Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

8 maja 2022 r.
21:33

Co się powinno zmienić w gminie Józefów nad Wisłą?

Autor: Zdjęcie autora agdy

Czy jest bezpiecznie? Czy są wykluczeni społecznie? Jak z dotarciem do sklepu? A na wydarzenia kulturalne? Można liczyć na żłobek czy przedszkole? Mieszkańcy gminy Józefów nad Wisłą wypełniają ankietę, która jest potrzebna do kolejnego etapu przygotowań programu rewitalizacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czasie wcześniejszych prac nad programem, które toczą się od 2018 roku, wyodrębniono obszar zdegradowany przewidziany do rewitalizacji. Podzielono go na cztery podobszary. I Łopoczno – Kaliszany; II Józefów nad Wisłą; III Boiska Kolonia i IV Mazanów.
Teraz mieszkańcy w anonimowej ankiecie są pytani o te konkretnie miejsca a uzyskane informacje i opinie posłużą urzędnikom do opracowania programu rewitalizacji. Będzie też podstawa by szukać dotacji na realizację przedsięwzięć.

– To nie jest pierwsza ankieta jaka jest przeprowadzana w związku z programem rewitalizacji. Ale rewitalizacja to dobry pomysł. Będzie na przykład okazja by zadbać o zabytki. Nie wiem jakie problemy w naszym sołectwie będą wskazywać mieszkańcy, bo każdy inaczej to widzi. Na zebraniach sołeckich, gdy decydujemy na co wydać pieniądze z funduszu sołeckiego rozmawiamy o potrzebach. W tym roku będziemy poprawiać drogi dojazdowe do pól i dokończymy altanę, która powstała w zeszłym roku. Grill już jest, teraz będzie oświetlenie, posadzimy jakieś krzewy – mówi Krzysztof Pastwa, sołtys miejscowości Łopoczno, która wchodzi w jeden z podobszarów rewitalizacji. – Z pracą u nas nie ma problemów, ludzie głównie pracują we własnych gospodarstwach i raczej się zastanawiają czy będą mieli kogo zatrudnić w czasie zbiorów. Problemów komunikacyjnych nie mamy, bo do Józefowa to tylko 4 kilometry. Jeździ szkolny autobus. W Kulczynie jest oczyszczalnia, mamy wodociąg. Przydał by się remont drogi wojewódzkiej – wylicza zalety i wady Łopoczna sołtys.

„Nie” dla wycinki

Wywiady z sołtysami wszystkich obrębów oraz wnioski płynące z wywiadów indywidualnych posłużyły między innymi do wytypowania obszarów objętych programem.

– O rewitalizacji mówi się w gminie od kilku lat, niestety słowo „rewitalizacja” kojarzy się z wycinką drzew i wybetonowaniem czy wyłożeniem kostką kolejnej przestrzeni. A tak być nie powinno. W Kaliszanach, gdzie bywam zawodowo brakuje bardzo prostych rozwiązań, które by uatrakcyjniły ten teren dla turystów. Dobrego oznakowania ścieżek turystycznych wzdłuż Wisły, tablic informacyjnych czy małej infrastruktury jak choćby koszy na śmiecie. Zmiana, która koniecznie powinna zajść, to likwidacja dzikich wysypisk śmieci, których jest tu bardzo dużo – mówi Robert Rudolf z Józefowa nad Wisłą.

Ludzie odwrócili się od rzeki

Ornitolog od wielu lat organizuje w Kaliszanach obozy ornitologiczne. Naukowcy i amatorzy - ornitolodzy, przyrodnicy obrączkują na nadwiślańskich terenach po kilka tysięcy ptaków.

– Jesteśmy nad rzeką od sierpnia do października i bardzo często widzimy kajakarzy i osoby przepływające na łodziach. Mijają Józefów i miejscowości w gminie, bo tu nie ma gdzie się zatrzymać. Ludzie odwrócili się od rzeki, a to powinno się zmienić. Mieszkańcy zobaczą, że mają z Wisły korzyści – dodaje naukowiec.

Zachodnia część gminy, zaliczana jest do tzw. Małopolskiego Przełomu Wisły, którego fragment ciągnie się od Kolonii Wałowice, właśnie do Kolonii Kaliszany.

Ornitolog pytany o prywatne spostrzeżenia na temat jakości życia w Józefowie nad Wisłą wspomina wyprawy z wózkiem z dzieckiem, kiedy odczuwał fatalny stan chodników. I ocenia, że kierowcy mają o wiele lepsze i bezpieczniejsze warunki poruszania się niż piesi czy rowerzyści. Budowa ścieżek rowerowych jego zdaniem jest potrzebną zmianą, która powinna zajść ze względu na turystów ale i mieszkańców.

Ankieta dla interesariuszy

Ankieta jest prowadzona do 31 maja. Skierowana jest do tak zwanych interesariuszy rewitalizacji. To na przykład mieszkańcy obszaru rewitalizacji oraz właściciele ale także użytkownicy tamtejszych nieruchomości. Ale także mieszkańcy pozostałych części gminy, podmioty prowadzące czy zamierzające prowadzić działalność gospodarczą lub społeczną oraz organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

Na 11 pytań wyboru i otwartych można odpowiadać elektronicznie lub wypełnić wersję papierową. Respondenci oceniają na przykład występowanie negatywnych zjawisk (bezrobocie, ubóstwo, emigracja, przestępczość, niski poziom samoorganizacji społecznej); jakość życia. Mają wyliczyć najważniejsze problemy gospodarcze czy przestrzenne ale też wskazać w czym ich zdaniem tkwi potencjał danego obszaru.

Ankieta dostępna jest na stronie Urzędu Gminy. Dostarczyć można ją: drogą elektroniczną (informatyk@gminajozefow.pl); pocztą (UM ul. Opolska 33 F, 24-340 Józefów nad Wisłą); bezpośrednio do sekretariatu UM do urny z napisem „Ankieta rewitalizacja”. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium