Studio nagraniowe, pracownia rzeźby i scenografii oraz atelier grafiki i rysunku to tylko część tego, co ma powstać w piwnicach lubelskiego Centrum Kultury. Wczoraj Urząd Miasta ogłosił przetarg na przystosowanie pomieszczeń do działalności kulturalnej.
Prace budowlane, wykończeniowe i instalacyjne powinny się zakończyć nie później niż 30 kwietnia przyszłego roku. To jeden z warunków przetargu ogłoszonego w poniedziałek przez Urząd Miasta poszukujący firmy budowlanej, która przystosuje poklasztorne piwnice do nowej roli. Dzięki temu lubelska kultura ma zyskać prawie 900 mkw. powierzchni.
– Inwestycja zakłada wykonanie prac remontowych w celu adaptacji pomieszczeń piwnic klasztoru na cele kulturalne, co pozwoli na dostosowanie ich do potrzeb oraz przepisów przeciwpożarowych – wyliczał Urząd Miasta. – Roboty budowlane przewidują między innymi wykonanie nowych nadproży żelbetowych nad otworami drzwiowymi, przebudowę instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, ciepłej wody użytkowej, wentylacji oraz centralnego ogrzewania.
Zlecenie będzie obejmować nie tylko roboty budowlane, ale również wykonanie instalacji potrzebnych do działalności artystycznej. Chodzi tu m.in. o system mikrofonów, nagłośnienie, reżyserkę, czy też system pętli indukcyjnej do odbioru dźwięku z mikrofonów przez osoby niedosłyszące.
Miasto zapowiada również zakup wyposażenia do działalności kulturalnej. Mają tu powstać studia multimedialne, nagraniowe, pracownia rzeźby i scenografii, atelier grafiki i rysunku oraz atelier filmu i fotografii.
Gospodarzem nowej przestrzeni będzie Centrum Kultury. Jego dyrektor już w lutym zapowiadał na naszych łamach, że odda to miejsce młodym ludziom, dając im pełną swobodę działania. – Oczywiście będziemy mieć nad tym pieczę, jak również zapewnimy im pełne wsparcie, zarówno organizacyjne, jak i promocyjne. Aczkolwiek nie chcemy im niczego narzucać – deklarował Rafał Koziński. – Być może dzięki temu wyrośnie młode pokolenie, które sprawi, że Lublin rozkwitnie.
Większość kosztów przebudowy ma pokryć unijna dotacja (ponad 2,2 mln zł) uzyskana przez władze miasta. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest obecnie na 3,3 mln zł.