Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 marca 2022 r.
17:35

Przynajmniej tutaj słychać śmiech. Zajęcia dla dzieci uchodźców w Galerii Labirynt

204 0 A A

Piwnica Galerii Labirynt w Lublinie to miejsce, w którym przeważa dziecięcy śmiech. Mali ukraińscy uchodźcy mogą się tu pobawić, pooglądać bajki czy spędzić czas na warsztatach plastycznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mamy tu świetlicę. Są zabawki, planszówki, artykuły plastyczne. To miejsce przyjazne dla dzieci, żeby te swoje emocje wyciszyć i przełączyć się na inną falę – opowiada mi Oleksandra Orkusha, a w tym czasie przy stole odbywają się warsztaty z sadzenia roślinek. Dzieci wsypują ziemię do doniczek, a potem wkładają do środka zioła i kwiatki.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy uciekli do Lublina ze swoimi dziećmi, mogą je przyprowadzać do Galerii Labirynt. Po wypełnieniu formularza mogą zostawić dzieci pod opieką animatorów, a w tym czasie załatwiać jakieś swoje sprawy. Nie muszą za nic płacić. Świetlica jest czynna od dzisiaj w godzinach od 9 do 16. W sobotę i niedzielę między 12 a 16.

Kiedy dzieci grają z wolontariuszami w kalambury, rozmawiam z dwoma mamami, które przyprowadziły tu swoje pociechy.

– Przyjechałam z Kijowa do Lublina ze swoją 5-letnią córką. Mój mąż został w Ukrainie, jest w wojsku – mówi pani Swietłana, z trudem tłumiąc emocje. Dodaje, że ma kontakt z mężem, ale bardzo krótki i urywany. – Po prostu pisze mi przez aplikację Telegram, że żyje.

W Polsce pomoc zaoferowała im mieszkanka Lublina. – Bezpłatnie oddała mieszkanie dla mnie i jeszcze dwóch innych rodzin, które ze mną przyjechały – mówi Swietłana.

Razem z nią z Kijowa przyjechała tu z dwójką dzieci pani Alona. – W Ukrainie został mój mąż i starsi rodzice. Jest nadzieja. Wierzę, że wszystko będzie dobrze – mówi.

Dla każdej z nich opowiadanie o tym, co dzieje się w ojczyźnie, jest szalenie trudne. Na korytarzu spotykam kolejną zapłakaną kobietę rozmawiającą przez telefon. Mówi mi, że martwi się o swoją rodzinę, która została w Kijowie. Pomaga też w transporcie przez granicę, cały czas jest w kontakcie z osobami, które stoją w wielogodzinnych kolejkach z dziećmi. Dlatego trudno jej opanować emocje.

Kobiety na każdym kroku podkreślają jak bardzo są wdzięczne za okazaną im w Polsce pomoc.

Olena, Karolina, Władysław, Wiktoria i Swietłana przyjechali do Lublina z Kijowa

13-letni Władysław jest synem Alony. – Dziękuję wszystkim osobom, które tu spotkałem i nam pomogły. Nie oczekiwaliśmy, że dostaniemy tu takie wsparcie. Bardzo podoba mi się w Lublinie. Wolałbym poznawać was w innych okolicznościach, ale jestem bardzo wdzięczny za pomoc.

Z dziećmi w Piwnicy Galerii Labirynt pracują wolontariusze. Kinga Dziadowicz jest z Opatowa, a w Lublinie studiuje animację kultury. We wtorek była tu po raz pierwszy. Kiedy zobaczyła dzieci jedzące chipsy, pokroiła im owoce i zachęcała do jedzenia.

– Koleżanka wzięła mnie do tablicy. Wysłała mi wiadomość o tym, co tutaj się dzieje. Stwierdziłam, że przyjdę i pokażę, że nie jestem obojętna. Mogę poświęcić moje dzisiejsze zajęcia, ale pomogę – mówi Kinga.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci
WSPARCIE
galeria

390 Pudełek Szczęścia dla dzieci

We wtorek z okazji późnego Dnia Dziecka do małych pacjentów z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego trafiło 390 Pudełek Szczęścia. Znalazły się w nich flamastry, kolorowanki, książeczki, paluszki i zdrowe smakołyki. Upominki przekazała dla dzieci Caritas Archidiecezji Lubelskiej. W przygotowaniu pomogli darczyńcy i wolontariusze.

Drogowcy przesunęli termin składania dokumentów przez potencjalnych wykonawców obwodnicy Tarnogrodu (zdjęcie ilustarcyjne)
OBWODNICA

Przesunęli Tarnogród, bo pytań było za dużo 

Nieco opóźni się rozpoczęcie budowy obwodnicy Tarnogrodu. A to za sprawą dużej liczby pytań ze strony potencjalnych wykonawców tej inwestycji.

Zmiany, które we mnie nastąpiły jest mi bardzo trudno opisać – tu i teraz słowami – dlatego opisałam to piosenką. Ale wciąż eksploruję te same wartości, a przynajmniej tak mi się wydaje - mówi Bovska
WYWIAD
film

Bovska: Mam teraz inną świadomość

Uwielbiam pisać w pociągach. Wtedy jestem jakby zawieszona w czasie i najlepiej mi się pisze. Zresztą, to właśnie w autobusie do Nieporętu powstało wiele tekstów na moją debiutancką płytę – o muzyce i nowym teledysku opowiada nam Bovska

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci
JUBILEUSZ
galeria

Pierwszy dzwonek 25 lat temu. Dziś uczy się tu 1500 dzieci

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie świętowała ćwierć wieku swojego istnienia. Pierwszych 420 uczniów rozpoczęło swoją edukację we wrześniu 1999 roku. Obecnie w placówce uczy się 1500 dzieci.

Weekend na Słonecznym Wrotkowie
8 czerwca 2024, 10:00

Weekend na Słonecznym Wrotkowie

W najbliższą sobotę i niedzielę, na terenie Słonecznego Wrotkowa odbędzie się czwarta edycja Eko Pikniku. Eko Piknik to nie tylko wspólne dbanie o przyrodę, ale także mnóstwo fantastycznej zabawy i pro-ekologicznej edukacji.

To oni tworzyli zręby demokracji. Medale dla zasłużonych
LUBLIN
galeria

To oni tworzyli zręby demokracji. Medale dla zasłużonych

4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne, wybory w Polsce po erze komunizmu. Z tej okazji w Lublinie odbyło się spotkanie poświęcone przedwyborczej działalności lubelskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk wręczył dwa medale Lublin Bohaterom.

Świdnik Air Festival: Komunikacją miejską lub pociągiem, żeby oglądać lotnicze pokazy
NASZ PATRONAT
15 czerwca 2024, 0:00

Świdnik Air Festival: Komunikacją miejską lub pociągiem, żeby oglądać lotnicze pokazy

Do największej imprezy lotniczej po tej stronie Wisły zostało zaledwie 10 dni. Organizatorzy zachęcają uczestników do korzystania z komunikacji miejskiej oraz pociągów.

Tak wyglądają parkingi na osiedlu Zamoyskiego w Zamościu. Jest nieciekawie. Studzienki nie są w stanie przyjąć takiej ilości wody
ZDJĘCIA, FILM
galeria

Potężna ulewa nad Zamościem. Zalane piwnice, podwórka, parkingi

Zaczęło padać ok. godz. 17 i z każdą minutą było coraz gorzej. Strażacy nie nadążali z odbieraniem telefonów i interwencjami. To było prawdziwe oberwanie chmury.

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej
LISTA

Nowi księża, nowi wikariusze, czyli roszady w Archidiecezji Lubelskiej

Jak co roku w czerwcu w archidiecezji lubelskiej zachodzą zmiany w parafiach. Dołączyli także nowi kapłani.

Wystawa "Tamara Łempicka - ponad granicami" cieszy się dużym zainteresowaniem. W ramach Lubelskich Dni Seniora, mieszkańcy mogli obejrzeć wystawę i posłuchać ciekawostek z życia artystki.
ZDJĘCIA
galeria

Lubelscy seniorzy z wizytą u Tamary Łempickiej

Lubelskie Dni Seniora trwają w najlepsze. We wtorek mieszkańcy Lublina wybrali się na zamek i zapoznali się ze sztuką Tamary Łempickiej.

Korki są zmorą mieszkańców Niemiec (zdjęcie ilustracyjne)
CZAS NA BUDOWĘ

10 lat czekają na obwodnicę Niemiec. Dzieci już dorosły, a korki wciąż stoją

Minimum 30 minut trwa teraz przejazd przez Niemce. Olbrzymie korki rujnują codzienne życie i biznesy. Mieszkańcy mają dość i liczą na szybkie rozpoczęcie budowy obwodnicy. Urzędy wciąż tkwią w papierach, a politycy obiecują, że droga powstanie do 2026 roku.

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy
LUBLIN

LPEC wychodzi w miasto. Utrudnienia na ruchliwej ulicy

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej rozpoczyna prace na jednej z ruchliwych ulic Lublina. Utrudnienia potrwają do końca września.

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"
PROTEST
galeria

Zielony Ład: Rolnicy ostrzegają konsumentów przed "syfem"

Nie chcemy przecież, żeby polski chleb zastąpił ten syf spoza Unii Europejskiej, który wjeżdża do Polski w niekontrolowany sposób – mówią rolnicy, którzy we wtorek przed Zielonym Ładem ostrzegali mieszkańców Białej Podlaskiej.

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy
BIAŁA PODLASKA

Państwo finansuje in vitro. Miasto swój program kończy

Ruszył rządowy program in vitro. W związku z tym Biała Podlaska, która wprowadziła takie wsparcie w ubiegłym roku, swojego miejskiego projektu nie będzie kontynuować.

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie
UWAGA

Burze narobiły szkód. Wóz strażacki w rowie

Grzmi, pada i zalewa. Strażacy mają dziś mnóstwo roboty z usuwaniem skutków burzy i intensywnych opadów. Woda wdarła się m.in. do szkoły podstawowej w Wojciechowie. Pędzący jej na ratunek wóz strażacki wpadł do rowu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

słupki ogrodzeniowe

lublin

30,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Inne

stodoła drewniana

inne

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

działka budowlana

wyryki

0,00 zł

Hobby -> Antyki -> Kupię

kupię starocie i antyki

lublin

0,00 zł

Różne -> Inne

naprawa pomp wodnych

cała Polska

0,00 zł

Komunikaty