Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

22 stycznia 2022 r.
20:46

Oferty, warunki i stawki. Na co nie dać się nabrać, pracując za granicą

10 2 A A
Łukasz Zochniak
Łukasz Zochniak

Niektórzy pracownicy nie mają świadomości, że trzeba rozwiązać umowę z firmą ubezpieczeniową i dostają potem zaległe rachunki na astronomiczne kwoty. Ważne, aby nie wpłacać firmom, które oferują pracę, żadnych pieniędzy z góry. Czy to np. za zakwaterowanie lub inne niejasne opłaty – rozmowa z Łukaszem Zochniakiem z S&W Personalmanagement GmbH, agencji pośrednictwa pracy w Niemczech

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Na jakie oferty mogą liczyć Polacy, którzy rozważają teraz wyjazd do pracy w Niemczech?

– Aktualnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników produkcji, pracowników magazynowych, komisjonerów, a także na fachowców, na przykład operatorów wózków widłowych, elektryków, pracowników biurowych. Przed wyjazdem warto rozważyć jednak, jaka praca nas interesuje: stała czy tymczasowa.

W przypadku stałego zatrudnienia, po przepracowaniu dłuższego okresu u jednego pracodawcy, istnieje możliwość bezpośredniego zatrudnienia, co daje szansę na dużo lepsze zarobki. Taki pracownik, otrzymuje lepsze warunki zatrudnienia, niż ten, który dopiero rozpoczyna pracę w Niemczech. W takich przypadkach, nasza firma, przygotowuje pracownika do samodzielnego życia w Niemczech. Pomagamy w znalezieniu kursu językowego, własnego mieszkania oraz innych sprawach organizacyjno-prawnych. Praca tymczasowa to fajna opcja dla ludzi, którzy chcą tylko dorobić, ale wiążą swoje dalsze plany życiowe z pobytem w Polsce.

  • O jakich stawkach mówimy?

– Aktualnie agencyjna minimalna stawka godzinowa w Niemczech to 10,45 euro brutto, od kwietnia wzrośnie do 10,88 euro. Na takie zarobki mogą liczyć początkujący pracownicy, którzy nie znają języka, nie mają doświadczenia i wyższych kwalifikacji. Komisjonerzy bądź bardziej wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na początkowe, wyższe wynagrodzenie na poziomie 11-13 euro brutto za godzinę.

Dużo zależy też od pracodawcy. Są firmy, które proponują wykwalifikowanym pracownikom nawet 18-22 euro brutto za godzinę. Dodatkowo w niektórych firmach pracownicy mogą liczyć na dodatki w postaci premii. Natomiast pracownicy tymczasowi mogą liczyć na diety.

  • Na co warto zwrócić uwagę przed wyjazdem do Niemiec, żeby nie dać się oszukać?

– Często ludzie decydują się na konkretną ofertę tylko na podstawie wysokości wynagrodzenia. W ten sposób można łatwo wpaść w pułapkę. Jeśli zobaczymy w ofercie kwotę netto, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia.

Chodzi między innymi o to, że nie da się tego wyliczyć przed rozpoczęciem pracy przez konkretnego pracownika, bo nie wiadomo do jakiej grupy podatkowej zostanie zakwalifikowany. A w Niemczech jest sześć grup podatkowych. Nie można więc z góry określić, ile będzie zarabiał „na rękę”. Dodatkowo, jeśli są to kwoty na poziomie 1700-1800 euro netto miesięcznie, to jest to po prostu wabik. Nie da się wypracować takiej kwoty przy normalnych godzinach pracy i stawce godzinowej 10,45 brutto, nie uwzględniając premii.

Warto sprawdzić, jaką umowę proponuje pracodawca i dopilnować, żeby ją faktycznie podpisał przed rozpoczęciem pracy. Należy też zwracać uwagę, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczenia zdrowotnego, które w Niemczech jest obowiązkowe. Ponadto kwestia zakwaterowania. Nasza agencja oferuje pokoje jednoosobowe. To koszt 300 euro miesięcznie potrącany z wynagrodzenia. Są jednak firmy, które proponują zakwaterowanie darmowe lub na przykład za 100 euro miesięcznie, ale warunki przeczą wszelkim standardom. Kwestia ubezpieczenia jest także istotna przed powrotem do kraju. Niektórzy pracownicy nie mają świadomości, że trzeba rozwiązać umowę z firmą ubezpieczeniową i dostają potem zaległe rachunki na astronomiczne kwoty. Ważne, aby nie wpłacać firmom, które oferują pracę, żadnych pieniędzy z góry. Czy to np. za zakwaterowanie lub inne niejasne opłaty.

  • Z jakimi przepisami sanitarnymi muszą się liczyć pracownicy w związku z pandemią?

– Aktualnie jeśli pracownik nie jest w pełni zaszczepiony przeciwko Covid-19, to codziennie przed rozpoczęciem pracy musi przedstawić negatywny wynik testu antygenowego, który nie może być starszy niż 24 godziny. W niektórych przypadkach, firmy same organizują robienie testów na terenie zakładu pracy. Co istotne, w Niemczech szczepionka Johnson&Johnson, uznawana jest za szczepienie niepełne. Jeśli ktoś przyjął ten preparat i tak musi przechodzić testy lub zaszczepić się kolejny raz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Drogowcy przesunęli termin składania dokumentów przez potencjalnych wykonawców obwodnicy Tarnogrodu (zdjęcie ilustarcyjne)
OBWODNICA

Przesunęli Tarnogród, bo pytań było za dużo 

Nieco opóźni się rozpoczęcie budowy obwodnicy Tarnogrodu. A to za sprawą dużej liczby pytań ze strony potencjalnych wykonawców tej inwestycji.

Zmiany, które we mnie nastąpiły jest mi bardzo trudno opisać – tu i teraz słowami – dlatego opisałam to piosenką. Ale wciąż eksploruję te same wartości, a przynajmniej tak mi się wydaje - mówi Bovska
WYWIAD

Bovska: Mam teraz inną świadomość

Uwielbiam pisać w pociągach. Wtedy jestem jakby zawieszona w czasie i najlepiej mi się pisze. Zresztą, to właśnie w autobusie do Nieporętu powstało wiele tekstów na moją debiutancką płytę – o muzyce i nowym teledysku opowiada nam Bovska

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci
JUBILEUSZ
galeria

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie świętowała ćwierć wieku swojego istnienia. Pierwszych 420 uczniów rozpoczęło swoją edukację we wrześniu 1999 roku. Obecnie w placówce uczy się 1500 dzieci.

Weekend na Słonecznym Wrotkowie
8 czerwca 2024, 10:00

Weekend na Słonecznym Wrotkowie

W najbliższą sobotę i niedzielę, na terenie Słonecznego Wrotkowa odbędzie się czwarta edycja Eko Pikniku. Eko Piknik to nie tylko wspólne dbanie o przyrodę, ale także mnóstwo fantastycznej zabawy i pro-ekologicznej edukacji.

To oni tworzyli zręby demokracji. Medale dla zasłużonych
LUBLIN
galeria

To oni tworzyli zręby demokracji. Medale dla zasłużonych

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne, wybory w Polsce po erze komunizmu. Z tej okazji w Lublinie odbyło się spotkanie poświęcone przedwyborczej działalności lubelskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wręczył dwa medale Lublin Bohaterom.

Świdnik Air Festival: Komunikacją miejską lub pociągiem, żeby oglądać lotnicze pokazy
NASZ PATRONAT
15 czerwca 2024, 0:00

Świdnik Air Festival: Komunikacją miejską lub pociągiem, żeby oglądać lotnicze pokazy

Do największej imprezy lotniczej po tej stronie Wisły zostało zaledwie 10 dni. Organizatorzy zachęcają uczestników do korzystania z komunikacji miejskiej oraz pociągów.

Tak wyglądają parkingi na osiedlu Zamoyskiego w Zamościu. Jest nieciekawie. Studzienki nie są w stanie przyjąć takiej ilości wody
ZDJĘCIA, FILM
galeria

Potężna ulewa nad Zamościem. Zalane piwnice, podwórka, parkingi

Zaczęło padać mniej więcej półtorej godziny temu i z każdą minutą jest coraz gorzej. Wody przybywa. Strażacy nie nadążają z odbieraniem telefonów i interwencjami. W Zamościu leje jak z cebra, grzmi i błyska.

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej
LISTA

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej

Jak co roku w czerwcu w archidiecezji lubelskiej zachodzą zmiany w parafiach. Dołączyli także nowi kapłani.

Wystawa "Tamara Łempicka - ponad granicami" cieszy się dużym zainteresowaniem. W ramach Lubelskich Dni Seniora, mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę i posłuchać ciekawostek z życia artystki.
ZDJĘCIA
galeria

Lubelscy seniorzy z wizytą u Tamary Łempickiej

Lubelskie Dni Seniora trwają w najlepsze. We wtorek mieszkańcy Lublina wybrali się na zamek i zapoznali się ze sztuką Tamary Łempickiej.

Korki są zmorą mieszkańców Niemiec (zdjęcie ilustracyjne)
CZAS NA BUDOWĘ

10 lat czekają na obwodnicę Niemiec. Dzieci już dorosły, a korki wciąż stoją

Minimum 30 minut trwa teraz przejazd przez Niemce. Olbrzymie korki rujnują codzienne życie i biznesy. Mieszkańcy mają dość i liczą na szybkie rozpoczęcie budowy obwodnicy. Urzędy wciąż tkwią w papierach, a politycy obiecują, że droga powstanie do 2026 roku.

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy
LUBLIN

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna prace na jednej z ruchliwych ulic Lublina. Utrudnienia potrwają do końca września.

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"
PROTEST
galeria

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"

Nie chcemy przecież, żeby polski chleb zastąpił ten syf spoza Unii Europejskiej, który wjeżdża do Polski w niekontrolowany sposób – mówią rolnicy, którzy we wtorek przed Zielonym Ładem ostrzegali mieszkańców Białej Podlaskiej.

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy
BIAŁA PODLASKA

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy

Ruszył rządowy program in vitro. W związku z tym Biała Podlaska, która wprowadziła takie wsparcie w ubiegłym roku, swojego miejskiego projektu nie będzie kontynuować.

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie
UWAGA

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie

Grzmi, pada i zalewa. Strażacy mają dziś mnóstwo roboty z usuwaniem skutków burzy i intensywnych opadów. Woda wdarła się m.in. do szkoły podstawowej w Wojciechowie. Pędzący jej na ratunek wóz strażacki wpadł do rowu.

Gmina zaczęła kręcić w nocy 1 czerwca
NA ROWERZE

Gmina kręci kilometry na swoje konto, nie miasta

W tegorocznej rywalizacji gmina o tytuł Rowerowej Stolicy Polski walczy oddzielnie. – Prosili o to mieszkańcy – tłumaczy Agnieszka Borodijuk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium