Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

9 lutego 2022 r.
8:00

9 kilometrów drogi. 659 drzew do wycinki

249 29 A A

Aż tyle drzew może zniknąć z zaledwie 9-kilometrowego odcinka drogi Bełżyce – Niedrzwica Duża. Miłośnicy przyrody biją na alarm, a drogowcy przekonują, że wszystko dla bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Ale gdy zaczęliśmy pytać o skalę wycinki, obiecali, że liczba drzew nią objętych może się jeszcze zmniejszyć

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

9-kilometrowa droga z Bełżyc do Niedrzwicy miejscami przypomina księżycowy krajobraz. Co kilkadziesiąt metrów kratery. Na drodze wylotowej z Bełżyc widzę idącego pieszo chłopca z plecakiem. Nie ma tu chodnika. Kiedy nadjeżdża samochód, nastolatek musi uciekać na błotniste pobocze.

– Ta droga to tragedia, takie doły są. Niby trochę łatają, ale co to jest – przyznaje Andrzej Babisz z pobliskich Jaroszewic. Obok jego posesji drogowcy postawili znak ostrzegawczy „Koleiny”. – Stoi, odkąd tu mieszkam, czyli od urodzenia – śmieje się mężczyzna. I dodaje: – Mieszkamy przy głównej trasie, a nie ma oświetlenia nawet. Dzieci do szkoły trzeba wozić, córka do koleżanki na wsi nawet nie pójdzie, bo boimy się puścić samą. Jakby był chodnik, to byłoby inaczej – mówi Babisz.

Za rok, za dwa…

No i chodnik ma być. Droga też ma być wreszcie równa. – Wstępnie przebudowa jest planowana w latach 2023-2024 – zapowiada Bożena Pajduszewska, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lublinie.

Problem w tym, że przebudowę poprzedzi ogromna wycinka. – Na odcinku blisko 9 kilometrów przeznaczono do wycinki wszystkie rosnące drzewa i krzewy będące schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt – zaalarmował nas mieszkaniec powiatu lubelskiego.

Wzdłuż drogi rzucają się w oczy namalowane pomarańczową farbą na korze drzew liczby idące w setki. Do wycinki przeznaczono tu aż 659 drzew. Tak zakładał wstępny projekt, który opiniowała już w 2018 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. I w swojej opinii RDOŚ stwierdziła, że drzewa trzeba wyciąć pod ścieżkę pieszo-rowerową, zatoki autobusowe i system odwodnienia.

– Patrząc na podjęte działania włodarzy Bełżyc i Niedrzwicy Dużej, nie zaplanowano żadnego sposobu przeprowadzenia inwestycji tak, aby ocalić chociaż część pięknych drzew – uważa mieszkaniec powiatu, który poprosił o naszą interwencję.

Ale samorządowcy przede wszystkim mówią o bezpieczeństwie. – Trzeba mieć świadomość, że te drzewa są bardzo łamliwe. Sam osobiście byłem tego świadkiem. Jechałem tamtędy podczas burzy i gałąź spadła tuż przede mną – mówi Ryszard Golec, wójt Niedrzwicy Dużej. – Dla mieszkańców naszej gminy to bardzo ważna droga. W Bełżycach jest szpital, przychodnie, urząd pracy czy KRUS – dodaje wójt.

– Na pierwszym miejscu trzeba stawiać bezpieczeństwo kierujących i pieszych – dodaje burmistrz Bełżyc Ireneusz Łucka.

Droga tak, ale taka wycinka?

Po piśmie od obu samorządów Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przychyliła się do wniosku o zgodę na wycinkę drzew ponownie w 2021 roku. Tym razem urząd, mający się zajmować ochroną środowiska, zastosował tryb tzw. milczącej akceptacji.

– Usunięcie drzew jest standardowym etapem inwestycji drogowej i bez tego modernizacja drogi i dostosowanie jej do norm bezpiecznego i komfortowego użytkowania jest niemożliwe. Nie muszę wspominać o tym, jak wiele wypadków drogowych kończy się śmiercią uczestników ruchu drogowego, kiedy samochód zderza się z drzewem rosnącym w pasie drogowym, zbyt blisko osi jezdni – przekonuje dyr. Pajduszewska.

Ludzie mieszkający przy drodze przebudowę chwalą, ale nie patrzą już tak ochoczo na planowaną wycinkę. – Jakby były drzewa, to byłoby lepiej. Jest i cień, i ochrona środowiska – mówi Andrzej Babisz i wskazuje niewielkie drzewko rosnące naprzeciwko wjazdu na jego posesję. – Widzi pan, wcześniej tu rosło duże drzewo, wycięli i wsadzili to. A teraz już znowu pomalowali farbą, czyli znowu będzie do wycinki – mówi.

Jego sąsiad, pan Konrad, nie żałuje wycinanych topoli. – To jest takie dziadostwo, szybko rośnie i łamie się. Poza tym, tak śmieci w czerwcu, że całe podwórko mam białe – mówi. Ale po chwili dodaje, że kasztanowców to jednak mu szkoda.

Drogowcy obiecują coś posadzić w zamian za wycinkę. – Ale nie ma takiej ilości drzew, która mogłaby zrekompensować przyrodzie tak cenne i okazałe drzewa wycięte w tak dużej ilości – przekonuje mieszkaniec powiatu, który informował nas o sprawie.

Miłośnicy przyrody wciąż mogą jednak liczyć na ocalenie chociaż części zieleni. Bo pierwotny projekt przebudowy drogi (kosztował 200 tys. zł), będzie zmieniony. Urzędnicy już szukają projektantów. – Docelowa liczba drzew koniecznych do wycinki nie jest jeszcze potwierdzona w 100 procentach, dołożymy wszelkich starań, aby uwzględnić tylko te wchodzące w kolizję z nowo projektowanymi elementami drogi – zapowiada Bożena Pajduszewska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!