Pani Weronika z Lublina przeszła dziś najlepszą kontrolę drogową w życiu. Odjechała z apteczką, odblaskami i uśmiechem. To wszystko w ramach akcji „Z miłości do bezpieczeństwa” zorganizowanej przez Wydział Ruchu Drogowego KMP w Lublinie oraz ratowników medycznych
Policyjny patrol ustawił się przy Jana Pawła II w Lublinie. Dziś przed południem zatrzymani kierowcy musieli najpierw dmuchnąć w alkomat, a późnie przejść krótki kurs resuscytacji oraz wysłuchać przypomnienia o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. To wszystko w ramach akcji lubelskiej drogówki oraz ratowników medycznych „Z miłość do bezpieczeństwa”.
Jedną z zatrzymanych do kontroli była pani Weronika z Lublina. – To była najprzyjemniejsza kontrola w moim życiu – powiedziała pani Weronika, która odjechała z apteczką samochodową i odblaskami.
– Dzisiejsza akcja pod nazwą „Z miłości do bezpieczeństwa” zorganizowana przez Wydział Ruchu Drogowego KMP w Lublinie oraz ratowników medycznych miała na celu przypomnienie zasad bezpieczeństwa kierowcom i uczestnikom ruchu, a także uświadomienie im zagrożeń wynikających z łamania przepisów. Podczas każdej kontroli policjanci uczulali mieszkańców Lublina na zachowanie wzmożonej czujności w rejonie przejść dla pieszych, przypominali o konieczności noszenia odblasków, informowali o konsekwencjach nadmiernej prędkości – mówi Sylwia Kurdziel, młodsza aspirant w Wydziale Ruchu Drogowego KMP Lublin.
– Nieprzestrzeganie przepisów, nadmierna prędkość, alkohol, nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, pośpiech, przemęczenie, roztargnienie, to główne przyczyny wypadków. Z pewnością znacznej części zdarzeń można by uniknąć, gdyby kierowcy stosowali się do zasad bezpieczeństwa i kierowali się odpowiedzialnością – dodał nadkom. Kamil Gołębiowski, oficer prasowy KMP Lublin.
W akcji uczestniczyli też medycy. Adrian Chłopek, ratownik medyczny, dodał że na każdym ciąży obowiązek pomocy ofiarom wypadku. Można też było w praktyce, na fantomie, przypomnieć sobie podstawowe zasady sztucznego oddychania. Były też prezenty dla kierowców: odblaski WORD Lublin i apteczki. Te ostatnie otrzymywali kierowcy, którzy wzięli udział w krótkim szkoleniu z pierwszej pomocy.