Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

18 września 2022 r.
18:08

Polacy tu przegrali, ale walczyli heroicznie. 83. rocznica bitew pod Tomaszowem Lubelskim

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
33 0 A A

Gdyby nie padało, na łąkach w Dąbrowie Tomaszowskiej na pewno zgromadziłyby się tysiące widzów, jak to bywało w przeszłości. W niedzielę lało od rana, więc publiczność była mniej liczna, ale i tak dopisała. Organizowane tu rekonstrukcje historyczne, jak zapewniali nasi rozmówcy, są wyjątkowe, ponoć ciekawsze od innych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zginę dzisiaj w drugim ataku. Ale dumnie, za ojczyznę – mówił nam z szerokim uśmiechem, kilka chwil przed rozpoczęciem widowiska Tomasz Kaczmarek z grupy rekonstrukcyjnej GRH Smok z Torunia, jednej z kilkunastu z całej Polski, które w niedzielę wzięły udział w rekonstrukcji walk pod Tomaszowem Lubelskim, do których doszło we wrześniu 1939 roku.

Pan Tomasz historią pasjonuje się od dzieciństwa, dlatego osiem lat temu został rekostruktorem, a jakiś czas później zaczął pracować w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. W niedzielę podczas widowiska „Ocalić od zapomnienia” miał do odebrania rolę polskiego żołnierza, dowódcy tankietki, małego wozu bojowego.

Odtworzoną w plenerze heroiczną (niestety przegraną we wrześniu 1939 roku) walkę polskich wojsk z niemieckim najeźdźcą podziwiały setki osób, które mimo ulewnego deszczu przybyły pod Tomaszów Lubelski.

– Na rekonstrukcji historycznej jestem pierwszy raz w życiu. Namówili mnie znajomi, którzy na podobnych imprezach, również w Tomaszowie bywali i zapewniali, że warto – zdradza pani Karolina z Kazimierza Dolnego. Aby się o tym przekonać, pokonała spory kawałek drogi razem z mężem i dwoma synami: 7-letnim Stasiem i 5-letnim Jankiem.

Zwłaszcza starszy z chłopców był całą sytuacją podekscytowany. – Podoba mi się. A najfajniejsze były czołgi, które obok nas przejechały – mówi Staś. Jest w pierwszej klasie, więc historii jeszcze w szkole nie ma, ale podobno bardzo się dawnymi czasami interesuje i lubi je poznawać z opowieści babci.

18-letnia Wiktoria, 20-letni Dominik i 16-letni Szymon na widowisko dotarli z Hrubieszowa. Wyjechali wcześnie rano, bo najpierw zbierali grzyby w lasach pod Tomaszowem (w rejonie Hrubieszowa podobno ich brakuje), a w południe już byli w Dąbrowie Tomaszowskiej. – Lubimy poznawać historię, dlatego jeździmy na takie wydarzenia. Bywaliśmy i w Osuchach, i pod Komarowem. To znacznie ciekawsze, niż sucha wiedza przekazywana w szkole – zapewniają młodzi ludzie.

– Nasze rekonstrukcje są wyjątkowe. Inne nie mają tej atmosfery. To nie tylko dzięki widowiskowym wojennym manewrom, ale też ogólnemu doborowi scen i wyjątkowej narracji, która pomaga wczuć się w atmosferę – zapewnia z kolei pan Andrzej, mieszkaniec jednej z wiosek w powiecie tomaszowskim. A ma porównanie, bo bywa na tego rodzaju wydarzeniach, gdzie tylko może i gdy tylko czas mu na to pozwala. Historię września 1939 roku i tego, co działo się pod Tomaszowem Lubelskim zna bardzo dobrze, a mimo tego nie wyobraża sobie, by którąkolwiek rekonstrukcję opuścić. Jest tu zawsze już od 10 lat.

Wydarzenie, jak co roku zorganizowało miasto Tomaszów Lubelski. Burmistrz obiecuje, że z obchodów kolejnych rocznic nie zrezygnuje.

– Dzięki licznym sponsorom, udział finansowy samorządu w całym przedsięwzięciu jest naprawdę znikomy – zapewnia Wojciech Żukowski. Dodaje, że jeśli coś organizatorów może ograniczyć w przyszłości, to ewentualnie dostęp do „naturalnego amfiteatru”, czyli łąk w Dąbrowie Tomaszowskiej. W pobliżu miejsca, gdzie odbywają się rekonstrukcje powstaje bowiem coraz więcej domów.

– Ale myślimy o tym, a nawet już rozmawiałem z wójtem gminy Susiec, że gdybyśmy mieli zmieniać lokalizację, to on jest gotów dla nas znaleźć miejsce u siebie – zdradza Żukowski.

Dlatego kolejne widowisko na pewno za rok, we wrześniu. Jeszcze nie wiadomo, które fragmenty starć Polaków z Niemcami zostaną wówczas pokazane. Tym razem rekonstruowano epizody walk Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej oraz 1 Pułku Strzelców Pieszych z Niemcami w pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim (17-20 września 1939 roku). Do drugiej doszło w dniach 22-27 września 1939 r.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ksiądz Marek Tworek zginął w wieku 52 lat

Ksiądz zginął w wypadku. Znamy datę jego pogrzebu

Tragicznie zmarły proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Chmielku zostanie pochowany na biłgorajskim cmentarzu, w swoich rodzinnych stronach. „Dbał o dobro duchowe świeckich i owocnie współpracował z kapłanami” – wspomina diecezja zamojsko-lubaczowska.

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Obiecywali łatwą pracę online i duży zarobek. Mieszkaniec powiatu ryckiego padł ofiarą oszustów i stracił 6000 złotych.

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?
GRY I AI
film

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?

Nvidia prezentuje nową serię kart graficznych. A przy okazji sporo nowych technologii: DLSS 4, Multi Frame Generation, RTX Neural Faces czy RTX Mega Geometry. Ile to wszystko kosztuje i jaki da efekt?

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kierowca uderzył w audi

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kierowca uderzył w audi

Dwa pojazdy zderzyły się w miejscowości Wysokie. Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa i wjechał w audi jadące drogą krajową.

Wyższe stawki za śmieci w roztoczańskim miasteczku. Za turystów też trzeba płacić

Wyższe stawki za śmieci w roztoczańskim miasteczku. Za turystów też trzeba płacić

Uchwała wprowadzająca podwyżki została przyjęta jesienią. Obowiązuje od początku stycznia. Władze gminy Zwierzyniec przypominają mieszkańcom, że czas stosować się do nowych zasad. Dla niektórych będą to duże zmiany.

Trener Jakub Guz poprowadzi PZL Leonardo Avię Świdnik także w kolejnym sezonie

Trener PZL Leonardo Avii Świdnik zostaje na kolejny sezon

Zanim wybrzmiał pierwszy gwizdek sobotniego meczu PZL Leonardo Avii z AZS AGH Kraków świdnicki klub poinformował o przedłużeniu na kolejny sezon kontraktu z wychowankiem żółto-niebieskich Jakubem Guzem.

 Łoś nie przeżył zderzenia z ciężarówką 3 stycznia w Worońcu

Czarny punkt w Worońcu. Czy tablica ostrzegająca przed łosiami pomoże?

To już kolejne zderzenie z łosiem i to w tym samym miejscu – na drodze krajowej numer 2 w Worońcu. Czy tablica ostrzegawcza "Uwaga na łosie" poprawiłaby sytuację? Taki wniosek wpłynął do GDDKiA.

Uwierzyła, że pomaga policjantom. Seniorka straciła oszczędności

Uwierzyła, że pomaga policjantom. Seniorka straciła oszczędności

Seniorka z Chełma straciła oszczędności życia. Kobieta uwierzyła, że pomaga policjantom rozbić grupę przestępczą.

Zmiany na ławkach trenerskich w zamojskiej klasie okręgowej w przerwie zimowej

Zmiany na ławkach trenerskich w zamojskiej klasie okręgowej w przerwie zimowej

Przerwa w treningach wśród drużyn „najciekawszej ligi świata” powoli dobiega końca. Większość drużyn planuje wznowienie treningów w połowie stycznia, a część z nich przygotowania do piłkarskiej wiosny rozpocznie pod okiem nowych szkoleniowców

Brakuje jednej grupy krwi

Brakuje jednej grupy krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa poszukuje honorowych dawców. Powoli kończą się zapasy grupy B RhD -.

Rafał Kowalik, burmistrz Szczebrzeszyna

Samorządowiec ma już dość. „STOP plotkom, pomówieniom, manipulacji”

Ja rozumiem krytykę, szczególnie konstruktywną. Nikt nie jest nieomylny. Ja też nie. Ale na hejt, zwłaszcza z tych fałszywych kont nie mogę i nie chcę pozwalać – mówi Rafał Kowalik, burmistrz Szczebrzeszyna. Skłoniły go do tego zachowania internautów w mediach społecznościowych.

Wpływ zastosowania automatycznej kartoniarki na wydajność procesów produkcyjnych

Wpływ zastosowania automatycznej kartoniarki na wydajność procesów produkcyjnych

W dzisiejszym świecie przemysłowym, gdzie efektywność i optymalizacja procesów są kluczowymi czynnikami sukcesu, automatyzacja produkcji staje się koniecznością. Jednym z kluczowych narzędzi, które zrewolucjonizowało proces pakowania, jest automatyczna kartoniarka.

Skórzane kurtki damskie a styl rockowy – jak nosić je z pazurem?

Skórzane kurtki damskie a styl rockowy – jak nosić je z pazurem?

Kurtka skórzana damska to absolutny must-have w szafie każdej miłośniczki mody, szczególnie tej, która inspiruje się stylem rockowym. Choć skórzana kurtka ma swoje korzenie w kulturze muzycznej, jej obecność w modzie codziennej jest nieoceniona. W tym artykule podpowiemy, jak stworzyć drapieżny look, który z pewnością przyciągnie uwagę.

Najlepsze miejsce na kolację i imprezę w Warszawie

Najlepsze miejsce na kolację i imprezę w Warszawie

Szukasz miejsca, które połączy elegancką kolację z niezapomnianą zabawą? SLA Warsaw to odpowiedź na Twoje potrzeby! To jedno z najmodniejszych miejsc w stolicy, które z powodzeniem łączy wyśmienitą kuchnię, wyjątkową atmosferę i tętniącą życiem imprezową przestrzeń.

Zaproś Dziennik Wschodni na studniowkę!

Zaproś Dziennik Wschodni na studniowkę!

Studniówka to wyjątkowy czas – pełen emocji i wspólnej zabawy. Spraw, by ten wieczór stał się niezapomniany nie tylko dla uczestników, ale i dla całego regionu! Zaproś Dziennik Wschodni, aby uwiecznił Twoje wydarzenie i podzielił się jego niezwykłą atmosferą z innymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium