Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 listopada 2019 r.
12:50

Ile kosztuje życie pieszych? Kolejna osoba potrącona na najbardziej niebezpiecznym przejściu w Puławach

W środę na przejściu dla pieszych przez ul. Piaskową w Puławach kolejny już raz doszło do potrącenia pieszego. Starszy mężczyzna z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala. Zdaniem okolicznych mieszkańców to najbardziej niebezpieczna „zebra” w mieście. Urząd nie zamierza jednak poprawiać bezpieczeństwa w tym miejscu, bo to zbyt kosztowne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przed dwoma laty na tym samym przejściu kierująca autem nie zauważyła małżeństwa w starszym wieku, które przechodziło na drugą stronę czteropasmowej drogi. 82-letnia kobieta zginęła, a jej mąż trafił do szpitala.

W środę potrącony przez samochód został przechodzący przez pasy 79-latek. Mężczyzna doznał poważnych obrażeń ciała. Zawinił kierowca volkswagena, puławianin, który nie ustąpił pieszemu pierwszeństwa. Kierowca był trzeźwy.

Podstawowym błędem, jaki popełniają kierowcy, poza zbyt szybką jazdą, jest nie zatrzymanie się przed przejściem, podczas gdy na przepuszczenie pieszych zdecyduje się w tym samym czasie inny kierowca. Pieszy widząc jedno zatrzymujące się auto, sądzi, że bezpiecznie może przejść przez ulicę.

– Najlepszym rozwiązaniem byłyby światła na żądanie, o które walczę od dawna. Niestety bez rezultatu – mówi radny Sławomir Seredyn z klubu „Samorządowcy”. – Wiem, że sprawa tej ulicy toczy się przed sądem i nie wiadomo, kto będzie nią zarządzał, ale na razie jest to zadanie miasta. Czuję złość, gdy widzę, jak dochodzi do kolejnych potrąceń, którym nie udało się zapobiec, mimo tych wszystkich starań.

Podobnego zdania jest Paweł Chabora, który podobnie jak radny, mieszka niedaleko Piaskowej. – Tam właściwie codziennie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Wystarczy zatrzymać się i chwilę popatrzyć. To jest najbardziej niebezpieczne przejście w Puławach – ocenia mieszkaniec.

Miasto do zmian się nie kwapi, bo liczy na to, że droga obecnie miejska zmieni status na wojewódzką. Zdecyduje o tym Naczelny Sąd Administracyjny. Do tego czasu droga jest jednak miejska. Czy w takim razie miasto nie powinno zainwestować w jakąś formę poprawy bezpieczeństwa na tym przejściu? – Przede wszystkim potrącenia zdarzają się na różnych ulicach, także na tej, a dzieje się tak najczęściej z winy kierowców. Uważam, że warto apelować o to, by jeździli zgodnie z przepisami, zamiast doszukiwać się winy zarządcy drogi – uważa Wiesław Stolarski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Puławach.

Jak przypomina, poprzedni zarządcy drogi, czyli województwo, a następnie powiat, przez lata nie zrobili nic, żeby bezpieczeństwo w tym miejscu poprawić, a miasto tuż po przejęciu ulicy poprawiło oznakowanie na bardziej wyraźne. Jak ocenia dyrektor, jedynym racjonalnym rozwiązaniem byłby montaż świateł na żądanie, ale jest to dość kosztowne przedsięwzięcie.

– Oceniam, że na sam projekt musielibyśmy wydać kilka tysięcy złotych, kolejne 20 na wysięgniki, a do tego dochodzą jeszcze drogie sterowniki, sygnalizator– wylicza Stolarski. Ile zatem łącznie mogłyby kosztować światła na żądanie? - Nawet 300 tys. zł - szacuje dyrektor. 

Dla porównania, o niemal połowę mniej (155 tys. zł) miasto Puławy wyda w tym roku na dwa tzw. inteligentne (podświetlane, z czujnikami) przejścia dla pieszych przez czteropasmową ul. Wojska Polskiego. Z kolei koszt typowych świateł na żądanie przez ul. Żwirki i Wigury w Chełmie, miejscowy Ratusz oszacował na ok. 100 tys. zł. Trzy razy tyle samorządy wydają na ogół na sygnalizatory na ważnych skrzyżowaniach, wyposażone w kamery i system sterowania ruchem.  

Jak podkreśla Wiesław Stolarski, w Puławach istnieje cały szereg miejsc oczekujących na poprawę bezpieczeństwa. Żeby zająć się nimi wszystkimi ZDM nie ma wystarczających środków.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wielkanoc z kryzysem jajecznym w tle?

Wielkanoc z kryzysem jajecznym w tle?

Święta bez jajek? Na szczęście jeszcze nie w Polsce – choć rynek drobiu zmaga się z problemami, a świąteczny budżet wzrósł średnio o 10 procent

Latynoskie noce
Foto
galeria

Latynoskie noce

El Cubano to jedno z najgorętszych miejsc na imprezowej mapie Lublina, które od lat przyciąga miłośników latynoskich rytmów. W miniony weekend El Cubano rozbrzmiewał gorącymi dźwiękami salsy, bachaty i reggaetonu, tworząc atmosferę niczym z kubańskich ulic. Dzięki naszej fotogalerii możecie przenieść się do tego magicznego wieczoru i poczuć klimat El Cubano. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które uchwyciły niezapomniane momenty tej szalonej nocy.

Minionej nocy strażacy wyjeżdżali ponad 440 razy. Trwa szacowanie strat

Minionej nocy strażacy wyjeżdżali ponad 440 razy. Trwa szacowanie strat

– Sprzątamy i szacujemy straty – przekazał wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Do tej pory, w wyniku wczorajszych nawałnic, 4 tysiące rodzin nie ma prądu, uszkodzone zostały dachy i połamane drzewa, a rolnicy bezpowrotnie stracili uprawy rzepaku i porzeczki.

Magdalena Gąbka i Marcin Górecki są już w drodze na najwyższy szczyt świata

Bychawianka i łodzianin są już w drodze na Everest. Udowadniają, że marzenia można spełniać

Wracamy do historii Magdaleny Gąbki z Bychawy i Marcina Góreckiego z Łodzi – pary podróżników, alpinistów i ultrabiegaczy. Po miesiącach przygotowań fizycznych, ale też finansowych, himalaiści są już w drodze na Mount Everest.

Impreza na luzie
Foto
galeria

Impreza na luzie

W miniony weekend Klub 30 w Lublinie po raz kolejny udowodnił, że jest miejscem, gdzie dobra zabawa i niezapomniana atmosfera spotykają się na każdym kroku. Impreza "Wrzuć na luz" przyciągnęła tłumy spragnionych świetnej muzyki i pozytywnej energii lublinian. Dzięki naszej fotogalerii możecie poczuć się jakbyście byli tam z nami. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Wielka Sobota rozpoczęła się od groźnego wypadku pod Lublinem. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie
galeria

Pierwszy taki zabieg na Lubelszczyźnie. Nowa metoda kardiochirurgiczna zastosowana w Lublinie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie wykonano pierwszy w południowo-wschodniej Polsce zabieg przezskórnego wszczepienia nowej protezy zastawki mitralnej w miejsce zużytej. Pacjentką była osiemdziesięcioletnia mieszkanka Lublina. Operację przeprowadził zespół Klinicznego Oddziału Kardiochirurgii.

Kewin Sasak i spółka w końcu znaleźli sposób na JSW Jastrzębski Węgiel

Wygrać z mistrzem to jest coś dużego. Opinie po meczu JSW Jastrzębski Węgiel – Bogdanka LUK Lublin

Do tej pory siatkarze Bogdanki LUK Lublin tylko przegrywali z JSW Jastrzębskim Węglem. W ostatni starciu ulegli mistrzom Polski 0:3, ale w każdym secie zdobywali po 23 punkty. W piątek, w pierwszym półfinale PlusLigi drużyna Massimo Bottiego wreszcie znalazła sposób na faworyzowanego rywala i ograła go na wyjeździe 3:0. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium