Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

29 lipca 2022 r.
19:11

W Opolu Lubelskim pachną "Miejskie ziółka". To eksperyment społeczny seniorów

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. Fundacja Mam Moc/Facebook)

Na Starym Rynku stoją skrzynki z aromatycznymi ziołami. To eksperyment społeczny, który przeprowadzają miejscowi seniorzy. Wyhodowali rośliny z nasion i zapraszają do korzystania. Są ciekawi, jak długo zielnik przetrwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Razem stworzyliśmy miejski zielnik, który będzie dostępny dla mieszkańców naszego miasta. Każdy, przechodząc obok, może się poczęstować i spróbować, jak smakują nie tylko lecznicze, ale i aromatyczne roślinki (a uwierzcie zapach jest nieziemski). Nasze ziółka zostały wyhodowane od nasionek przez nasze cudowne seniorki, a więc są w pełni ekologiczne! Tak samo konstrukcja zielników to prawdziwe zero waste – skrzynie i folia z odzysku – chwalili się wczoraj w mediach społecznościowych organizatorzy akcji.

– Sadzenie ziół na miejskim skwerze to finał przedsięwzięcia, które realizowaliśmy przez trzy miesiące. W ramach „Miejskich ziółek” były zajęcia z profesjonalnym zielarzem, uczestniczki przygotowywały kosmetyki na bazie ziół, poznawały właściwości tych roślin. Chodziliśmy na spacery edukacyjne, podczas których zielarz uczył, co zbierać i jak – mówi Małgorzata Troczyńska, prezeska fundacji Mam Moc i koordynatorka Klubu Seniora działającego przy opolskim PCK, która dodaje, że nie spodziewała się takiego zainteresowania urządzaniem zielnika.

Tłumaczy, że po prostu zaprosiła seniorów z klubu, którzy na początku „Miejskich ziółek” dostali nasiona z informacją, że wyhodowane przez nich sadzonki trafią do skrzynek na skwerze. Odzew był taki, że część ziół nie zmieściła się do skrzynek i wróciła z uczestnikami do domów.

Organizatorzy przyznają, że zielnik traktują jak eksperyment społeczny, bo są ciekawi, jak długo rośliny przetrwają w miejskiej przestrzeni. Zwłaszcza, że informacje na skrzynkach zachęcają do korzystania z pachnącej nowości. Przechodnie mogą skubać aromatyczne gałązki i liście na kanapkę czy do sałatki.

– Panie zadeklarowały, że będą codziennie monitorować zielnik, podlewać rośliny i o nie dbać. W ogóle mamy pomysł na ukwiecenie naszego miasta i takie społeczne podejście do estetyki Opola Lubelskiego – dodaje Małgorzata Troczyńska, która przez trzy lata była koordynatorką Centrum Aktywizacji Seniorów, które organizował PCK. Gdy projekt się skończył, seniorzy stwierdzili, że nie wyobrażają sobie braku spotkań i zajęć. I tak powstał pomysł, by szukać funduszy na kolejne programy. Pomogła w tym fundacja pani Małgorzaty.

– Zwykle gdy rano otwieram sklep, to jest tu pusto. Wczoraj zwróciłem uwagę na grupę osób, głównie seniorów. Nie miałem pojęcia, co się dzieje, był ruch, głośne rozmowy. Teraz widzę, że są skrzynki i rośliny, ale nie podchodziłem i nie wiem, co jest napisane na tabliczkach. O, jakiś pan je fotografuje – relacjonował wczoraj w porze obiadowej jeden z handlowców pracujących w tym rejonie miasta. – Myślę, że to fajna sprawa, komuś się przydadzą, jeśli faktycznie można je zrywać. Mam dziś na obiad leczo, może by było dobre z ziołami – zastanawia się mężczyzna i przyznaje, że za bardzo na ziołach się nie zna.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium