Katowice, Kielce, Łódź, Olsztyn, Łódź, Rzeszów, Zielona Góra i Lublin – siedem miast i osiem nowych ośrodków teatru i tańca. W Lublinie – konkretnie w Centrum Kultury – takie ośrodki będą dwa.
Przestrzenie Sztuki to nowy projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Od 20, a może nawet od 30 lat, rozmawiamy o sytuacji artystów niezwiązanych z żadną instytucją. Tak zwanych artystów niezależnych czyli tak naprawdę zależnych od tego czy mają dotacje i przestrzenie, by się rozwijać – mówi Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca. – Polski nie stać na tworzenie kolejnych instytucji. Naszym pomysłem było wykorzystać infrastruktury już istniejącej – tłumaczy.
Polska Stolica Tańca
Do pilotażu Przestrzeni Sztuki (do końca grudnia 2020) wytypowano najaktywniejsze ośrodki tańca w kraju. Na tej liście nie mogło zabraknąć Lublina.
– Lublin to polska stolica tańca – przekonuje Dziurosz. – Ludzie z całego kraju biorą urlopy, by w listopadzie tu przyjechać. Takiego festiwalu nie ma w Polsce nikt.
W tym roku z tańcem współczesnym spotkamy się wcześniej niż na Międzynarodowych Spotkania Teatrów Tańca. I nie tylko w Lublinie.
Warsztaty (też dla seniorów) i pokazy filmowe (kino tańca) pojawią się w jesiennych programach ośrodków kulturalnych we Włodawie, Chełmie, Krasnymstawie, Biłgoraju, Nałęczowie i Chełmie.
– Łatwiej nam współpracować z tymi ośrodkami, gdzie są aktywne środowiska i dobrze wyposażone kina – przyznaje Ryszard Kalinowski, regionalny koordynator Przestrzeni Sztuki. – Ale zdajemy sobie sprawę, że takich miejsc jest więcej.
Przyjdź i zatańcz
Otwarty dostęp do sali warsztatowej nie tylko dla profesjonalistów, ale też studentów czy debiutantów to jedno głównych założeń ministerialnego projektu.
– Młodych artystów, którzy chcę debiutować na scenie, będziemy wspierać w formie rezydencji, finansowo i promocyjnie – zapewnia Kalinowski. – Chciałbym, by w świat poszła informacja, że Centrum Kultury to dziś miejsce, do którego można śmiało przyjść, by pracować nad swoim repertuarem.
W „polskiej stolicy tańca” tancerze nie zamykają się tylko w przestrzeniach Centrum Kultury. Można ich spotkać na wystawie „Fasada” Moniki Sosnowskiej w Galerii Labirynt, a w najbliższą niedzielę (13 września) na placu przed CK. O godz. 17 spektakl United Limbs – warszawskiego kolektywu tancerzy, który jest w Lublinie na rezydencji artystycznej.
Będzie też uliczny flash mob (7 listopada), pokazy taneczne na scenie przed CK (7-8.11) czy couching dla tancerzy Free style (9-11.11).
– Nie chcemy zamykać się w kręgu Lubelskiego Teatru Tańca – tłumaczy Ryszard Kalinowski. I przypomina, że do „Tańca na siedmiu wzgórzach” z okazji 700-lecie Lublina zaproszeni zostali m.in. tancerze free dance czy tańca ludowego. – Chcemy do tego wracać.
Na pilotaż projektu Przestrzenie Sztuki – interdyscyplinarne centrum tańca Centrum Kultury w Lublinie dostało z MKDiN 200 tys. zł.