Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.
Gmina Jastków
Teresa Kot, czyli dotychczasowa wójt nie startowała w wyborach. Mieszkańcy gminy byli podzieleni między 6 kandydatów. Najlepszy wynik osiągnęli Marek Wieczerzak i Paweł Jędrejek. Otrzymali oni kolejno 27,7 i 22 procent głosów, czyli 1772 i 1412 głosów. W najbliższą niedzielę 21 kwietnia zmierzą się w drugiej turze i zawalczą o pozostałe 3213 głosów wyborców, którzy nie głosowali na nich za pierwszym razem. Obaj kandydaci nie należą do żadnych partii politycznych.
W I turze najwyższy wynik nie dający prawa do dalszego ubiegania się o fotel wójta uzyskała Magdalena Olszak - 19,7 procent.
Gmina Zakrzew
Tutaj obecnej wójt zabrakło niewiele, a uniknęłaby drugiej tury i ponownej walki o reelekcję. Jednak wynik na poziomie 48 procent sprawił, że Teodora Zaręba będzie jeszcze musiała udowodnić wyższość swojego programu nad programem kontrkandydatki. Tą będzie Anna Zaborska, której wynik z pierwszego starcia to niewiele ponad 26 procent.
Walka rozegra się o 328 głosów, które oddano na trzecią z kandydatek – Agnieszkę Makuch.
Gmina Garbów
Obaj kandydaci z doświadczeniem w samorządzie. Obaj bezpartyjni. I tylko jedno miejsce w gabinecie wójta gminy Garbów. Ten który ten gabinet zajmował do tej pory, czyli Kazimierz Firlej uzyskał w pierwszej turze 1785 głosów, co dało mu 46,99 procent poparcia. Jego kontrkandydat, radny powiatu lubelskiego dostał na swoje konto 1421 głosów.
W pierwszej turze niemal 600 głosów oddano na Dariusza Karmana i to jego wyborcy zadecydują, kto będzie rządził w gminie przez następne 5 lat.
Gmina Niemce
Dotychczasowy wójt, Krzysztof Urbaś, nie może już liczyć na reelekcję, nie wszedł nawet do drugiej tury. Z 1838 głosami osiągnął wynik o zaledwie 3 głosy lepszy niż najsłabszy zdaniem wyborców kandydat Michał Suchodolski.
Zadowolony może być jednak kolega partyjny Urbasia z PSL Marian Golianek. On bowiem z niewiele mniej niż 31 procentami głosów do drugiej tury awansował. Jego konkurentem będzie bezpartyjny Kamil Rarak, który otrzymał 32 procent głosów.
Tutaj wyścig o fotel wójta mogą rozstrzygać pojedyncze głosy.
Bełżyce
Mieszkańców Bełżyc również mogą czekać ciekawe rozstrzygnięcia. Ireneusz Łucka, czyli obecny burmistrz uzyskał zaledwie 16 procent głosów i nie wszedł do drugiej tury. Wobec tego w niej zmierzą się Marcin Sobczak, który uzyskał wynik na poziomie 1876 (35,25 procent) głosów i Joanna Kaznowska, która otrzymała zaledwie 27 głosów mniej niż jej konkurent, czyli 1849 głosów (34,74 procent).
Bychawa
W gminie Bychawa najwyższy wynik uzyskała Marta Krzyżak - to 2170 głosów, czyli niespełna 44%. Z drugim wynikiem do drugiej tury wszedł Mateusz Wróblewski - 1608 głosów to 32% poparcia. Obecny burmistrz Janusz Urban, podobnie jak Ireneusz Łucka w Bełżycach, otrzymał od wyborców od razu czerwoną kartkę i z wynikiem 20% będzie musiał opuścić swój gabinet.