Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 lipca 2018 r.
8:18

Przybywa uli w mieście. "Tu nie ma pestycydów, a na wsiach pryskają bez opamiętania"

Nikt nie pryska pestycydami, a w okolicy nie brakuje lip i kwitnących roślin. W mieście pszczoły mają coraz lepsze warunki do życia. Nic więc dziwnego, że miejskich pasiek przybywa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cztery żółte ule na dachu Tarasów Zamkowych stanęły pod koniec czerwca. Zamieszkało w nich 200 tysięcy pszczół rasy Buckfast. – To pszczoły bardzo pracowite i łagodne. Nierojliwe, jeśli się je pilnuje – mówi Krzysztof Kukawski, doświadczony pszczelarz ze Świdnika. Ule na galerii handlowej przy al. Unii Lubelskiej to jego ósma pasieka. – W każdej jestem po osiem dni w miesiącu – tłumaczy.

Mieszkańcy nowej miejskiej pasieki natychmiast zabrali się do roboty. Efekty już widać: podczas pierwszego miodobrania (w zeszłą niedzielę) zebrano 66 litrów miodu. – To bardzo dobry wynik – ocenia pszczelarz. – Zwłaszcza, że ule na tarasach postawiłem w czasie, gdy w Polsce było już po pierwszym miodobraniu.

Kukawski jest wielkim orędownikiem miejskiego pszczelarstwa. – Od wieków pszczoły były przy człowieku i tak powinno zostać – stwierdza. – Tu nie ma pestycydów, a na wsiach pryskają bez opamiętania. Owszem, jest kurz i pył, ale gdzie go nie ma? I gdzie na wsi znajdziemy tyle lip i klonów co w mieście?

Na razie na łące na dachu galerii stoją cztery ule, ale niewykluczone, że w przyszłym toku pojawi się ich więcej. – Poważnie myślimy o rozbudowaniu pasieki o kolejne ule – mówi Mariola Chmielewska, dyrektor Tarasów Zamkowych.

Pasieka Zamkowa to kolejna miejska pasieka. We wrześniu 2016 na zielonym dachu Centrum Spotkania Kultur stanęły trzy ule inspirowane twórczością modernistycznych malarzy. – Można przyjść i poobserwować pszczoły z daleka. Ale główny cel to edukacja, opowiadanie o roli pszczoły w ekosystemie – zapowiadał na uroczystym otwarciu Marcin Sudziński, fotograf i zawodowy pszczelarz, opiekun Miejskiej Pasieki Artystycznej.

Od tego czasu regularnie odbywają się tu warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a na półkach sklepiku CSK zawsze stoją słoiki z Miodem Artystycznym.

Przez dwa lata Miejska Pasieka Artystyczna rozrosła się do 18 uli. Takich, jakie można spotkać w różnych częściach Europy.

 – Są stojaki, leżaki, ule bezramkowe, ule korpusowe – wylicza Sudziński. – Za rok na piątym poziomie dachu planuję wiszące kosze słomiane jakie stosowane są na zachodzie Europy do biodynamicznej gospodarki pszczelej. Planuję koło każdego ustawić po 2-3 siedziska. Tak, by po południu można było usiąść w kapeluszu i obserwować. Taki rodzaj apiterapi.

Pasieka na dachu CSK to też jedna z atrakcji turystycznych miasta. – W czwartek byli goście Urzędu Miasta z Węgier, a turyści z Nowej Zelandii kręcili film z podróży do Polski. Ja opowiadam i to idzie w świat. To bardzo przyjemne uczucie – przyznaje Sudziński.

Ule w mieście postawił też KUL (na dachu konwiktu księży studentów przy ul. Radziszewskiego) i Uniwersytet Przyrodniczy.

Pszczoły w metropoliach

Na świecie takie inicjatywy to nic nadzwyczajnego. Od co najmniej 30 lat miejskie pasieki ma Sztokholm, Wiedeń, Londyn, czy Nowy Jork. Stoją na dachu katedry Notre Dame, budynkach uniwersytetów, hoteli, na dachach biurowców czy sal koncertowych.

Podczas pierwszego miodobrania na dachu Tarasów Zamkowych zebrano 66 litrów miodu. (fot. Open media PR)
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to miejsce, które niekoniecznie może dobrze się kojarzyć. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zazwyczaj udajemy się tam w sytuacjach kiedy potrzebujemy pomocy prawnika. Do takich sytuacji może dojść nawet wtedy, kiedy przez całe życie skrupulatnie przestrzega się prawa.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

,,Nowy rok - nowa ja!" czy to stwierdzenie coś Ci przypomina? Z pewnością większości z nas. U schyłku mijającego roku, patrzymy z ciekawością i nadzieją w nowy rok, zastanawiając się co nam przyniesie. Czasem żartujemy, że chcielibyśmy aby nie był on gorszy od poprzedniego.

szare fotele w biurze

Ergonomiczny fotel biurowy - jakie cechy powinien mieć?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z niepoprawnej postawy podczas siedzenia. Praca przy biurku w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu kręgosłupowi i zdrowiu. Siedzenie przed komputerem przez 8 godzin dziennie w niewygodnej pozycji negatywnie odbija się na pracownikach, gdyż może doprowadzić do wielu schorzeń.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty