"ArtGIS" Studenci z siedmiu polskich uczelni pod okiem lubelskich naukowców stworzyli pierwszy model miasta wykorzystujący technologię 3D oraz prace plastyków i fotografów
W ramach projektu „ArtGIS” studenci pod opieką nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, we współpracy z ekspertami z firmy Esri Polska, opracowali trójwymiarową wizualizację najpiękniejszych zakątków Kazimierza Dolnego.
– Co więcej, stworzono mapę zasięgów panoram z najpopularniejszych punktów widokowych oraz przeprowadzono szereg ankiet z turystami i mieszkańcami na temat walorów estetycznych Kazimierza Dolnego – mówi pomysłodawca projektu dr Szymon Chmielewski z UP w Lublinie. – Z uwagi na trudny problem badawczy, jakim jest ocena piękna krajobrazu, w projekcie wzięły udział osoby prezentujące różne środowiska.
– Chodziło o połączenie wizji piękna krajobrazu artystów malarzy, fotografików oraz wiedzy planistów i architektów, a także wymianę doświadczeń pomiędzy użytkownikami informacji przestrzennej a twórcami kultury – mówi Marta Samulowska, koordynator projektu ze strony Esri Polska. – To projekt edukacyjny, który nie został stworzony na zlecenie miasta, ale samorząd będzie mógł go wykorzystać np. do promocji. Może być także pomocny dla turystów. Aplikacja, którą stworzyliśmy jest bezpłatna i dostępna dla każdego.
Aplikacja dostępna jest pod adresem http://arcg.is/1QYmdHj. Zawiera: trójwymiarowy model Kazimierza Dolnego, obrazy w technice akwarel, które posłużyły do nałożenia tekstur na budynki, a także mapę zasięgów krajobrazowych miasteczka, które są najczęściej uwieczniane w dziełach sztuki.
Znajdziemy tam również mapę zasięgów panoram z najpopularniejszych punktów widokowych, wyniki ankiety fotograficznej dotyczącej walorów estetycznych krajobrazu Kazimierza Dolnego i okolic oraz wyniki ankiety socjologicznej dotyczącej oceny piękna krajobrazu.
Zdaniem uczestników projektu, ciekawe informacje płyną m.in. z analizy dzieł sztuki znajdujących się w kazimierskich galeriach. W zestawieniu z ankietami socjologicznymi można zaobserwować zaskakujące zależności. – Na przykład miejscem, które jest najchętniej rysowane i malowane przez lokalnych artystów jest rynek, a jednocześnie 35 proc. pytanych osób twierdzi, że jest to najbrzydsza i najbardziej kiczowata lokalizacja w Kazimierzu – zaznacza Samulowska.
– Z drugiej strony tyle samo ankietowanych twierdzi, że jest to miejsce najbardziej urokliwe. Pokazuje to, jak wiele emocji wywołuje ocena poszczególnych miejsc w oczach różnych osób.
Organizatorem projektu było Międzywydziałowe Studenckie Koło Naukowe Architektury i Ekologii Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz firma Esri Polska.