Mieszkańcy Łąkoci (gmina Kurów) coraz głośniej upominają się o remont drogi powiatowej biegnącej przez ich wioskę. Trzydziestoletnia nawierzchnia powoli się rozsypuje, ale pieniędzy na jej wymianę nie ma. Sołectwo chce oszczędzać na dokumentację ze swoich skromnych funduszy.
W Łąkoci z zazdrością spoglądają na wsie, które w ostatnich latach doczekały się remontów dróg powiatowych. Mieszkańcy wioski, położonej niemal na granicy powiatu puławskiego z lubartowskim, o nowej, równej nawierzchni mogą jedynie pomarzyć. Mimo tego, że stan techniczny kilkukilometrowego odcinka od węzła w Małej Kłodzie do granicy powiatu pogarsza się z każdym rokiem.
– U nas prawdziwego remontu nie było od 30 lat. Zupełnie o nas zapomnieli. Łatają tylko dziury. Nasze domy drżą od przejeżdżających ciężarówek, a jeden budynek gospodarczy przez te drgania ostatnio się zawalił. Przy sklepie nawierzchnia zapadła się tak bardzo, że kierowcy podjeżdżając pod krawężnik zrywają zderzaki. I dzwonią do mnie, żebym coś z tym zrobił. Dlatego od miesięcy próbuję tę sprawę nagłośnić, wysyłam pisma do starosty, rozmawiam z wójtem i ciągle słyszę, że nie ma pieniędzy – mówi Daniel Struski, sołtys Łąkoci.
W sprawie fatalnej nawierzchni drogi (łączącej Kurów z Michowem) w Łąkoci odbyło się wiejskie zebranie. Dla mieszkańców wioski to sprawa priorytetowa. Do tego stopnia, że byliby w stanie zrezygnować z drobnych inwestycji, by każdego roku przeznaczać swój skromny fundusz sołecki na wartą kilkadziesiąt tysięcy złotych dokumentację.
– Ale jeśli zostaniemy z tym sami, to może potrwać nawet 10 lat – szacuje Struski.
Dokumentacja to jedno, ale ważniejsze są fundusze na wykonanie. Potrzeba kilku milionów złotych, których nie ma ani powiat, ani gmina. Jedyną szansę na przebudowę drogi w Łąkoci daje Fundusz Dróg Samorządowych. Problem w tym, że kolejka po te pieniądze w powiecie puławskim jest długa. Po Baranowie i Żyrzynie na powiatowej liście jest m.in. Janowiec.
– Nie zapomnieliśmy o Łąkoci. Ta droga istnieje w naszym wieloletnim planie i chcemy ją zrealizować. Mieszkańcy tej wioski muszą jednak poczekać, bo mamy ograniczone środki, a rocznie do FDS-u możemy zgłaszać tylko trzy zadania. Pierwszeństwo mają te, na które posiadamy dokumentację – tłumaczy Jan Ziomka z zarządu powiatu puławskiego.
Według jego wyliczeń, jeśli rada powiatu wyrazi taką wolę, a gmina Kurów będzie w stanie pomóc, to odcinek w stronę Michowa przez Łąkoć może doczekać się remontu najwcześniej za 2–3 lata. Wcześniej powiat może zaoferować sołectwu jedynie tzw. remonty cząstkowe, czyli jak mówi sołtys, „łatanie dziur”.