Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 sierpnia 2019 r.
20:27

Pielgrzymi już w drodze. Przed nimi 14 dni drogi i ponad 400 km

Autor: Zdjęcie autora eb

W czwartek prawie dwustu pielgrzymów z Białej Podlaskiej i okolic wyruszyło pieszo do Częstochowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Są podzielni na trzy grupy. – Te dwa tygodnie to rekolekcje w drodze. A ta droga jest czymś, co ma nas zmienić – mówi brat Sebastian Piasek, przewodnik grupy „kapucyńskiej”. Na Jasną Górę idzie już ósmy raz. – Podczas pielgrzymowania człowiek dostrzega, że jesteśmy w drodze, że nasze życie ma jakiś cel.

Kapucyn przyznaje, że największym trudem jest sama droga.

– Każdy ma swoje fizyczne bolączki i każdy niesie swój problem, który musi wewnętrznie przetrawić, przerobić. Do tego służy pielgrzymka – tłumaczy brat Piasek.

Podczas tegorocznej pielgrzymki pątnicy rozważać będą Ducha Świętego i sakramenty święte. – Pielgrzymka z Białej jest jedną z najdłuższych w Polsce, bo idziemy prawie 430 kilometrów – przypomina przewodnik grupy.

– Idę drugi raz i nastawienie mam jak zawsze pozytywne. Trzeba przygotować się na ból, bo nie jest lekko, ale wszystko jest wynagrodzone – podkreśla Mateusz z Terespola. – Czuje się tu rodzinny klimat, braterstwo i dobroć ludzi.

Pani Agnieszka pierwszy raz wyrusza na Jasną Górę. Wcześniej przeszła jednak trasę Camino de Santiago.

– Towarzyszy mi entuzjazm i radość, że mogę iść z innymi. Mam kilka intencji, z którymi idę.

A pani Beata to pielęgniarka, która na trasie dba o zdrowie pątników. – Idę z nimi ósmy raz. Nie trzeba mnie specjalnie zachęcać – opowiada. – Pomoc jest stale potrzebna, zdarzają sie kontuzje, a pęcherze są prawie u każdego. Każda pielgrzymka jest inna, ale rodzinna atmosfera jest zawsze.

W ubiegłym roku z całego Podlasia na Jasną Górę wchodziło ponad 3 tys. pielgrzymów.

– Najstarsza osobą w naszej grupie był 91-latek i dał radę. W tym roku najmłodsza jest 2-miesięczna Janinka, która została poczęta na pielgrzymce rok temu. Takie owoce pielgrzymka też przynosi – przyznaje brat Sebastian Piasek. – Część dziewczyn modli się o męża i to wyprasza. Naprawdę – przekonuje kapucyn.

Pątnicy średnio pokonują codziennie ok. 30 kilometrów. Każdy dzień rozpoczynają mszą świętą. Ci, którzy nie mogli wyruszyć, mogą przyłączyć się do tzw. Duchowej Pielgrzymki. Od 1 do 15 sierpnia trzeba m.in. uczestniczyć we mszy świętej i przystępować do komunii świętej, codziennie odmawiać różaniec i apel jasnogórski.

15 sierpnia na Jasnej Górze pielgrzymi wezmą udział w uroczystościach Wniebowzięcia NMP.

Lubelska pielgrzymka

W sobotę w drogę na Jasną Górę wyruszą uczestnicy 41.Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki.

Potrzebne rzeczy warto zapakować w dwa plecaki – większy – z głównym bagażem i drugi mniejszy. – Który jest bagażem do maszerowania w ciągu dnia – podpowiada ks. Mirosław Ładniak, przewodnik pieszej pielgrzymki. – Trzeba mieć w nim kubek, łyżkę, widelec i oczywiście różaniec. To są rzeczy, które są nam najbardziej potrzebne na szlaku. Oczywiście można wziąć także płaszcz przeciwdeszczowy i co bardzo ważne – nakrycie głowy, które jest obowiązkowe. 

Należy pamiętać również o dobrych, rozchodzonych butach i skarpetach – ze względu na „chorobę asfaltową”. Buty nigdy nie powinny być nowe.

Pielgrzymi wyruszą z Lublina w sobotę po mszy świętej, która będzie sprawowana na placu katedralnym. Rozpocznie się o godz. 8.30.

aa 

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

„Wtorek na dzielni”: Konstantynów bitumem pachnący
WTOREK NA DZIELNI
film

„Wtorek na dzielni”: Konstantynów bitumem pachnący

Studencka i szpitalna dzielnica Konstantynów to cichy zakątek Lublina. Mimo pozornego spokoju sporo dzieje się w tej części miasta. Zapraszamy do oglądania naszego programu „Wtorek na dzielni”, który ukazuje się na naszym kanale YouTube oraz na stronie www.dziennikwschodni.pl

Pryszczyca w natarciu. Nowe decyzje po odprawie Zespołu Kryzysowego

Pryszczyca w natarciu. Nowe decyzje po odprawie Zespołu Kryzysowego

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o kolejnej dwustopniowej odprawie Zespołu Zarządzania Kryzysowego MRiRW, która miała miejsce 7 kwietnia. Spotkanie odbyło się w kontekście narastającego zagrożenia transmisji wirusa pryszczycy z krajów sąsiednich na terytorium Polski.

Stadnina z dużą stratą finansową. Mowa o kosztach naprawy zaniedbań poprzedników

Stadnina z dużą stratą finansową. Mowa o kosztach naprawy zaniedbań poprzedników

Stadnina w Janowie Podlaskim wciąż notuje straty finansowe. Ta za ubiegły rok sięgnęła 4 mln zł i jest jedną z najwyższych w ostatnim czasie. KOWR tłumaczy, że to m.in. efekty naprawiania błędów poprzedników.

Zalety psychologa online w leczeniu uzależnień

Zalety psychologa online w leczeniu uzależnień

Psychoterapia online staje się coraz bardziej popularnym narzędziem w leczeniu uzależnień, oferując pacjentom wygodę, anonimowość i dostępność, które są kluczowe w procesie terapeutycznym. W niniejszym artykule omówimy, dlaczego psycholog online może być skutecznym rozwiązaniem dla osób zmagających się z nałogami.

Zarządzanie płynnością finansową w projektach unijnych – jak zabezpieczyć prefinansowanie i rozliczać zaliczki bez ryzyka utraty środków

Zarządzanie płynnością finansową w projektach unijnych – jak zabezpieczyć prefinansowanie i rozliczać zaliczki bez ryzyka utraty środków

Pozyskanie dotacji unijnej to dla wielu firm i instytucji szansa na dynamiczny rozwój. Jednak za sukcesem projektu stoi nie tylko dobrze napisany wniosek, ale również skuteczne zarządzanie płynnością finansową. Nawet najlepiej oceniony projekt może stanąć w miejscu, jeśli beneficjent nie będzie miał środków na jego bieżącą realizację. Jak zatem zabezpieczyć prefinansowanie, rozliczać zaliczki i utrzymać płynność przez cały okres realizacji projektu?

ZUS sfinansuje rehabilitację neurologiczną. Nowy program już dostępny dla pacjentów

ZUS sfinansuje rehabilitację neurologiczną. Nowy program już dostępny dla pacjentów

Od kwietnia osoby cierpiące na schorzenia ośrodkowego układu nerwowego mogą skorzystać z nowej formy wsparcia oferowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Bezpłatna rehabilitacja lecznicza to szansa na powrót do aktywności zawodowej dla wielu mieszkańców Lubelszczyzny i całego kraju.

Harmonia dźwięków w Klubie Muzycznym CSK: mistrz gitary i młoda wiolonczelistka na jednej scenie
koncert
11 kwietnia 2025, 19:00

Harmonia dźwięków w Klubie Muzycznym CSK: mistrz gitary i młoda wiolonczelistka na jednej scenie

W najbliższy piątek (11 kwietnia) w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się interesujący koncert, który będzie spotkaniem dwóch talentów muzycznych: gitarzysty Mauricio Díaza Álvareza oraz utalentowanej wiolonczelistki Anny Komusiński De Alba. Muzyczna konfrontacja doświadczenia z młodością zapowiada się porywająco – to wydarzenie, którego miłośnicy muzyki klasycznej w Lublinie nie powinni przegapić.

Będą nieśli krzyż na Majdanku. Po drodze krzyżowej zaplanowano więcej autobusów

Będą nieśli krzyż na Majdanku. Po drodze krzyżowej zaplanowano więcej autobusów

W piątek na Majdanku odbędzie się droga krzyżowa. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zapowiada większą ilość kursów komunikacji miejskiej po jej zakończeniu.

Jak zwiększyć widoczność firmy w internecie dzięki profesjonalnym narzędziom?

Jak zwiększyć widoczność firmy w internecie dzięki profesjonalnym narzędziom?

W dzisiejszych czasach obecność w internecie to podstawa sukcesu każdej firmy. Klienci coraz częściej szukają produktów i usług online, a brak odpowiedniej strategii cyfrowej może oznaczać utratę szans na dotarcie do nowych odbiorców. Tworzenie stron www to pierwszy krok, który pozwala zaistnieć w sieci i zbudować wizerunek marki. Profesjonalna witryna nie tylko przyciąga uwagę, ale także buduje zaufanie i ułatwia kontakt z potencjalnymi klientami. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na taką stronę WWW!

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte
REKRUTACJA

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte

Dlaczego mechanicy lotniczy są tak poszukiwani na rynku pracy? Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego? - szukających odpowiedzi na takie pytania Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte.

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

W Lublinie we wtorek będzie gorąco i to nie za sprawą temperatury. Do miasta przyjadą górnicy z Bogdanki i będą protestować w centrum. Autobusy pojadą inaczej, a strefa płatnego parkowania zostanie wyłączona z użytku.

Po wygranej w Legnicy Przemysław Banaszak i jego koledzy zagrają u siebie z Kotwicą Kołobrzeg

Przyspieszenie w Betclic I Lidze. We wtorek kolejny domowy mecz Górnika Łęczna

W piątek piłkarze z Łęcznej pokonali na wyjeździe Miedź Legnica i odnieśli tym samym drugie zwycięstwo z rzędu w rundzie wiosennej. Już we wtorek podopieczni trenera Pavola Stano będą mieli okazje do trzeciego triumfu kiedy do Łęcznej przyjedzie walcząca o utrzymanie Kotwica Kołobrzeg

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82
AKTUALIZACJA

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

We wtorek rano doszło do czołowego zderzenia na trasie Włodawa-Łęczna. Trzy osoby są ranne.

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium