Przez najbliższe dwa lata będziemy wielkim placem budowy – nie ukrywa Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa. Ale nie kryje też radości: – Dla mnie to historyczna chwila. Rewitalizacja Nałęczowa to jedna z największych inwestycji w historii naszego samorządu.
W Parku Zdrojowym staną energooszczędne latarnie, odtworzona zostanie zabytkowa leżalnia, a na Wyspę Miłości wróci altana wzorowana na tej z początków Uzdrowiska. Oczyszczony zostanie staw, na rzeczce pojawią się nowe mostki. Na części łąkowej parku powstaną nowe alejki i łąka kwietna. A na alei Lipowej nowy bruk i nasadzenia.
To wszystko ma kosztować będzie niemal 23 mln zł, z czego ponad 16 mln zł to dofinansowanie z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i rządowego funduszu Polski Ład.
– Planowane zakończenie prac to wiosna 2024, ale gros robót uda się przeprowadzić do jesieni 2023 – ma nadzieję burmistrz Wiesław Pardyka. I podkreśla, że w uzdrowiska warto inwestować. – Jedno miejsce sanatoryjne generuje 4,5 etatu – wylicza.
Jak przy każdej rewitalizacji nie obejdzie się bez wycinek.
Z zabytkowej Alei Lipowej, liczącej obecnie 150 drzew, wycięte ma zostać 17. Większość tych wytypowanych do ścięcia jest nieduża, o obwodach pnia od 9 do 25 cm. Ale w grupie tej są też stare lipy.
Największa ma 450 cm obwodu i 22 metry wysokości. Pozostałe pięć jest nieco mniejsza (ma pnie o obwodach od 178 cm do 279 cm).
Powód wycinki?
W inwentaryzacji dendrologicznej, towarzyszącej projektowi remontu ulicy, czytamy o śladach rozkładu, zdeformowanych koronach, ranach po cięciach, ubytkach na pniach, martwych gałęziach, posuszu (ale nie większym niż 15 proc.), czy też „pniu z linią ulicy” (w przypadku lipy nr 29).
– Na wszystkie prace przy drzewostanie mamy pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – zapewnia Henryk Wierzbicki, kierownik budowy i wykonawca zadania. – W pierwszej kolejności z parkowego stawu spuszczona zostanie woda. Myślę, że prace związane z aleją Lipową rozpoczniemy wczesną wiosną.
Inne zaplanowane prace na Alei Lipowej to wymiana nawierzchni na chodnikach i zjazdach do posesji. Betonowe płytki zostaną zastąpione granitowymi płytami i kostką. Będą też nowe ławki i kosze na śmieci. Będą też nowe nasadzenia: 16 lip drobnolistnych i 1 k+lon pospolity (o obwodzie 18-20 cm i wysokości 3,5-4 m). Dokumentację projektową przygotowali Artur Cebula i Anna Kunkel Architekci.
Na tym nie koniec inwestycyjnych planów władz Nałęczowa.
– Mamy już pozyskane środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę tężni, która znajdzie się na terenie Parku Zdrojowego. Sumując to wszystko w ciągu najbliższych dwóch lat do zainwestowania mamy kolejne 35 milionów złotych – wylicza burmistrz Partyka.