęt ratowniczy wchodzący na wyposażenie nowych karetek pogotowia m.in. w postaci urządzeń do kompresji klatki piersiowej i defibrylatory.
– Łączna wartość zamówień objętych śledztwem, w których miało dojść do nieprawidłowości to ok. 5 milionów złotych – ujawnia Biuro i zaznacza: –Niewykluczone dalsze zatrzymania i zarzuty.