Innowacyjne fotele, interaktywne zabawki czy nowoczesny sposób na pozyskiwanie pracownika - te i wiele innych obiecujących rynkowo pomysłów biznesowych powstało w Lublinie. Rozwijają się przy wsparciu Platformy startowej Idealist
Platformy startowe dla nowych pomysłów to kompleksowy program inkubacji startupu w Polsce Wschodniej. Podczas półrocznego programu inkubacji pomysł zmienia się w gotowy produkt, który w każdej chwili będzie mógł wejść na rynek. Platforma Idealist specjalizuje się w czterech obszarach: energetyka, turystyka, medycyna i zdrowie oraz w technologiach informacyjnych i informacyjno-komunikacyjnych tzw. IT/ITC.
Inkubacja
- Nie trzeba mieć działalności gospodarczej. Każdy może przyjść z pomysłem i przy współpracy z ekspertami rozwinąć go tak, żeby mógł ubiegać się o dofinansowanie do 1 miliona złotych. Wiele pomysłów zamienia się w biznesy. Lublin jest miastem kreatywnych ludzi z dobrymi pomysłami, w którym jest wiele szans na rozwój biznesu - mówił dziennikarzom wiceminister Artur Soboń.
Dotychczas do platformy Idealist wpłynęło 338 pomysłów na innowacyjny biznes. Obecnie inkubanowanych jest 50 startupów. Działania startupowe mają charakter dwuetapowy. Każda z Platform oferuje kilkumiesięczny, intensywny program inkubacji. Udział jest bezpłatny. Celem inkubacji jest rozwój pomysłu i wypracowanie modelu biznesowego, przy wsparciu doświadczonego menedżera inkubacji, z wykorzystaniem szerokiego pakietu usług ściśle dopasowanych do potrzeb związanych z rozwojem startupu, m.in. informatycznych, inżynieryjnych, marketingowych, badań rynku, księgowych, prawnych czy dostępu do stanowiska pracy. Po zakończeniu inkubacji w Platformie startowej, najbardziej innowacyjne i najlepiej rokujące biznesowo startupy mają możliwość uzyskania dotacji na rozwój działalności (do 1 mln zł), czyli na wejście na rynek i pierwszą sprzedaż.
Projekty
Sara Al oferuje po zamontowaniu w zabawce modułu sprzętowego możliwość interakcji za pomocą głosu. Funkcja rozpoznawania głosu, będzie w bardziej rozbudowanej wersji wzbogacona o rozpoznawanie twarzy, dzięki oprogramowaniu z elementami sztucznej inteligencji pozwoli na interakcję z dzieckiem. Platforma Sara Al, korzystając z własnych źródeł finansowania udało się dotychczas stworzyć demo sztucznej inteligencji, która potrafi prowadzić proste rozmowy z użytkownikiem, zapamiętywać przekazywane informacje, rozpoznawać twarz użytkownika jak i pokazywane przedmioty, jak również nawiązywać relacje, zaprzyjaźniać się, a także ciągle uczyć i rozwijać swoje możliwości. Projekt wymaga użycia sprzętu komputerowego oraz zaangażowania zespołu doświadczonych programistów, co wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi.
Startup platformy Wilki i Flamingi chce „wyprostować społeczeństwo” w nowych fotelach biurowych. Fotel dla pracownika biurowego jest nieodłącznym elementem użytkowanym przez niego największą ilość czasu. Dzisiejszy pracownik biurowy na całym świecie to człowiek, który spędza w pozycji siedzącej średnio 12 godzin. W ten „czas” wchodzą nie tylko jego regularne obowiązki, ale również dojazdy z i do pracy, oraz sposób, w jaki spędza czas wolny. W Polsce, aż 84 proc. mieszkańców ma problemy z kręgosłupem. Jedną z przyczyn jest nadwyrężanie kręgosłupa w pozycji siedzącej. Dlatego fotel Premium, jaki oferuje ten startup, kierowany jest do pracowników świadomych ewentualnych problemów ze zdrowiem w przyszłości.
Nabór do Idealist odbywa się do 31 sierpnia 2021 roku. Pomysł na nowy produkt lub usługę można rozwinąć w działalność w jednym z województw Polski Wschodniej. Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej platformy idealist.pl.