Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" obchodzi jubileusz. Z tej okazji artyści otrzymali kwiaty, podziękowania, nagrodę prezydenta oraz... złote medale "Gloria Artis".
Zespół powstał w 1953 roku w Końskowoli koło Puław z inicjatywy Kazimiery Walczak, pierwszego kierownika, reżysera, instruktora i choreografa. Rosnąca popularność zespołu przyczyniła się do budowy miejscowego domu kultury, który otwarto pod koniec lat 60-tych. W kolejnej dekadzie "Powiśle" koncertowało już w całym kraju i za granicą, m.in. w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech popularyzując folklor nie tylko ziemi puławskiej, ale niemal całej Lubelszczyzny.
W roku 1985 ZPiT przeniesiono do nowego wtedy Domu Chemika w Puławach, a tancerze trafili pod skrzydła Aleksandry Rolskiej. Od tamtej pory "Powiśle" zwiedziło sceny ponad 20 państw na świecie, występując choćby w Kanadzie, Turcji, Meksyku, Francji i Włoszech, zdobywając przy tym liczne nagrody i wyróżnienia. Pary taneczne z Puław rocznie biorą udział w kilkunastu turniejach, z których nie raz przywożą tytuły mistrzów Polski.
W ostatni weekend z okazji 70-lecia zespołu, artyści "Powiśla" w sali widowiskowej DCH przygotowali dla widzów dwa koncerty tętniące folklorem i bogatą choreografią. Tancerze zaprezentowali m. in. krakowiaki, oberki i kujawiaki wykonując przy tym oryginalne przyśpiewki. Program wzbogaciły muzyczne etiudy.
Jubilaci otrzymali najwyższe polskie odznaczenie kulturalne - złote medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Kierownika powiślańskiej kapeli, Andrzeja Rotmańskiego odznaczono medalem srebrnym, a instruktorów: Małgorzatę Knap, Łukasza Czerwińskiego i Piotra Osiaka - brązowymi. Ponadto, instruktor Konrad Grabowski oraz pięcioro członków kapeli otrzymało odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Zespół sięgnął również po medal wojewody oraz nagrodę prezydenta Puław (5 tys. zł).