Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polecamy

1 marca 2011 r.
11:58
Edytuj ten wpis

Jedziesz w daleką trasę? Pamiętaj o dobrej mapie

Przed każdą, liczącą setki kilometrów, trasą trzeba dobrze wypocząć. Istotne jest również jej odpowiednie zaplanowanie. Dzięki temu unikniemy niespodzianek i szybko dotrzemy do celu. Na pewno pomoże Ci w tym najbardziej szczegółowa mapa samochodowa dostępna na rynku i przewodnik, dzięki któremu podróże nigdy nie będą nudne. Mapy w każdy wtorek, środę i czwartek z Dziennikiem Wschodnim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dobra mapa to podstawa

– Jeżeli nie znamy dokładnie trasy, weźmy mapę i zaplanujmy, którędy będziemy jechać – radzi Andrzej Mruczek, instruktor nauki jazdy i właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Auto Sukces w Białymstoku.
Jak dodaje, na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dobrze będzie upewnić się, czy na wybranych odcinkach nie ma utrudnień w ruchu.
– Nie warto też ufać bezgranicznie nawigacji – przestrzega Radosław Jaskulski, instruktor techniki jazdy ze Szkoły Auto Skody. – Czasem może ona wyprowadzić nas w pole. Wtedy przyda się atlas.
Atlas pomoże odnaleźć trasę także wtedy, gdy w urządzeniu GPS wysiądzie bateria.
W trasę warto ruszać ze zbiornikiem zatankowanym przynajmniej do połowy i nie jechać zbyt długo na rezerwie. Korek – zwłaszcza na autostradzie – może spowodować, że staniemy na poboczu z pustym bakiem.

Torby jak pociski

Torby trzeba zapakować do bagażnika a nie kabiny. W przeciwnym razie będą one zagrożeniem dla pasażerów, jeśli dojdzie do wypadku. W bagażniku trzeba je ułożyć tak, by nie przemieszczały się podczas jazdy. Inaczej będą mogły zmienić stabilność tyłu samochodu np. podczas szybko pokonywanych zakrętów. Należy zwrócić uwagę na drobne przedmioty wewnątrz auta. Nawet telefon komórkowy, leżący luzem na siedzeniu czy tylnej półce podczas nagłego zatrzymania może wyrządzić krzywdę pasażerom. Nie mówiąc już o kilkukilogramowej torbie, która w takich sytuacjach zamienia się w pocisk. Ważna jest prawidłowa pozycję za kierownicą. Nogi i ręce powinny być lekko ugięte, a oparcie zbliżone do pionu. Niewskazane jest oddalanie fotela tak, by mieć problem z dostępem do przełączników, jak też prowadzenie z nosem w kierownicy. Wyciszmy telefon komórkowy. Nawet rozmowa przez zestaw głośnomówiący rozprasza.
– Choć w Polsce nie jest to obowiązkowe, zalecam wziąć kamizelkę odblaskową – mówi Andrzej Mruczek. – Dzięki niej, po zmroku jest się widocznym z dużej odległości, gdy wysiądzie się z pojazdu.

Atlas – niezbędny pomocnik każdego kierowcy

Każdemu kierowcy, wybierającemu się w krótszą lub dłuższą podróż, przyda się atlas samochodowy Polski z praktycznym przewodnikiem turystycznym. Taki atlas jest bezpłatnie dołączany w każdy wtorek, środę i czwartek do Dziennika Wschodniego. W sumie wydawnictwo liczyć będzie aż 400 stron. Oprócz dokładnej, przejrzyście rozrysowanej i aktualnej siatki dróg, w atlasie opisane będą najpiękniejsze miejsca i największe atrakcje turystyczne Polski. Znajdzie się w nim pełna sieć dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Mapy są dokładne i przejrzyste, dodatkowo atlas będzie zawierał plany 53 polskich miast.

To prawdziwa gratka dla każdego kierowcy. Podobnie jak serwis regioMoto.pl, gdzie można znaleźć tysiące ogłoszenia motoryzacyjnych, testy samochodów nowych i używanych, porady dla każdego kierowcy, galerie zdjęć i najnowsze informacje ze świata motoryzacji.


WYGODNIEJ W PRENUMERACIE

Wyjątkowa kolekcja ukazywać się będzie z Dziennikiem Wschodnim już od 14 marca trzy razy w tygodniu we wtorki, środy i czwartki (w pierwszym tygodniu będą to aż cztery publikacje). Każda część składać się będzie z ośmiu stron – połowę zajmą mapy, a połowę przewodnik. Co zrobić, by mieć gwarancję zebrania całej kolekcji? Najlepiej zaprenumerować Dziennik Wschodni. Gazeta, wraz z kolekcją Atlas plus przewodnik, będzie dostarczana codziennie rano prosto do domu (przez listonosza lub innego dostawcę). Do naszej kolekcji dołączymy również estetyczne opakowanie. Dodatkowym atutem prenumeraty jest cena – miesięczna prenumerata pocztowa dla czytelnika indywidualnego kosztuje tylko 22 złote, czyli niemal 40% taniej niż gazeta kupowana w kiosku. Prenumeratę Dziennika Wschodniego na maj można zamówić do 18 kwietnia, w urzędach pocztowych lub u listonoszy. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących zamówienia prenumeraty prosi my o kontakt pod numerem telefonu 81 46 26 855.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium