Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa prowadzi obecnie siedem projektów badawczych w ramach programu Horyzont, na które pozyskał prawie 1,9 miliona euro dotacji. To najlepszy wynik w województwie i jedenasty w kraju.
W rankingu polskich jednostek naukowych, który bierze pod uwagę liczbę projektów z unijnego programu Horyzont oraz łączną sumę pozyskanych na ten cel środków, puławski IUNG jest w krajowej czołówce. W województwie pod tym względem jest najlepszy, wyprzedzając m.in. Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, lubelski Uniwersytet Medyczny, jak również inną puławską jednostkę - Państwowy Instytut Weterynaryjny.
– W województwie lubelskim posiadamy tyle projektów, ile wszystkie pozostałe jednostki, a kwotowo je przewyższamy. To jest imponujący wynik, zwłaszcza że mamy zaledwie 90 pracowników, a nie tysiące, jak duże uniwersytety – mówi prof. Wiesław Oleszek, dyrektor IUNG-u.
Pozostałe podmioty otrzymały łącznie ok. 1,6 mln euro, najczęściej na jeden projekt. Wyjątkiem jest PIWet, który takich projektów ma dwa.
Wynik rolniczego instytutu pozwolił na zajęcie 11. miejsca w kraju. Pierwszy jest Uniwersytet Warszawski z 40 projektami wartymi ponad 15 mln euro. Pod względem wysokości dotacji prowadzi natomiast Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które na swoje badania pozyskało ponad 16 mln euro.
– Z dumą mogę powiedzieć, że od lat widać nas w Europie. Praca naszych naukowców jest dostrzegana i ceniona. Jestem przekonany, że tę wysoką aktywność utrzymamy także w latach kolejnych – dodaje prof. Oleszek.
Naukowcy z IUNG pracują m.in. nad nowymi technologiami ograniczającymi emisję zanieczyszczeń, rozwojem biogospodarki, optymalizacją wydajności produkcji rolniczej, budową nowego systemu badawczego gleb rolniczych, a także promocją stosowania nowych metod nawożenia oraz zmianowania.