W małej wsi Cichostów w powiecie parczewskim powstaje grota solna. Wszystko dzięki stowarzyszeniu Cichosz, które pozyskało na ten cel ponad 27 tys. zł dotacji z Fundacji BGK.
Wcześniej stowarzyszenie zainicjowało m.in. powstanie latarni solarnych, mobilnej wiejskiej biblioteki czy drewnianej altany na sąsiedzkie spotkania. Cichosz wybrał już miejsce na grotę solną. Niedługo rozpocznie się montaż.
– Nasza grota będzie drewnianym pomieszczeniem wyposażonym w urządzenie, które wytworzy naturalny leczniczy mikroklimat – tłumaczy Konrad Dąbrowski ze stowarzyszenia. To z kolei pozwoli na inhalacje solankowe. – Umożliwiają one odzyskanie równowagi organizmu i skuteczną walkę z licznymi chorobami. W takim pomieszczeniu panuje mikroklimat zbliżony do tego, jaki jest nad morzem – podkreśla Dąbrowski.
Powietrze w grocie jest wysoko zjonizowane, co korzystnie wpływa na układ oddechowy i ogólne funkcjonowanie organizmu. Korzystanie z tego miejsca będzie bezpłatne. – Podczas otwarcia groty solnej odbędzie się piknik zdrowotny. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnej wizyty u laryngologa – zapowiada pomysłodawca.
Plac, na którym stanie grota, zostanie ogrodzony, pojawią się też ławki. Stowarzyszenie Cichosz powstało w 2017 roku. Dzięki pozyskanym grantom, we wsi zainstalowano m.in. latarnie solarne, założono mobilną wiejską bibliotekę czy wybudowano hoteliki dla owadów, a także drewnianą altanę na sąsiedzkie spotkania. Konrad Dąbrowski wraz z żoną tworzy jeszcze Kozią Zagrodę. Ten biznes to m.in. lemoniady, ich produkt sztandarowy. Ale smaki bardzo oryginalne, na przykład pokrzywowa, głogowa albo lipowa.
Stowarzyszenie działa jako organizacja społeczna i utrzymuje się ze składek jej członków. – Nie otrzymujemy wynagrodzenia za realizowane wydarzenia, projekty czy inicjatywy. Można wesprzeć nasze działania wpłacając cegiełkę na cele statutowe – zachęca Dąbrowski. Numer konta to 36 1600 1462 1870 5113 5000 0001, z tytułem "działania statutowe".