Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

11 października 2021 r.
18:52

Prezes wielkiej firmy z Puław jasno o tym kogo szuka: ślusarzy, spawaczy, monterów

Tadeusz Rybak, prezes Mostostalu Puławy.
Tadeusz Rybak, prezes Mostostalu Puławy. (fot. Archiwum)

Tworzymy dobra luksusowe w budownictwie przemysłowym, infrastrukturalnym czy sportowym – tak mówi Tadeusz Rybak, prezes Mostostalu Puławy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W obecnej sytuacji spowodowanej pandemią Covid-19, nasuwa się pytanie, jaki wpływ na działalność firmy ma trwająca pandemia?

– Oczywiście firma odczuła zmianę okoliczności funkcjonowania, jednak specyfika naszej działalności pozwoliła na odpowiednią organizację pracy z zastosowaniem reżimu sanitarnego. Niestety koszty absencji chorobowej związane m.in. z kwarantanną były wysokie. Nasza firma funkcjonuje w całej Europie, dlatego po przyjeździe z zagranicznych kontraktów, musieliśmy ponosić koszty związane z wprowadzonymi obostrzeniami. Mimo tego udało się nam przejść przez okres dotychczasowej pandemii bez większych problemów.

Rozmowa ukazała się w dodatku Złotwa Setka 2021. Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Do pobrania w tym miejscu.

Cała branża boryka się z problemem braku pracowników. W jaki sposób staracie się przekonać ludzi do swojej firmy?

– Od lat budujemy konsekwentnie kulturę organizacyjną, w której troska o pracownika stanowi fundament działalności przedsiębiorstwa. Oferujemy wysokie zarobki na zagranicznych kontraktach, ponieważ 50 do 70 proc. działalności prowadzimy właśnie za granicą, a tam są płace dużo wyższe niż w kraju. Gwarantujemy korzystne ubezpieczenia, dopłaty do wczasów, wspieramy koła zainteresowań pracowników m.in. grupy kolarskie i załogi żeglarskie. Mamy własny jacht na Adriatyku, gdzie nasi pracownicy mogą spędzać urlop. Organizujemy liczne wyjazdy narciarskie, integracyjne. Zależy nam, aby rówież poza pracą, ludzie miło spędzali ze sobą czas. Podobnie jednak jak inne firmy w branży, odczuwamy brak pracowników. Uważam, że poważnym problemem była likwidacja szkół zawodowych. Kiedyś do pracy w firmie przychodził dobrze wykształcony absolwent szkoły zawodowej lub technikum. Dzisiaj swoje CV składają do naszej firmy ludzie z wykształceniem ogólnym lub absolwenci studiów licencjackich, mało przydatnych kierunków. Musimy takie osoby uczyć pracy i inwestować w podnoszenie ich kwalifikacji. Dość krytycznie podchodzę do pewnych rozwiązań socjalnych, jak chociażby program 500 plus. Jestem za tym, żeby młode rodziny dofinansowywać, ale poprzez zwolnienia z podatku, czy dofinansowanie przedszkoli i żłobków, a nie dawanie pieniędzy do ręki. Jestem za inteligentniejszym rozdziałem publicznych pieniędzy, ponieważ to również ma wpływ na brak chętnych
do pracy.

Jakich pracowników teraz potrzebujecie?

– Ślusarzy, spawaczy, monterów. Szukamy osób, które podejmując pracę, chcą się rozwijać.

To potwierdza, że warto inwestować w szkolnictwo zawodowe. Bo jest branża, która na tych ludzi czeka.

– Uważam, że to konieczność. Tworzymy dobra luksusowe w budownictwie przemysłowym, infrastrukturalnym czy sportowym. Specjaliści w naszej firmie pilnują jakości. Często spawacz, który położy spoinę taką, że aż miło na nią popatrzeć, to prawdziwy artysta. Nasze inwestycje są ozdobą wielu miejsc w Polsce i Europie m.in. mosty, wiadukty, hale sportowe. To ogromna satysfakcja, że budujemy piękne rzeczy. Można być z siebie dumnym jako spawacz, monter, inżynier.

A jak pan zaczynał swoją karierę zawodową?

– Po maturze w 1970 r. z powodów materialnych nie poszedłem od razu na studia. Zacząłem pracę w wieku 19 lat od stanowiska montera. Kręciłem śruby, a z ciekawości uczyłem się spawalnictwa. Dopiero kilka lat później ukończyłem Politechnikę Lubelską, budowę i eksploatację pojazdów samochodowych. W Stanach Zjednoczonych często bywa tak, że jeżeli tatuś ma sieć hoteli, a syn ma je potem dostać, to karierę zaczyna od sprzątania pokoi, żeby poznał pracę od podstaw i docenił potem tych ludzi, którzy dla niego będą pracować. Jestem przykładem, że można zostać prezesem firmy, przechodząc kolejne stopnie awansu zawodowego.

Ile lat pracuje pan już w Mostostalu?

– W przyszłym roku będę miał okrągłą pięćdziesiątkę, łącznie z dwuletnim stażem w Zakładach Azotowych. Wiekowo mógłbym być na emeryturze, ale dopóki zdrowie dopisuje i mam satysfakcję z pracy, to nie rezygnuję. Spotykam się czasami z kolegami w moim wieku i wszyscy opowiadają o przeszłości. A ja mówię, że mnie to nudzi, ja jeszcze tworzę przyszłość.

Z dotychczasowych realizacji Mostostalu, które jest takim Pańskim oczkiem w głowie?

– Wszystkie instalacje w Zakładach Azotowych, to są potężne wyzwania. Zbudowaliśmy wiele, ciekawych mostów m.in. most Świętokrzyski i Siekierkowski w Warszawie, most Jana Pawła II w Puławach. Zbudowaliśmy wielofunkcyjną halę sportową w Łodzi na 13 000 miejsc i halę sportową dla KUL-u w Lublinie. Jako generalny wykonawca wykonaliśmy tor kolarski w Pruszkowie. Ostatnie nasze dziecko, którym się chwalimy, a które niedawno zostało oddane do eksploatacji, to hala w Puławach.

Jaka to jest najbliższa przyszłość dla Mostostalu Puławy?

– Będziemy rozwijać nasze usługi w budownictwie przemysłowym, chemii, petrochemii, energetyce. Jesteśmy obecni na realizacjach w Puławach, Tarnowie, pracujemy dla Orlenu czy AnwiluW tej chwili z czekamy na większą dynamikę budowy spalarni śmieci. Niemcy, Francja czy Austria mają już w zasadzie ten program budowy spalarni zakończony. U nas, to ciągle jest temat w fazie początkowej. To ważne nie tylko z punktu widzenia naszej firmy, ale także zwykłego obywatela. Polska produkuje dziś około 15 milionów ton śmieci, z czego 1/3 nie nadaje się ani do składowania, ani recyklingu. Instalacje typu spalarnie tworzą ciepło i energię elektryczną w zgodzie z normami ochrony środowiska. Mostostal Puławy cały czas inwestuje w budowę nowych hal produkcyjnych, w nowoczesne maszyny czy dźwigi.

Odwiedzając waszą nową siedzibę w Puławach, zwróciłem uwagę na jej nowoczesny wygląd.

– Chcemy tworzyć dobre warunki do pracy. Zależy nam na tym, aby być wizytówką regionu. Poza tym, człowiek lubi się otaczać pięknymi rzeczami. Niektórzy inwestorzy zarzucają nam: „Świetnie robicie, ale drodzy jesteście”. Wówczas odpowiadam: „My produkujemy dobra luksusowe”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium