Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2022 r.
21:31

Pani Anna z Lublina córkę do szpitala zabrała prosto z placu zabaw. Chwilę wcześniej poznała wyniki badań krwi

127 7 A A
Anna Kulik najpierw zmierzyła się z chorobą córki. Po wyleczeniu Zosi zajmuje się organizacją zajęć dla dzieci w szpitalu
Anna Kulik najpierw zmierzyła się z chorobą córki. Po wyleczeniu Zosi zajmuje się organizacją zajęć dla dzieci w szpitalu (fot. Paweł Buczkowski)

Objawy nowotworów u dzieci mogą przypominać zwykłą infekcję lub choroby przewodu pokarmowego. Dlatego ogromna rola w ich dostrzeżeniu spoczywa na lekarzach pierwszego kontaktu. Do nich oraz do rodziców skierowana jest akcja Złoty Wrzesień – Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Córkę zabrałam do szpitala prosto z placu zabaw – opowiada Anna Kulik z Lublina, mama 9-letniej dziś Zosi, u której w wieku 6 lat zdiagnozowano białaczkę.

Zaczęło się od gorączki dochodzącej do 40 st. C, której nie towarzyszyły inne objawy. Początkowo podejrzenie padło na tzw. trzydniówkę. Kiedy jednak kolejnego dnia gorączka się powtórzyła, pani Anna pojechała zrobić córce morfologię krwi.

– W pracy dostałam telefon, że wyniki są bardzo złe i jak najszybciej musimy jechać z córką do szpitala – opowiada.

Już w szpitalu kobieta dowiedziała się także o innych objawach, których wcześniej nie rozpoznawała. – Krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów. I siniaki na nogach, które myślałam, że jeśli dziecko jest aktywne, to też jest to zupełnie normalne – opowiada kobieta i apeluje do rodziców o czujność i obserwację dziecka.

W Polsce każdego roku rozpoznaje się około 1300-1400 nowych zachorowań na raka u dzieci.

– Wydaje się, że to jest mało, ale z drugiej strony nowotwory są drugą co do częstości przyczyną zgonów u dzieci. W związku z tym ich wczesne wykrywanie, wczesne leczenie to podstawa sukcesu – uważa prof. Katarzyna Drabko, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

W przypadku najczęściej występującej u dzieci ostrej białaczki limfoblastycznej wyleczalność przekracza 90 proc. – Trzeba spośród wszystkich dzieci, które zgłaszają się do lekarzy i są badane, wychwycić te, które prezentują bardzo nietypowe i niecharakterystyczne objawy – dodaje prof. Drabko.

Bo nowotwory wieku dziecięcego dają właśnie objawy bardzo niecharakterystyczne, często przypominające zwykłą infekcję, czy schorzenia związane z przewodem pokarmowym. Dlatego dużo zależy od reakcji i decyzji lekarza pierwszego kontaktu.

Dużo złego zrobiła pandemia, przez którą dzieci chore na raka z opóźnieniem trafiały do specjalistów. – Zdarzyło się kilkoro dzieci, które przez jakiś czas były konsultowane w ramach teleporad i trafiały już bardzo późno do lekarza – przyznaje prof. Drabko.

Wsparcie dla dziecka i rodzica

– Zosia nie rozumiała tej choroby i denerwowała się, że ona się przecież dobrze czuje i dlaczego my tutaj jesteśmy – opowiada pani Anna i podkreśla wagę wsparcia psychologicznego, zarówno dla dziecka jak i rodziców.

– Dziecko, u którego rozpoznano chorobę nowotworową, nadal jest normalnym dzieckiem, tylko znalazło się w nienormalnej sytuacji. Dlatego powinno wykonywać te wszystkie czynności i aktywności, które są typowe dla jego wieku. Jeśli jest uczniem, to ma się uczyć, jeśli jest przedszkolakiem, ma się bawić i rozwijać różne umiejętności – podkreśla prof. Marzena Samardakiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Zosia leczyła się przez 10 miesięcy. Najdłuższy pobyt w szpitalu trwał 3 miesiące – bez przerwy. Dziewczynka przeszła przeszczep szpiku.

– Teraz wszystko jest w porządku. Jest bardzo aktywnym dzieckiem, jeździ na rowerze, uwielbia się bawić z rówieśnikami, ostatnio zaczęliśmy całą rodziną chodzić po górach – opowiada pani Anna, która nie opuściła rodziców i dzieci przebywających w szpitalu. Zaangażowała się w działanie stowarzyszenia organizującego różne zajęcia dla dzieci leczonych w szpitalu. To również forma wsparcia dla rodziców, którzy w tym czasie mogą trochę odetchnąć.

Złoty Wrzesień

W ramach akcji Miesiąca Świadomości Nowotworów Dziecięcych 25 września w Lublinie odbędzie się przemarsz orszaku z bębniarzami, który wyruszy spod Ratusza i przejdzie deptakiem na plac Litewski. Tam zaplanowane są występy artystyczne i edukacyjne. Więcej informacji o nowotworach dziecięcych i o akcji na stronie onkologia-dziecieca.pl.

25 września 2022 roku w Lublinie wyruszamy złotym orszakiem w jednym wspólnym celu – aby obudzić świadomość nowotworów wieku dziecięcego. Spotkajmy się dla dobra dzieci i młodzieży.

13:00-14:30 Złota piosenka - warsztat bębniarsko-wokalny, podczas którego dzieci wraz z prowadzącą stworzą „Złotą piosenkę". Piosenka zostanie zaprezentowana na scenie na Placu Litewskim o godz. 15:30.
Prowadzenie: Sylwia Lasok
Miejsce: Plac Litewski - scena
Zapisy
15:00-15:30 Złoty orszak - parada prowadzona przez Lubelskich Bębniarzy, która wyruszy spod Ratusza i przejdzie deptakiem Krakowskiego Przedmieścia na Plac Litewski
15:30-17:00 Plac Litewski - zapraszamy na występy artystyczne oraz edukacyjne, które odbędą się na scenie głównej oraz do miasteczka namiotowego, w którym przygotowaliśmy animacje dla dzieci oraz gdzie będzie można spotkać się z lekarzami i przedstawicielami fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz dzieci chorych na nowotwory.
Scena Główna
Prowadzenie: Józef Szopiński
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty