Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 kwietnia 2020 r.
14:27

Pałac Marynki w Puławach potrzebuje renowacji. Budynek jest w opłakanym stanie

Pałac przy ul. Kazimierskiej ma służyć w przyszłości do celów muzealno-wystawienniczych, edukacyjnych i kulturalnych
Pałac przy ul. Kazimierskiej ma służyć w przyszłości do celów muzealno-wystawienniczych, edukacyjnych i kulturalnych (fot. rs/archiwum)

Podczas przeprowadzonej w tym roku wizji lokalnej z udziałem lubelskiego konserwatora zabytków w Pałacu Marynki ustalono, że opracowana w ubiegłym roku koncepcja przebudowy obiektu będzie musiała zostać rozszerzona. Niepewny jest m.in. stan stropów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakupiony przez miasto Puławy pałac zabytkowo wygląda jedynie z zewnątrz. W środku, jego dawna, historyczna tkanka, na przestrzeni lat została w znacznej mierze utracona. Przyczyniła się do tego biurowo-laboratoryjna funkcja, jaką obiekt ten pełnił, służąc działającemu tam do 2017 roku Instytutowi Pszczelnictwa. Budynek znajduje się ponadto w opłakanym stanie technicznym. Tak złym, że bez montażu specjalnego wieńca zabezpieczającego konstrukcję, grozi mu dalsza degradacja, łącznie z postępującym rozchodzeniem się ścian.

Niepewne są również drewniane belki tworzące strop, w związku z czym konieczne będą kolejne odkrywki w dachu. Te dodatkowe badania mają wykazać właściwy zakres robót i głębokość ingerencji w historyczną konstrukcję. Priorytetem jest tutaj zarówno bezpieczeństwo, jak i ochrona najstarszych elementów przed zbędnym demontażem (o ile nadal spełniają swoją funkcję).

Zgodnie z tegorocznymi ustaleniami, opracowana w 2019 roku koncepcja przebudowy pałacu będzie rozszerzona. – Wykonane zostaną badania konserwatorskie wystroju malarskiego wnętrz i elewacji, a także badania architektoniczne obiektu, w tym poszerzenie zakresu ekspertyzy w obrębie stropu – informują pracownicy puławskiego Ratusza.

Potrzebna będzie również pełna inwentaryzacja detali architektonicznych.

Dariusz Kopciowski, szef Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, który w marcu oglądał puławski pałac, zapewnił o swojej współpracy i woli jak najszybszego zatwierdzenia poszerzonej koncepcji. – Będziemy starali się działać w taki sposób, aby projekt budowlany mógł powstać możliwie jak najszybciej.

Zgodnie z wolą puławskiego samorządu, pałac przy Kazimierskiej ma służyć w przyszłości do celów muzealno-wystawienniczych, edukacyjnych i kulturalnych. Żeby to wszystko było możliwe, konieczne będą takie zmiany, które sprawią, że obiekt spełni m.in. aktualne wymagania przeciwpożarowe. Warunkiem rozpoczęcia robót jest natomiast w pierwszej kolejności dokończenie prac wskazanych przez konserwatora, następnie zatwierdzenie przez niego zaktualizowanej koncepcji przebudowy, przygotowanie dokumentacji budowlanej, zdobycie niezbędnych zezwoleń i najważniejsze: zewnętrznego finansowania.

Nieruchomość miasto nabyło pod koniec 2017 roku. Poprzedniemu właścicielowi, Instytutowi Ogrodnictwa w Skierniewicach (w jego ramach działał Instytut Pszczelnictwa) zapłacono 1,6 mln zł, co wydawało się okazyjną ceną za nabycie jednego z najstarszych budynków w mieście oraz sporej działki. Szkopuł w tym, że koszt doprowadzenia pałacu do stanu używalności należy liczyć w dziesiątkach milionów złotych. Tak wysokiego kosztu Puławy samodzielnie nie są w stanie udźwignąć. Na domiar złego, unijne programy rewitalizacyjne powoli się kończą, więc szanse na pozyskanie zewnętrznego wsparcia, maleją z każdym rokiem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium