Blisko 22 miliony złotych przelał do tej pory Powiatowy Urząd Pracy w Puławach na konta przedsiębiorców, którzy prosili o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Pieniądze trafią w sumie do 4,5 tysiąca pracodawców i osób prowadzących działalność gospodarczą.
Był czas kiedy do urzędu pracy w Puławach wpłynęło jednego dnia aż około tysiąca wniosków o pomoc. W szczycie kryzysu puławscy urzędnicy większość czasu poświęcali właśnie na przyjmowanie wniosków i sprawdzanie czy nie mają błędów formalnych.
– Teraz wciąż wpływają do nas wnioski, ale najwięcej było na przełomie kwietnia i maja. Nie ma końcowego terminu, cały czas można się ubiegać o wsparcie – mówi Krzysztof Gumieniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Puławach. Jak dodaje, początkowo było trochę problemów. Najwięcej przysparzały zmieniające się przepisy tarczy antykryzysowej. Z czasem udało się jednak złapać odpowiedni rytm.
Do wtorku pomoc trafiła już do 3829 podmiotów, a kwota wsparcia wyniosła w sumie 21,9 mln zł. Z powodu ogromnej liczby wniosków niektórzy jeszcze czekają na przelew. Do przelania zostało na tę chwilę jeszcze ponad 11 mln zł. Jak zapowiadają urzędnicy, niektóre wypłaty zostaną zrealizowane od razu po uzupełnieniu przez wnioskodawców braków formalnych, o których zostali powiadomieni.
Właściciel hotelu Kazimierzówka w Kazimierzu Dolnym skorzystał z kilku form wsparcia, m.in. odroczenia płatności składek do ZUS czy dotacji Polskiego Funduszu Rozwoju. Pomoc z urzędu pracy trafiła jako dofinansowanie do części wynagrodzeń pracowniczych.
– Mieliśmy spadek obrotów o 100 procent. Ale zależało nam na utrzymaniu pracy dla załogi i dzięki pomocy to się udało. Jestem zadowolony z tego jak to zadziałało – ocenia Marek Biłyk, właściciel hotelu Kazimierzówka, który zatrudnia 15 osób.
Wiosna dla branży turystycznej była prawdziwym dramatem. W tej chwili do Kazimierzówki już wracają goście, ale głównie na weekendy i są to osoby indywidualne. Wiele obiektów hotelowych w Kazimierzu Dolnym organizowało zaś m.in. konferencje i szkolenia dla firm. Tego typu spotkania biznesowe w tej chwili odbywają się tylko przez internet. Optymizmem nie napawa również odwołanie dużych imprez takich jak Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych czy Kazimiernikejszyn. Festiwal Filmów i Sztuki Dwa Brzegi wprawdzie się odbędzie, ale większość wydarzeń będzie transmitowana tylko online, więc gości do Kazimierza tak dużo nie przyjedzie.
Tarcza kontra COVID-19. Formy pomocy w urzędzie pracy
• dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19
• dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników, w przypadku spadku obrotów gospodarczych
• niskooprocentowana pożyczka dla mikroprzedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej
• dofinansowanie dla organizacji pozarządowych części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej
Wracają pracownicy sezonowi z zagranicy
Oficjalne statystyki nie pokazują drastycznego wpływu pandemii na wzrost bezrobocia w powiecie puławskim. Oczywiście liczba osób bez pracy wzrosła, ale jak mówi dyrektor urzędu pracy nie jest to duży wzrost. Wpływ na to mogła mieć właśnie tarcza antykryzysowa, bo przedsiębiorcy otrzymujący wsparcie musieli utrzymać zatrudnienie. Dopiero za kilka miesięcy będzie wiadomo czy miejsca pracy zostały utrzymane na stałe.
– Do urzędu wpływa mniej ofert pracy – przyznaje jednak Krzysztof Gumieniak, dyrektor PUP w Puławach. – Jeśli jakieś spływają, to głównie od firm z przemysłu przetwórczego owoców i warzyw – dodaje.
Urzędników zaskoczyła za to bardzo duża liczba wniosków od przedsiębiorców o zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca i oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Tylko w maju do puławskiego urzędu wpłynęło aż około tysiąca takich wniosków.