Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 września 2020 r.
18:33

Dzień Ziemniaka w Pożogu. Która odmiana jest najlepsza?

Autor: Zdjęcie autora Rado
12 0 A A

Rolnicy z różnych stron województwa lubelskiego odwiedzili dzisiaj pole doświadczalne w Pożogu koło Końskowoli, gdzie Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zorganizował Dzień Ziemniaka. Były ziemniaczane wykłady, pokazy maszyn, a także degustacja przygotowywanych na miejscu, różnorodnych dań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W latach 70-tych XX wieku w Polsce powierzchnia uprawy ziemniaka przekraczała 3 mln hektarów, a zbiory liczono w dziesiątkach milionów ton. Byliśmy wtedy drugim producentem tego warzywa na świecie. Od tamtej pory ilość gospodarstw rolnych uprawiających ziemniaki regularnie spada, podobnie jak wielkość upraw. W ubiegłym roku powierzchnia kartoflanych pól wynosiła (łącznie z przydomowymi ogródkami) niewiele ponad 310 tys. hektarów, z których zebrano niecałe 9 mln ton ziemniaków.

O tym, że warto uprawiać ziemniaki podczas niedzielnego Dnia Ziemniaka przekonywali eksperci, którzy wzięli udział w zorganizowanym w Pożogu koło Końskowoli święcie. Na miejscu można było obejrzeć 74 odmiany tego warzywa, poznać ich właściwości, a nawet przekonać się, jak smakują.

Za przygotowanie potraw do degustacji odpowiadała Agnieszka Filiks, właścicielka i szefowa kuchni Restauracji Filiks w Kazimierzu Dolnym.

– Będziemy dzisiaj robić pączki z ziemniaka podawane z miodem lawendowym, pierogi z tartego ziemniaka z boczkiem i podsmażaną cebulką, takie same, jakie robiła moja babcia. Wracamy więc do dawnej kuchni i tradycji. Z ziemniaków możemy zrobić naprawdę bardzo wiele różnorodnych potraw, jak szarą kluskę, czy babkę ziemniaczaną. I myślę, że czasy, w których mówiono dzieciom, by zjadały mięsko, a ziemniaki mogą zostawić mijają. Dzisiaj coraz więcej osób preferuje warzywa – mówi kucharka, która z okazji Dnia Ziemniaka przygotowała dla zebranych gości około 200 dań.

O tym, że ziemniak ziemniakowi nie jest równy przekonują specjaliści z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Jadwisinie k. Warszawy. – W Polsce najpopularniejsze odmiany to bellarosa, irys, jutrzenka, bryza, aldona, które różnią się właściwościami. Dlatego innych powinniśmy używać do sałatek, innych do gotowania, pieczenia, frytek, czy chipsów – tłumaczy dr inż. Piotr Barbaś.

Ale nie tylko kulinarne właściwości poszczególnych odmian mają znaczenie. Jak przekonuje Wiesław Orzędowski, dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, dobór odpowiedniej odmiany ziemniaka to także odpowiedź na zmieniające się warunki klimatyczno-glebowe województwa lubelskiego. Paradoksalnie, te nowe warunki lepiej znoszą stare, rodzime odmiany.

Niestety, żadna z nich nie jest odporna na pojawiającą się co roku stonkę. – Ten szkodnik niestety sam nie zniknie, więc opryski są i będą konieczne. W zależności od warunków klimatycznych, należy stosować je od 3 do nawet 5 razy w sezonie – przyznaje dr Barbaś.

Problem stonki może się nasilać z uwagi na łagodne zimy, którzy sprzyjają jej namnażaniu. Jak dotąd nie znaleziono skutecznego sposobu na nieodwracalne wyeliminowanie tego szkodnika.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium