Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

26 lutego 2022 r.
21:38

Polskie dzieciństwo w prezencie. Oryginalna akcja pomocowa w Hrubieszowie

Autor: Zdjęcie autora agdy pab
135 1 A A
Ukraińskie dzieci wyjeżdżają z Hrubieszowa z zabawkami
Ukraińskie dzieci wyjeżdżają z Hrubieszowa z zabawkami (fot. Paweł Buczkowski)

Wiele miśków i piesków ma już nowe ukraińskie imiona i nowych, często zapłakanych właścicieli. Hrubieszów zorganizował w punkcie dla uciekających przed wojną kącik dla najmłodszych. Mieszkańcy wyposażyli go obficie, bo mali Ukraińcy mogą zabierać zabawki ze sobą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>> Zbiórki na pomoc Ukrainie w woj. lubelskim. Miejscowości, adresy, szczegóły [lista] <<<

Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Cisielczuka, szybciej niż zapowiadano, zamienił się w miejsce, gdzie Ukraińcy uciekający przed wojną znajdują miejsce odpoczynku. Mogą tu skorzystać z łazienek, naładować telefon i coś zjeść. Po ogłoszeniu mobilizacji trafiają tu głównie ukraińskie kobiety i dzieci. Dużo dzieci.

– Zorganizowaliśmy kącik dla dzieciaków, bo mamy wielką rotację, dlatego prosimy o zabawki. Na bieżąco ich ubywa, bo oddajemy dzieciakom na drogę – napisała w sobotę rano na swoim profilu Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa. Już wieczorem w HOSiR kącik dla dzieci wyglądał jak wielka hurtownia św. Mikołaja.

– O zbiórce dowiedziałam się z mediów społecznościowych. Córka naszykowała swoje pluszaki, puzzle, lalki, koniki. Zapowiada, że jeszcze wrócimy i zawieziemy dwa plecaki. Bardzo przeżyła wizytę w HOSiR, aż się popłakała, jak zobaczyła dzieci, które tam były. Zwłaszcza, że niektóre też płakały. Ale nie ma co się dziwić, to bardzo trudna sytuacja dla wszystkich. Dla małych dzieci też. Widziałam niemowlaki na rękach mam i 2-3 latki, aż po takie w wieku mojej Jessiki – mówi Barbara Dudziec z Hrubieszowa, mama 10-latki, która podzieliła się swoimi zabawkami z małymi Ukraińcami.

– Wzruszyła się losem dzieci, które musiały zostawić domy i wszystko, co miały. Doskonale wie, co się dzieje na Ukrainie, słyszy telewizyjne wiadomości, wie, że pomagamy osobom, które musiały wyjechać ze swojego kraju – relacjonuje pani Barbara, która w sobotę zawiozła do HOSiR-u także dziecięcą pościel. – Kiedyś organizowałam akcję zbiórki karmy dla zwierząt, należę do klubu morsów, wspieramy WOŚP, teraz też pomagamy potrzebującym. Odzew na apel jest duży, widziałam bardzo dużo osób, które przynosiły rzeczy dla Ukraińców.

– To trwało bardzo krótko, bo harcerze i wolontariusze bardzo sprawnie kierują ludzi, którzy przychodzą z rzeczami. Miałyśmy reklamówki z ubraniami, torby z zabawkami, książeczkami dla dzieci. Córka ma 11 lat, chodzi do V klasy, sama zadecydowała, że odda swoje zabawki. Była bardzo wzruszona, może to było dla niej pożegnanie z dzieciństwem. No i poszłyśmy do hali, w której odpoczywają przyjezdni i jest ten kącik dla dzieci. Mnie też się ścisnęło serce. Bardzo dobrze, że ci wszyscy ludzie, którzy tam pracują i pani burmistrz tak dobrze to u nas zorganizowali. Mieszkamy niedaleko ośrodka, kiedy szłyśmy z torbami minęło nas dwóch chłopaków, szukali sklepu. Widząc rzeczy, które niosłyśmy, po ukraińsku podziękowali nam za pomoc – opowiada pani Dominika z Hrubieszowa, która także w sobotę brała udział w akcji pomocowej organizowanej przez miasto.

Po wejściu do hali sportowej HOSiR to właśnie ten kącik z zabawkami robi największe wrażenie. Ba, w sobotę wieczorem to już nie był kącik, tylko cała ściana hali wypełniona różnego rodzaju zabawkami. A w środku tego wszystkiego dzieci. Śmiejące się, biegające, coraz to wygrzebujące coś nowego. Drugie spojrzenie na salę i uśmiech na twarzy lekko przygasa, bo widok dziesiątek rozstawionych leżanek, na których ktoś śpi, skutecznie przypomina dlaczego wszyscy tu są.

W hali spotykamy burmistrz Hrubieszowa Martę Majewską. Mówi, że w sobotę przez to miejsce przewinęło się już około 200 uchodźców. Jedni przyjeżdżają, by już po kilku godzinach ruszyć dalej. Inni zostają na trochę dłużej, bo np. czekają na bliskich, którzy jeszcze granicy nie przekroczyli.

– W samym mieście nie zauważyłam zmian, że od czwartku jest jakoś inaczej. Może w sklepie słychać rozmowy kobiet i dzieci w innym niż polski języku. W sobotę była piękna pogoda, pomyślałam, że może choć tyle, że oni u nas się czują bezpieczni. Mogą po prostu w słoneczny dzień pójść na spacer i przez chwilę nie myśleć, co się dzieje u nich w domu – dodaje pani Dominika z Hrubieszowa.

Hala HOSiR w Hrubieszowie dziś zamieniła się w punkt recepcyjny dla uchodźców (fot. Paweł Buczkowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium