Około trzech tysięcy poborowych z terenów podległych Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Puławach stanie przed komisjami lekarskimi. Pobór właśnie się rozpoczął.
Przed komisjami stawią się mężczyźni z rocznika 1987, a także z lat 1982–1986, którzy dotychczas nie stawili się do poboru ze względu na stan zdrowia i zostali czasowo uznani za niezdolnych do służby. WKU wezwie także panie z lat 1978–88, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. To te, które w tym roku szkolnym kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych.
To, czy poborowi nadają się do służby, określają powiatowe komisje lekarskie, ale samo stawienie się przed komisją nie oznacza automatycznego wcielenia do armii. Bo WKU ma od tego momentu 18 miesięcy na podjęcie decyzji, czy i do jakiej jednostki poborowy trafi. Za to każdy zostaje wciągnięty do ewidencji wojskowej, dostaje książeczkę wojskową, a komisja przyznaje mu kategorię zdrowia. Można też odbyć zastępczą służbę wojskową np. w szpitalach, ośrodkach pomocy społecznej, ochronie przeciwpożarowej, jeśli przekonania religijne czy moralne nie pozwalają na wstąpienie
do armii.
Służba wojskowa trwa obecnie 9 miesięcy.
Kalendarzyk poborowego
• Powiat rycki – pobór rozpoczął się 21 lutego i potrwa do 22 marca
• Powiat kraśnicki – pobór zacznie się
13 marca, a zakończy 19 kwietnia
• Powiat opolski – pobór zacznie się 13 marca, a zakończy 7 kwietnia.
kategorie poborowych
B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej
D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju
E – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju i wojny.