Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2022 r.
21:31

Pani Anna z Lublina córkę do szpitala zabrała prosto z placu zabaw. Chwilę wcześniej poznała wyniki badań krwi

Anna Kulik najpierw zmierzyła się z chorobą córki. Po wyleczeniu Zosi zajmuje się organizacją zajęć dla dzieci w szpitalu
Anna Kulik najpierw zmierzyła się z chorobą córki. Po wyleczeniu Zosi zajmuje się organizacją zajęć dla dzieci w szpitalu (fot. Paweł Buczkowski)

Objawy nowotworów u dzieci mogą przypominać zwykłą infekcję lub choroby przewodu pokarmowego. Dlatego ogromna rola w ich dostrzeżeniu spoczywa na lekarzach pierwszego kontaktu. Do nich oraz do rodziców skierowana jest akcja Złoty Wrzesień – Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Córkę zabrałam do szpitala prosto z placu zabaw – opowiada Anna Kulik z Lublina, mama 9-letniej dziś Zosi, u której w wieku 6 lat zdiagnozowano białaczkę.

Zaczęło się od gorączki dochodzącej do 40 st. C, której nie towarzyszyły inne objawy. Początkowo podejrzenie padło na tzw. trzydniówkę. Kiedy jednak kolejnego dnia gorączka się powtórzyła, pani Anna pojechała zrobić córce morfologię krwi.

– W pracy dostałam telefon, że wyniki są bardzo złe i jak najszybciej musimy jechać z córką do szpitala – opowiada.

Już w szpitalu kobieta dowiedziała się także o innych objawach, których wcześniej nie rozpoznawała. – Krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów. I siniaki na nogach, które myślałam, że jeśli dziecko jest aktywne, to też jest to zupełnie normalne – opowiada kobieta i apeluje do rodziców o czujność i obserwację dziecka.

W Polsce każdego roku rozpoznaje się około 1300-1400 nowych zachorowań na raka u dzieci.

– Wydaje się, że to jest mało, ale z drugiej strony nowotwory są drugą co do częstości przyczyną zgonów u dzieci. W związku z tym ich wczesne wykrywanie, wczesne leczenie to podstawa sukcesu – uważa prof. Katarzyna Drabko, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

W przypadku najczęściej występującej u dzieci ostrej białaczki limfoblastycznej wyleczalność przekracza 90 proc. – Trzeba spośród wszystkich dzieci, które zgłaszają się do lekarzy i są badane, wychwycić te, które prezentują bardzo nietypowe i niecharakterystyczne objawy – dodaje prof. Drabko.

Bo nowotwory wieku dziecięcego dają właśnie objawy bardzo niecharakterystyczne, często przypominające zwykłą infekcję, czy schorzenia związane z przewodem pokarmowym. Dlatego dużo zależy od reakcji i decyzji lekarza pierwszego kontaktu.

Dużo złego zrobiła pandemia, przez którą dzieci chore na raka z opóźnieniem trafiały do specjalistów. – Zdarzyło się kilkoro dzieci, które przez jakiś czas były konsultowane w ramach teleporad i trafiały już bardzo późno do lekarza – przyznaje prof. Drabko.

Wsparcie dla dziecka i rodzica

– Zosia nie rozumiała tej choroby i denerwowała się, że ona się przecież dobrze czuje i dlaczego my tutaj jesteśmy – opowiada pani Anna i podkreśla wagę wsparcia psychologicznego, zarówno dla dziecka jak i rodziców.

– Dziecko, u którego rozpoznano chorobę nowotworową, nadal jest normalnym dzieckiem, tylko znalazło się w nienormalnej sytuacji. Dlatego powinno wykonywać te wszystkie czynności i aktywności, które są typowe dla jego wieku. Jeśli jest uczniem, to ma się uczyć, jeśli jest przedszkolakiem, ma się bawić i rozwijać różne umiejętności – podkreśla prof. Marzena Samardakiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Zosia leczyła się przez 10 miesięcy. Najdłuższy pobyt w szpitalu trwał 3 miesiące – bez przerwy. Dziewczynka przeszła przeszczep szpiku.

– Teraz wszystko jest w porządku. Jest bardzo aktywnym dzieckiem, jeździ na rowerze, uwielbia się bawić z rówieśnikami, ostatnio zaczęliśmy całą rodziną chodzić po górach – opowiada pani Anna, która nie opuściła rodziców i dzieci przebywających w szpitalu. Zaangażowała się w działanie stowarzyszenia organizującego różne zajęcia dla dzieci leczonych w szpitalu. To również forma wsparcia dla rodziców, którzy w tym czasie mogą trochę odetchnąć.

Złoty Wrzesień

W ramach akcji Miesiąca Świadomości Nowotworów Dziecięcych 25 września w Lublinie odbędzie się przemarsz orszaku z bębniarzami, który wyruszy spod Ratusza i przejdzie deptakiem na plac Litewski. Tam zaplanowane są występy artystyczne i edukacyjne. Więcej informacji o nowotworach dziecięcych i o akcji na stronie onkologia-dziecieca.pl.

25 września 2022 roku w Lublinie wyruszamy złotym orszakiem w jednym wspólnym celu – aby obudzić świadomość nowotworów wieku dziecięcego. Spotkajmy się dla dobra dzieci i młodzieży.

13:00-14:30 Złota piosenka - warsztat bębniarsko-wokalny, podczas którego dzieci wraz z prowadzącą stworzą „Złotą piosenkę". Piosenka zostanie zaprezentowana na scenie na Placu Litewskim o godz. 15:30.
Prowadzenie: Sylwia Lasok
Miejsce: Plac Litewski - scena
Zapisy
15:00-15:30 Złoty orszak - parada prowadzona przez Lubelskich Bębniarzy, która wyruszy spod Ratusza i przejdzie deptakiem Krakowskiego Przedmieścia na Plac Litewski
15:30-17:00 Plac Litewski - zapraszamy na występy artystyczne oraz edukacyjne, które odbędą się na scenie głównej oraz do miasteczka namiotowego, w którym przygotowaliśmy animacje dla dzieci oraz gdzie będzie można spotkać się z lekarzami i przedstawicielami fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz dzieci chorych na nowotwory.
Scena Główna
Prowadzenie: Józef Szopiński
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty