Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2022 r.
21:31

Pani Anna z Lublina córkę do szpitala zabrała prosto z placu zabaw. Chwilę wcześniej poznała wyniki badań krwi

127 7 A A
Anna Kulik najpierw zmierzyła się z chorobą córki. Po wyleczeniu Zosi zajmuje się organizacją zajęć dla dzieci w szpitalu
Anna Kulik najpierw zmierzyła się z chorobą córki. Po wyleczeniu Zosi zajmuje się organizacją zajęć dla dzieci w szpitalu (fot. Paweł Buczkowski)

Objawy nowotworów u dzieci mogą przypominać zwykłą infekcję lub choroby przewodu pokarmowego. Dlatego ogromna rola w ich dostrzeżeniu spoczywa na lekarzach pierwszego kontaktu. Do nich oraz do rodziców skierowana jest akcja Złoty Wrzesień – Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Córkę zabrałam do szpitala prosto z placu zabaw – opowiada Anna Kulik z Lublina, mama 9-letniej dziś Zosi, u której w wieku 6 lat zdiagnozowano białaczkę.

Zaczęło się od gorączki dochodzącej do 40 st. C, której nie towarzyszyły inne objawy. Początkowo podejrzenie padło na tzw. trzydniówkę. Kiedy jednak kolejnego dnia gorączka się powtórzyła, pani Anna pojechała zrobić córce morfologię krwi.

– W pracy dostałam telefon, że wyniki są bardzo złe i jak najszybciej musimy jechać z córką do szpitala – opowiada.

Już w szpitalu kobieta dowiedziała się także o innych objawach, których wcześniej nie rozpoznawała. – Krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów. I siniaki na nogach, które myślałam, że jeśli dziecko jest aktywne, to też jest to zupełnie normalne – opowiada kobieta i apeluje do rodziców o czujność i obserwację dziecka.

W Polsce każdego roku rozpoznaje się około 1300-1400 nowych zachorowań na raka u dzieci.

– Wydaje się, że to jest mało, ale z drugiej strony nowotwory są drugą co do częstości przyczyną zgonów u dzieci. W związku z tym ich wczesne wykrywanie, wczesne leczenie to podstawa sukcesu – uważa prof. Katarzyna Drabko, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

W przypadku najczęściej występującej u dzieci ostrej białaczki limfoblastycznej wyleczalność przekracza 90 proc. – Trzeba spośród wszystkich dzieci, które zgłaszają się do lekarzy i są badane, wychwycić te, które prezentują bardzo nietypowe i niecharakterystyczne objawy – dodaje prof. Drabko.

Bo nowotwory wieku dziecięcego dają właśnie objawy bardzo niecharakterystyczne, często przypominające zwykłą infekcję, czy schorzenia związane z przewodem pokarmowym. Dlatego dużo zależy od reakcji i decyzji lekarza pierwszego kontaktu.

Dużo złego zrobiła pandemia, przez którą dzieci chore na raka z opóźnieniem trafiały do specjalistów. – Zdarzyło się kilkoro dzieci, które przez jakiś czas były konsultowane w ramach teleporad i trafiały już bardzo późno do lekarza – przyznaje prof. Drabko.

Wsparcie dla dziecka i rodzica

– Zosia nie rozumiała tej choroby i denerwowała się, że ona się przecież dobrze czuje i dlaczego my tutaj jesteśmy – opowiada pani Anna i podkreśla wagę wsparcia psychologicznego, zarówno dla dziecka jak i rodziców.

– Dziecko, u którego rozpoznano chorobę nowotworową, nadal jest normalnym dzieckiem, tylko znalazło się w nienormalnej sytuacji. Dlatego powinno wykonywać te wszystkie czynności i aktywności, które są typowe dla jego wieku. Jeśli jest uczniem, to ma się uczyć, jeśli jest przedszkolakiem, ma się bawić i rozwijać różne umiejętności – podkreśla prof. Marzena Samardakiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Zosia leczyła się przez 10 miesięcy. Najdłuższy pobyt w szpitalu trwał 3 miesiące – bez przerwy. Dziewczynka przeszła przeszczep szpiku.

– Teraz wszystko jest w porządku. Jest bardzo aktywnym dzieckiem, jeździ na rowerze, uwielbia się bawić z rówieśnikami, ostatnio zaczęliśmy całą rodziną chodzić po górach – opowiada pani Anna, która nie opuściła rodziców i dzieci przebywających w szpitalu. Zaangażowała się w działanie stowarzyszenia organizującego różne zajęcia dla dzieci leczonych w szpitalu. To również forma wsparcia dla rodziców, którzy w tym czasie mogą trochę odetchnąć.

Złoty Wrzesień

W ramach akcji Miesiąca Świadomości Nowotworów Dziecięcych 25 września w Lublinie odbędzie się przemarsz orszaku z bębniarzami, który wyruszy spod Ratusza i przejdzie deptakiem na plac Litewski. Tam zaplanowane są występy artystyczne i edukacyjne. Więcej informacji o nowotworach dziecięcych i o akcji na stronie onkologia-dziecieca.pl.

25 września 2022 roku w Lublinie wyruszamy złotym orszakiem w jednym wspólnym celu – aby obudzić świadomość nowotworów wieku dziecięcego. Spotkajmy się dla dobra dzieci i młodzieży.

13:00-14:30 Złota piosenka - warsztat bębniarsko-wokalny, podczas którego dzieci wraz z prowadzącą stworzą „Złotą piosenkę". Piosenka zostanie zaprezentowana na scenie na Placu Litewskim o godz. 15:30.
Prowadzenie: Sylwia Lasok
Miejsce: Plac Litewski - scena
Zapisy
15:00-15:30 Złoty orszak - parada prowadzona przez Lubelskich Bębniarzy, która wyruszy spod Ratusza i przejdzie deptakiem Krakowskiego Przedmieścia na Plac Litewski
15:30-17:00 Plac Litewski - zapraszamy na występy artystyczne oraz edukacyjne, które odbędą się na scenie głównej oraz do miasteczka namiotowego, w którym przygotowaliśmy animacje dla dzieci oraz gdzie będzie można spotkać się z lekarzami i przedstawicielami fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz dzieci chorych na nowotwory.
Scena Główna
Prowadzenie: Józef Szopiński
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rondo w tym miejscu? Radny proponował takie rozwiązanie
Biała Podlaska

Rondo na ruchliwym skrzyżowaniu? Tarcza za mała

Na tym ruchliwym skrzyżowaniu można stworzyć rondo tymczasowe - proponuje radny Igor Dzikiewicz. Urzędnicy już to przeanalizowali i nie mają dobrych wiadomości. Sprawa jest zbyt skomplikowana, a tarcza skrzyżowania za mała.

Byli ministrowie: Zbigniew Ziobro (z lewej) i Marcin Romanowski

Romanowski zrzekł się statusu posła zawodowego

Ukrywający się na Węgrzech przed nakazem aresztowania poseł PiS Marcin Romanowski przekazał, że „zrzekł się statusu posła zawodowego" i nie będzie w związku z tym pobierać poselskiego wynagrodzenia.

Potrzebna karma. Noworoczna zbiórka dla zwierząt

Potrzebna karma. Noworoczna zbiórka dla zwierząt

Od przyszłego wtorku rusza noworoczna zbiórka dla bezdomnych zwierząt. Dary można zostawiać w Centrum Handlowym Skende w Lublinie.

Piotr Kubica to nowy rzecznik Motoru Lublin

Motor Lublin ma nowego rzecznika prasowego

Piotr Kubica, który pracował ostatnio w drugoligowym Podbeskidziu Bielski-Biała od czwartku jest nowym rzecznikiem prasowym Motoru Lublin, beniaminka PKO BP Ekstraklasy.

Opony na niby, to mandacik srogi

Opony na niby, to mandacik srogi

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierującą mercedesem, która chciała uniknąć kontroli. Kobieta na widok patrolu próbowała zjechać w boczną uliczkę. Jak się okazało, auto było całkowicie niesprawne. Zniszczone i popękane opony, brak przeglądu technicznego od 2019 roku oraz braki w oświetleniu – to tyko niektóre z mankamentów. Kobieta została ukarana dwoma mandatami na łączną kwotę 1100 złotych.

W minionym roku Zamość dwa razy walczył z bardzo dużymi podtopieniami po intensywnych ulewach

Średnio 6 akcji dziennie. Pożary, powodzie, wypadki. Strażacy podsumowali rok

Wcale nie pożary stanowiły większość interwencji podejmowanych przez zamojskich strażaków w zeszłym roku. Wyjeżdżali z bazy średnio 6 razy dziennie, bo łącznie aż 2037 w ciągu minionych 12 miesięcy. Ale bywały doby, gdy akcje liczyli w setkach.

Chełmianka zagra w zimie siedem sparingów

Chełmianka zagra w zimie siedem sparingów

Piłkarze Chełmianki wrócą do treningów w następny czwartek, 9 stycznia. Drużyna Grzegorza Bonina podczas zimowych przygotowań rozegra siedem meczów kontrolnych.

Tak Nowy Rok przywitali w Puławach, Końskowoli i Kurowie
zdjęcia
galeria

Tak Nowy Rok przywitali w Puławach, Końskowoli i Kurowie

Zabawa, taniec, śpiew i fajerwerki - część mieszkańców skorzystała z oferty swoich samorządów i bawiła się na sylwestrach miejskich. W tym roku do grona gmin, które je organizują dołączyły Kurów i Końskowola - nowe miasta na mapie powiatu puławskiego.

Wycinka drzew na Starym Mieście w Lublinie
Alarm24
galeria

Wycinka drzew na Starym Mieście w Lublinie

Na Starym Mieście w Lublinie wielu drzew nie ma. Ostatnio ich liczba znów się zmniejszyła, a jedna z czytelniczek zaniepokojona tym faktem napisała do naszej redakcji. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się sprawie i ustalić dlaczego ze Starego Miasta znika zieleń.

Wilfredo Leon z Bogdanki LUK Lublin w dziesiątce najlepszych siatkarzy świata

Wilfredo Leon z Bogdanki LUK Lublin w dziesiątce najlepszych siatkarzy świata

Na koniec 2024 roku portal Volleyball World przygotował dziesiątkę najlepszych siatkarzy i siatkarek na świecie. W tym gronie znalazł się także Wilfredo Leon z Bogdanki LUK Lublin. Reprezentant Polski uplasował się na dziewiątej pozycji.

Ktoś typował i wygrał. Ekstrapensja ustrzelona w Lubelskiem

Ktoś typował i wygrał. Ekstrapensja ustrzelona w Lubelskiem

Szczęście uśmiechnęło się do mieszkańca województwa lubelskiego. Przez najbliższe 20 lat będzie otrzymywać na swoje konto dodatkowo po 5 tys. zł miesięcznie. A to dzięki temu, że nadał kupon lotto.

Rodzicu, chcesz otrzymać świadczenie z wyrównaniem? To ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Rodzicu, chcesz otrzymać świadczenie z wyrównaniem? To ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Ważna informacja dla rodziców, których dzieci w październiku już chodziły do żłobka. To ostatnia chwila, by złożyć wniosek w programie "Aktywnie w żłobku".

Jak przygotować się do pierwszego tańca?
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Jak przygotować się do pierwszego tańca?

Pierwszy taniec to wyjątkowy moment, który zapada w pamięć zarówno nowożeńcom, jak i gościom weselnym. Ale jak się do niego przygotować, żeby czuć się pewnie i wyglądać olśniewająco? W tym filmie znajdziecie praktyczne porady, które pomogą Wam stworzyć niezapomniany pierwszy taniec! Miłego oglądania!

Nowy, darmowy parking przy stacji Lublin Główny. Ma pomieścić 100 samochodów

Nowy, darmowy parking przy stacji Lublin Główny. Ma pomieścić 100 samochodów

Pasażerowie korzystający ze stacji Lublin Główny wkrótce będą mogli skorzystać z nowego parkingu na 100 miejsc. To część „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”.

Passat wpadł do rowu, gdzie uderzył w betonowy przepust, wcześniej zahaczył o bariery ochronne przy drodze

Passat w rowie, dwoje młodych ludzi w szpitalu. 23-latek jechał z narkotykami

To mogło się skończyć tragicznie. Na szczęście 23-letni kierowca i jego 20-letnia pasażerka przeżyli. Trafili do szpitala. Wypadek młodych ludzi wydarzył się w noworoczny poranek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

135,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

sprzedam dom z działką

Biała Podlaska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Komunikaty