Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

24 maja 2022 r.
6:37

Prokurator w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Z remontem za miliony coś poszło nie tak

Autor: Zdjęcie autora agdy
Nowe przestrzenie w muzeum czekają na koniec sporu
Nowe przestrzenie w muzeum czekają na koniec sporu (fot. FB/Muzeum Zamoyskich w Kozłówce)

Turyści już oblegają zabytkowy pałac i park w Kozłówce. Atrakcji dla zwiedzających miało być więcej ale nie ma. Adaptacja oficyn, dawnej stajni i teatralni utknęła w martwym punkcie. Sprawą zajmuje się prokuratura w związku z nieprawidłowościami do jakich miało dojść podczas remontu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy wiosną 2018 roku Muzeum Zamoyskich w Kozłówce informowało, że zaczyna dużą inwestycję datą jej zakończenia miał być rok 2020. W efekcie projektu szacowanego na ponad 40 milionów złotych miała powstać nowa przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej. Muzealnicy chcieli wykorzystać dotychczas nieużytkowane i niszczejące zabytkowe obiekty.

Nadal w planach

W grę wchodziło ponad 2 tysiące metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni. W Oficynie Północnej i Południowej, w stajni remontowej oraz na piętrze teatralni.

W planach były nowe stałe wystawy, wykorzystujące urządzenia i programy multimedialne. Swoje miejsce miała znaleźć „Akademia kozłowiecka” - cykle wykładów i spotkań oraz warsztaty, kursy, pokazy, przybliżające dawną kulturę ziemiańską. Muzeum miało też zyskać salę widowiskowo-wystawienniczą gdzie planowano koncerty, przeglądy, np. chórów, kursy muzyczne.

Nadal wszystko jest w planach. To nic, że od czerwca zeszłego roku wiszą kotary i firany; kupiono dywany; jest sprzęt oświetleniowy, multimedialny; widać zarysy ekspozycji. Choć na stronach muzeum można znaleźć solidną dokumentację kolejnych etapów projektu, o przebudowie, rewitalizacji i konserwacji budynków zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce więcej wie prokurator niż turyści.

Czy doszło do przestępstwa

- Zawiadomienie prokuratury o nieprawidłowościach, do których naszym zdaniem doszło, było moim obowiązkiem. Takie są rutynowe procedury. Trwają czynności sprawdzające, obie strony składają wyjaśnienia. Sprawa jest w toku, na tym etapie nie chcę jej komentować – mówi Anna Fic-Lazor, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

- Ustalamy czy doszło do przestępstwa i kto się do niego dopuścił. Postępowanie jest prowadzone po zawiadomieniu jakie złożyła dyrekcja muzeum. Śledztwo jest prowadzone w sprawie, nikomu nie postawiliśmy zarzutów. Przesłuchujemy świadków – informuje Krzysztof Sokół zastępca prokuratora rejonowego w Lubartowie, który zajmuje się sprawą.

Zawiadomienie dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, gdzie poszkodowaną stroną jest muzeum. Zarzuty mówią o rozliczeniu niewykonanych prac czy przedstawienie do odbioru prac sprzecznych z dokumentacją.

Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Inwestycyjne WUDIMEKS z Częstochowy, które od 2018 roku zarządzało projektem nie komentuje sprawy i po szczegóły odsyła do inwestora.

Zamiast posągu kopia

- Wystąpiliśmy do ministerstwa o zgodę na przedłużenie czasu realizacji inwestycji, do końca tego roku. Równolegle szukamy nowego wykonawcy prac, które kwestionujemy. Projekt jest bardzo rozbudowany, ale nie możemy odebrać części prac. Dlatego wszystko czeka na zamknięcie całości. My jesteśmy przygotowani, są wystawy, materiały multimedialne, eksponaty. Ale na przykład z uwagi na brak wymaganych certyfikatów, jakie powinny mieć okna czy drzwi, nie możemy docelowo wykorzystywać przestrzeni o których mowa w projekcie. Nie możemy wnieść muzealiów. Zamiast posagu Stalina musieliśmy wstawiliśmy jego kopię, żeby w ten sposób zorientować w proporcjach pomieszczenia – dodaje dyrektor muzeum, która zapewnia, że problemy z dokończeniem inwestycji nie wpływają na trwający już sezon turystyczny.

Grudzień 2021. Kozłowieckie schody wyremontowane dzięki wsparciu funduszy europejskich w ramach spornego projektu. Fot. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Jak tłumaczą muzealnicy, odwiedzający mają do dyspozycji pełną ofertę kozłowieckiej placówki. Obiekty które czekają na zakończenie sporu z wykonawcą i dokończenie inwestycji, to nowe atrakcje przygotowywane w przestrzeniach z których do tej pory turyści nie korzystali.

Do 6 czerwca przedsiębiorcy mają czas by złożyć ofertę na wymianę istniejących okien i drzwi wraz z robotami towarzyszącymi w celu zapewnienia wymaganej odporności na włamanie w budynkach stajni, Oficyny Północnej i Oficyny Południowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

Beret na żywo
foto
galeria

Beret na żywo

Ostatnia walentynkowa galeria. Tym razem z Rzut Beretem. Jeśli chcecie sobie przypomnieć jak się bawiliście, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Opłaty za girlandy na ul. Szambelańskiej. Miasto nieugięte na prośby radnych

Przedsiębiorcy z ul. Szambelańskiej w Lublinie zawiesili nad swoimi stoiskami girlandy świetlne. Radni zwrócili się do prezydenta miasta z prośbą o zwolnienie ich z opłat za zajęcie pasa drogowego. Miasto odpowiedziało, że nie ma podstaw prawnych do takiej decyzji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium