Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 maja 2024 r.
21:14

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

0 A A

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bank działa od 2019 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie i jest jedynym w regionie.

- Na nasz pierwszy apel odpowiedziało ponad 20 mam. Od samego początku mamy w naszym województwie chciały się dzielić swoim mlekiem i widziały taką potrzebę. Założenie tego banku było bardzo istotne, dlatego, że na naszym terenie go nie było, a dwa najbliższe były w Rzeszowie i Warszawie. Transport tego mleka na tak duże odległości zawsze niesie ze sobą ryzyko rozmrożenia, ryzyko działań niepożądanych. Chciałyśmy stworzyć możliwość, żeby mamy mogły podzielić się tym co mają najcenniejsze, czyli tak zwanym białym złotem – mówi dr n. med. Justyna Domosud, jedna z założycielek i była kierownik Banku Mleka Kobiecego w Lublinie.

Z okazji Dnia Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego szpital zaprosił do świętowania zarówno dawczynie jak i biorczynie. Dzięki działalności banku, kobiety, które nie mają co robić z nadwyżką pokarmu, mogą podzielić się nim m.in. z mamami wcześniaków, u których często laktacja pojawia się później.

- Ze względu na zaawansowany stan przedrzucawkowy, w 33 tyg. ciąży lekarze podjęli decyzję o wcześniejszym rozwiązaniu ciąży. Zanim rozpoczęła się u mnie laktacja, synek był dokarmiany mlekiem z banku. Później dość szybko rozpoczęła się u mnie laktacja, więc już karmiłam synka swoim mlekiem. Podjęłam wtedy decyzję, że skoro mamy nadwyżkę mleka to chcemy pomóc innym mamom i dzieciom. Chcę im w ten sposób podziękować i wynagrodzić to, co my od nich otrzymaliśmy – mówi Ewelina, dawczyni mleka kobiecego.

Lekarze zachęcają i zalecają matkom karmienie piersią, ponieważ dostarcza to dzieciom wielu składników, które pozytywnie wpływają na ich rozwój. Jest to szczególnie ważne dla wcześniaków i noworodków, które rodzą się z chorobami.

- Co 10 dziecko rodzi się przedwcześnie. W tym pierwszym okresie mamy nie są w stanie zapewnić wystarczającej ilości pokarmu swoim dzieciom. Wtedy przekazujemy im ten pokarm, aby dzieci otrzymały go od pierwszych chwil życia. Traktujemy mleko kobiece jako lek. Jest to coś, co ratuje zdrowie i życie tych dzieci, wspiera ich odporność, wspiera w dojrzewaniu przewodu pokarmowego, zmniejsza ryzyko infekcji, w tym sepsy oraz takich chorób jak martwicze zapalenie jelit – podkreśla lek. med. Monika Dobrowolska, kierownik Banku Mleka Kobiecego USK nr 1 w Lublinie.

Mleko jest wcześniej badane oraz poddawane obróbce termicznej, dlatego jest w pełni bezpieczne dla dziecka. Każda chętna mama, która chciałaby zostać dawczynią musi zrobić wszystkie niezbędne badania. Jak wspomniała jedna z dawczyń, na początku miała obawy, że procedury będą trwały bardzo długo, co okazało się nieprawdą.

- Mamy martwią się, że to skomplikowana procedura, że jest dużo badań. Tak nie jest. To jest prosta procedura, a szpital bardzo pomaga. Trzeba przyjechać na badanie krwi, próbka mleka zostaje poddana badaniom. Później już dzwoniłam do szpitala, przyjeżdżano po mleko w ciągu 1- 2 dni i nie musiałam sama nigdzie go wieźć i ponosić żadnych kosztów. Jeżeli tylko mamy mają taką możliwość, to powinny to robić – zaznacza Anna, dawczyni mleka.

W ciągu 5 lat swojego istnienia bank Mleka pomógł 564 wcześniakom z województwa lubelskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty