Szpital powiatowy w Janowie Lubelskim będzie mieć farmę fotowoltaiczną. Jeszcze w tym roku w pobliżu lecznicy zostanie zamontowanych ponad tysiąc paneli. Odnawialne źródła energii to szansa na zmniejszenie kosztów zadłużonej placówki.
Pod koniec ubiegłego tygodnia została podpisana umowa z firmą Eko Solar z Namysłowa, która wykona instalację fotowoltaiczną dla szpitala w Janowie Lubelskim.
– Powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 350 kWp – poinformowała Anna Tomaszewska z SPZZOZ w Janowie Lubelskim.
– W porównaniu do instalacji fotowoltaicznych montowanych w domach jest to moc o 100 razy większa – porównał Damian Bronka z firmy Vosti, specjalizującej się w dostarczaniu gospodarstwom domowym zestawów fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej.
– Liczba paneli jest uzależniona od ich mocy, a to jest na razie na etapie ustaleń wykonawcy z inspektorem nadzoru. W projekcie przyjęto liczbę 1128 sztuk – zaznaczała Anna Tomaszewska.
Farma fotowoltaiczna powstanie za budynkiem szpitala na blisko 2-hektarowej działce. – Część przeznaczona pod farmę ma powierzchnię 0,58 ha – zastrzegła Tomaszewska.
– Jeśli nic nie stanie nam na przeszkodzie, w listopadzie to zadanie powinno być zrealizowane – mówiła podczas piątkowej sesji Rady Powiatu w Janowie Lubelskim Renata Ciupak, p.o. dyrektor SPZZOZ w Janowie Lubelskim.
– W ciągu roku farma wytworzy 355,99 MWh – podała Anna Tomaszewska. I dodała: – Farma zabezpieczy potrzeby szpitala w wysokości ok. 30 procent zapotrzebowania na energię.
Jakie to będą oszczędności? Szpital tych szacunków nie podaje. – W związku z ciągłymi zmianami ceny za energię, wartość ta jest trudna do oszacowania – odpowiada Anna Tomaszewska.
Jak zaznaczał podczas ostatniej sesji Rady Powiatu starosta janowski Artur Pizoń, fotowoltaika jest dla szpitala szansą. – Tak, żeby już na zimę zmniejszyć koszty – mówił starosta janowski.
To nie koniec inwestycji janowskiego szpitala, które mogą mieć wpływ na obniżenie kosztów. Placówka przygotowuje się do termomodernizacji budynków. W piątek został ogłoszony przetarg. Chodzi o budynek główny (segment A, B, C, D i łącznik), budynek przychodni specjalistycznej i budynek przychodni „H”. W ramach projektu zostanie wymieniona też sieci ciepłownicza.
Kluczową dla szpitala inwestycją jest też budowa lądowiska dla śmigłowców (w pobliżu farmy fotowoltaicznej).
– Począwszy od 2021 r. Szpitalny Oddział Ratunkowy nie może funkcjonować bez całodobowego dostępu do lądowiska – podkreślała Renata Ciupak. – Jest to więc ostatni dzwonek, aby zrealizować to zadanie.
W piątek radni powiatu janowskiego wyrazili zgodę na złożenie wniosku aplikacyjnego dotyczącego tej inwestycji. Zabezpieczyli też wkład własny na ten projekt.
Sytuacja w szpitalu „poważna”
Podczas piątkowej sesji Rady Powiatu w Janowie Lubelskim dyrektor szpitala Renata Ciupak przedstawiała „bieżącą informacja z działalności SPZZOZ w Janowie Lubelskim”.
– Sytuacja jest bardzo poważna – nie krył podczas dyskusji starosta janowski.
Na koniec lipca łączne zobowiązania szpitala to ponad 22,5 mln zł, zaś zobowiązań wymagalnych było 970 tys. zł.
– Główną przyczyną wzrostu zobowiązań i wykazywaną na koniec lipca stratę były podwyżki, które zostały realizowane zgodnie z podpisywanymi umowami i ustawami – wyjaśniała p.o. dyrektor janowskiego SPZZOZ.
Na koniec lipca w szpitalu w Janowie Lubelskim były zatrudnione 492 osoby, w tym m.in. 51 lekarzy, 1 stomatolog i 206 pielęgniarek.