Nadal nie wiadomo jakie atrakcje turystyczne uda się zrealizować w ramach Geoparku Małopolskiego Przełomu Wisły, który został wpisany na listę priorytetowych inwestycji dla województwa lubelskiego i zabiega o 270 milionów złotych unijnej dotacji.
Brak informacji o sposobia finansowanie projektu może oznaczać, że gminy zrezygnują z niektórych najbardziej spektakularnych inwestycji.
– Podchodziłem do tego projektu z bardzo dużym entuzjazmem, ale zaczynam go tracić. Ta kwestia ciągnie się już dwa lata i tak naprawdę wciąż nie wiemy czy projekt będzie finansowany zbiorczo czy każda z gmin, która bierze w nim udział, dostanie indywidualne środki – mówi Jan Gędek, wójt gminy Janowiec. – Może się okazać, że zostaną zrealizowane tylko dwie duże inwestycje w ramach całego geoparku. Trudno ryzykować ogromne pieniądze na sporządzenie dokumentacji, kiedy może się okazać, że nie dostaniemy takich środków, jakie zakładaliśmy.
W przypadku Janowca chodzi m.in. o renowację rynku i zamku. – To ogromny projekt, więc samo sporządzenie dokumentacji będzie kosztować ponad 100 tysięcy złotych. Nasza gmina nie może ryzykować takich pieniędzy – podkreśla wójt Gędek. – Pod znakiem zapytania stoi też kolejka gondolowa, która miała połączyć dwa brzegi Wisły. Chyba, że pojawi się jakiś prywatny kapitał. Prawdopodobnie, w przypadku naszej gminy skończy się na realizacji małych typowo rekreacyjnych inwestycjach jak ścieżki rowerowe czy szlaki turystyczne.
Co na to urząd marszałkowski? – Kwestia jest cały czas otwarta, bo nie wiemy jakie środki dostaniemy i jak zostaną one rozdysponowane – ucina Beata Górka, rzecznik marszałka województwa lubelskiego.
Geopark Małopolskiego Przełomu Wisły obejmuje siedem gmin. To Kazimierz Dolny (lider projektu), Janowiec, Annopol, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą, Łaziska i Wilków.
Na listę priorytetów trafiły te inwestycje, które samorząd województwa zamierza dofinansować w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Z 238 inwestycji zgłoszonych przez gminy Zarząd Województwa wybrał 49.