Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

13 listopada 2021 r.
9:15

Kraśnik. Pomnik białych ułanów się sypie

0 0 A A
Na pomniku stojącym obok kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku znajduje się spis nazwisk żołnierzy, którzy polegli na wszystkich frontach II wojny światowej, w latach 1939-1945.
Na pomniku stojącym obok kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku znajduje się spis nazwisk żołnierzy, którzy polegli na wszystkich frontach II wojny światowej, w latach 1939-1945. (fot. Piotr Michalski)

Konieczny jest remont pomnika żołnierzy 24 Pułku Ułanów, stojący w pobliżu kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jeszcze w tym miesiącu magistrat ma ogłosić przetarg dotyczący opracowania dokumentacji projektowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z apelem do władz miasta o zaangażowanie w sprawę renowacji tego monumentu zwrócił się na ostatniej sesji radny Jerzy Misiak. – Żebyśmy tę dokumentację otrzymali w odpowiednim czasie. Jeśli tak się stanie to jest szansa i nadzieja, że pomnik zostanie wyremontowany na 1 lipca 2022 r. kiedy odbędą się kolejne uroczystości związane z 24 Pułkiem Ułanów – zachęcał radny Misiak.

– Pomnik żołnierzy 24 Pułku Ułanów jest w złym stanie technicznym. Płyty są popękane, a wyryte na nich nazwiska poległych na polu chwały w dużej mierze nieczytelne. Dlatego konieczne jest rozebranie wszystkich elementów pomnika i jego odbudowa – przyznaje Wojciech Wilk, burmistrz miasta Kraśnik. – W ubiegłym roku złożyliśmy do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wnioski na dofinansowanie remontu dwóch obiektów: pomnika ułańskiego oraz kwatery partyzanckiej na cmentarzu parafialnym. Otrzymaliśmy wsparcie tylko na to drugie zadanie, które właśnie jest realizowane. Nie zapominamy jednak o pomniku pułkowym. Po przeznaczeniu przez Radę Miasta środków na dokumentację projektową, w najbliższych dniach ogłosimy przetarg na jej opracowanie. Potem ponownie poszukamy źródeł finansowania odbudowy pomnika. Wcześniej szacowaliśmy ten wydatek na ok. 50 tys. zł.

Burmistrz dodaje, że ostateczny kształt tego monumentu powstanie po konsultacjach z wojewódzkim konserwatorem zabytków, historykami oraz rodzinami pułkowymi.

– Pomnik żołnierzy 24 Pułku Ułanów powstał w 1966 roku, to jest rok wcześniej przed wzniesieniem w Kraśniku pomnika Partyzanta – mówi dr Dominik Szulc, historyk PAN, społeczny opiekun zabytków powiatu kraśnickiego. – Był to szczególny czas jeśli chodzi o kształtowanie się polityki historycznej w PRL-u, kiedy dochodziło do tarć między dwoma ugrupowaniami mającymi władzę w państwie. Jedni to byli ludzie nowi, pokroju Bolesława Bieruta, który nie walczyli na froncie. Zostali przywiezieni przez Sowietów „w teczkach” z Moskwy. Drudzy to kombatanci Armii Ludowej, który postanowili zjednoczyć środowiska kombatanckie, choć wciąż z GL-AL w ich centrum.

(fot. Piotr Michalski)

Na pomniku stojącym obok kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku znajduje się spis nazwisk żołnierzy, którzy polegli na wszystkich frontach II wojny światowej, w latach 1939-1945. – Wyjątkiem jest major Stefan Rago, który zginął w 1938 r. pod Ździarem, prowadząc atak ułanów na pozycje zajmowane przez wojska czechosłowackie. Jego nazwisko też zostało umieszczone na pomniku – zauważa dr Szulc.

Obok niektórych nazwisk żołnierzy są też umieszczone adnotacje – symbol Orderu Virtuti Militari. – Żeby była informacja, że dany żołnierz został uhonorowany tym odznaczeniem – dodaje dr Szulc, który przyznaje, że niektórych nazwisk białych ułanów brakuje np. płk. Rudolfa Langa czy rtm. Romualda Kamińskiego.

Historyk zwraca też uwagę na jeszcze jeden istotny element pomnika. – Na samym dole, na płycie, obok której kładzie się kwiaty i stawia znicze znajduje się napis informujący o tym, że w miejscu ustawienie pomnika został pochowany nieznany żołnierz – opisuje dr Szulc. – Prowadzone przeze mnie badania tego nie potwierdziły. Natomiast na terenie przy kościele został pochowany albo więzień obozu na Majdanku albo aresztant Gestapo w Kraśniku (areszt mieścił się wówczas w pobliskim dawnym klasztorze-red.). Możemy więc powiedzieć, że w Kraśniku mamy w pewnym sensie grób nieznanego żołnierza, za którego uznano najwyraźniej owego więźnia obozu lub aresztanta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska otwiera drzwi do przyszłości. Razem z innymi chce zmieniać biznes

Politechnika Lubelska otwiera drzwi do przyszłości. Razem z innymi chce zmieniać biznes

Politechniki Białostocka, Lubelska i Rzeszowska zacieśniają współpracę w ramach nowego projektu. Cel? Lepsze wykorzystanie potencjału naukowego oraz odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców. Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji (WAK) ma pełnić kluczową rolę w realizacji tego zamierzenia.

Filmowy maraton albo koncert. Kino zaprasza w sylwestrowy wieczór
31 grudnia 2024, 18:30

Filmowy maraton albo koncert. Kino zaprasza w sylwestrowy wieczór

Można zostać w domu i zorganizować prywatkę, pójść na bal albo wybrać się do kina. Do wspólnego spędzenia sylwestrowego wieczoru zaprasza Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu.

RPN jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Ma blisko 85 km kw. powierzchni. Siedzibą dyrekcji jest Pałac Plenipotenta w Zwierzyńcu. W 2024 roku RPN świętował 50-lecie swojego istnienia.

Zmiany kadrowe w RPN. Dotychczasowy dyrektor został odwołany

Andrzej Wojtyło nie jest już dyrektorem Roztoczańskiego Parku Narodowego. Stracił je tuż przed świętami.

Tak może wyglądać nowa hala sportowa przy ZS nr 1 w Hrubieszowie

Jedynka doczeka się nowej hali. Inwestycja ruszy niebawem

Są dwie wstępne koncepcje. Ruszyły prace projektowe, a w 2025 roku ma się rozpocząć budowa hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie. Powiat zamierza ją sfinansować dzięki pieniądzom z ministerstwa.

W niedzielę procesja otwarcia Roku Jubileuszowego. Kierowców czekają utrudnienia

W niedzielę procesja otwarcia Roku Jubileuszowego. Kierowców czekają utrudnienia

W niedzielę ulicami Lublina przejdzie procesja związana z uroczystościami otwarcia Roku Jubileuszowego 2025. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.45. Kierowcy muszą być gotowi na utrudnienia w ruchu.

Kraków też zdobyty, ChKS Chełm wygrał piętnasty mecz z rzędu

Kraków też zdobyty, ChKS Chełm wygrał piętnasty mecz z rzędu

ChKS Chełm nadal nie do zatrzymania. Drużyna Krzysztofa Andrzejewskiego w sobotę pokonała na wyjeździe AZS AGH Kraków 3:1. To piętnaste zwycięstwo lidera tabeli w piętnastym meczu ligowym sezonu 24/25.

Trwa licytacja kabrioletów. Można pomóc chorym dzieciom z hospicjum

Trwa licytacja kabrioletów. Można pomóc chorym dzieciom z hospicjum

Trwa wyjątkowa akcja charytatywna na rzecz lubelskiego hospicjum. Na licytację trafiły dwa kabriolety. Placówka zbiera na sprzęt ratujący życie.

Las Vegas u rolników z Lubelskiego. Zaczęło się od węża ledowego
Zdjęcia
galeria

Las Vegas u rolników z Lubelskiego. Zaczęło się od węża ledowego

Posesja rodziny Tupikowskich z gminy Wohyń przez kilka tygodni w roku wygląda jak Las Vegas. I to już właściwie tradycja. W tym roku, Tupikowscy pokazują swoje dekoracje również na Instagramie.

Bogdanka LUK Lublin na koniec 2024 roku pokonała Barkom Każany Lwów
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin na koniec 2024 roku pokonała Barkom Każany Lwów

W spotkaniu otwierającym 18. kolejkę Bogdanka LUK Lublin pokonała Barkom Każany Lwów 3:1. MVP wybrany został przyjmujący lublinian Wilfredo Leon.

Koziołki opowiadają miejskie legendy. W Lublinie powstał niezwykły szlak
Zdjęcia
galeria

Koziołki opowiadają miejskie legendy. W Lublinie powstał niezwykły szlak

Spacer szlakiem lubelskich koziołków przyciągnął do centrum liczną grupę mieszkańców.

Życie zaczyna się po 30-tce
foto
galeria

Życie zaczyna się po 30-tce

To była szalona noc pełna znikających drinków, lewitacji na parkiecie do białego rana. Jak zwykle przy największych hitach ostatnich lat. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo na parkiecie w Klubie 30, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Jerzy Grosman

Smutek w Chełmie. Zmarł zasłużony dla kultury Jerzy Grosman

Zmarł Jerzy Grosman, zasłużony artysta-plastyk, działacz kultury i regionalista chełmski. Miał 90 lat.

Śmieciowy monopolista po raz pierwszy miał konkurencję w przetargu

Śmieciowy monopolista po raz pierwszy miał konkurencję w przetargu

Firma z Białej Podlaskiej, która od wielu lat odbiera odpady od mieszkańców miała w tym roku konkurencję w przetargu. Ostatecznie jednak to Komunalnik w 2025 roku nadal będzie się tym zajmował.

Nie popełniać błędów własnych, czyli MKS FunFloor szykuje się na mecz w Gnieźnie

Nie popełniać błędów własnych, czyli MKS FunFloor szykuje się na mecz w Gnieźnie

W niedzielę o godz. 12.30 MKS FunFloor po sześciu tygodniach przerwy wreszcie wraca do walki o ligowe punkty. W debiucie nowego trenera – Pawła Tetelewskiego lublinianki zagrają na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. Transmisję będzie można obejrzeć na antenie Polsatu Sport.

Przesyłka z podejrzaną substancją postawiła na nogi cały urząd. Strażacy otworzyli pakunek

Przesyłka z podejrzaną substancją postawiła na nogi cały urząd. Strażacy otworzyli pakunek

To był scenariusz jak z filmu, ale pracownikom urzędu gminy w Leśnej Podlaskiej na pewno do śmiechu nie było. W piątek musieli być ewakuowani, bo do budynku ktoś przysłał podejrzaną przesyłkę ze Słowacji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium