Pierwszego papierosa wypalają w 6 klasie podstawówki, w tym samym wieku wypijają też pierwsze w życiu piwo.
Już po raz szósty naukowcy wzięli pod lupę puławską młodzież. Na zlecenie Urzędu Miasta dr Robert Porzak z Instytutu Psychologii UMCS przeprowadził badania ankietowe na grupie 898 uczniów z puławskich szkół podstawowych, gimnazjów, zawodowych, techników i liceów. Z badań wynika, że w porównaniu do badań z 2005 i 2003 r. młodzież sięga po papierosa, alkohol czy narkotyki w coraz młodszym wieku. Nie jest jednak tak źle jak może się wydawać. Osoby, które uczestniczą w programach profilaktycznych rzadziej sięgają po środki psychoaktywne.
Puławska młodzież 2007
Ciekawie przedstawia się uczestnictwo młodych ludzi w niedzielnej mszy. W społeczeństwie polskim, którego prawie 90 proc. osób deklaruje katolicyzm, tylko 43 proc. młodych puławian chodzi do kościoła raz w tygodniu. Reszta robi to nieregularnie, a 7 proc. deklaruje, że w ogóle nie uczestniczy w praktykach religijnych. Zdaniem autora raportu trend spadku udziału młodzieży w aktywności religijnej jest stały i nasila się.
Co trzeci uczeń korzysta z korepetycji
Wpływ na spożywanie alkoholu czy palenie tytoniu ma również częstotliwość wagarowania.
Tylko 15 proc. uczniów twierdzi, że nigdy nie było na wagarach
Reszta uciekała z lekcji co najmniej raz w życiu. 16 proc. uczniów deklaruje, że "zwiewa” kilka razy w miesiącu. Najczęściej uciekają razem z kilkoma osobami; znacznie rzadziej całą klasą albo samodzielnie. Uczniowie otrzymują gorsze oceny, częściej powtarzają klasę, częściej też wagarują.
Najczęstszym sposobem odreagowania stresu wśród młodych ludzi jest słuchanie muzyki i oglądanie telewizji. Na drugim miejscu znajdują się rozmowy z rówieśnikami. Kolejne sposoby odreagowania to sport lub spacery i gry komputerowe.
Papierosy
To wpływa na to, że nałogowe codzienne palenie deklaruje 16 proc. uczniów puławskich szkół. Reszta pali mniej regularnie, a połowa deklaruje, że nigdy nie miała papierosa w ustach.
Mimo to uczniowie coraz wcześniej sięgają po papierosy. Najwcześniej zaczynają uczniowie zawodówek. Najpóźniej zaczynają palić uczniowie liceów. Najczęściej jako wskazany wiek inicjacji podawano 13 i 10 lat, czyli wtedy kiedy zaczyna się naukę w gimnazjum oraz w starszych klasach szkoły podstawowej.
Młodzież pali najczęściej w towarzystwie rówieśników oraz w drodze do szkoły, albo podczas przerw w lekcjach. 3 proc. uczniów (zwłaszcza szkół zawodowych) twierdzi, że pali w domu przy rodzicach za ich zgodą.
Najczęstszą drogą zdobywania tytoniu jest częstowanie przez rówieśników lub kupowanie w sklepach. W ten sposób w posiadanie tytoniu wchodzi ponad połowa uczniów, którzy w zdecydowanej większości są przecież niepełnoletni.
Wśród objętych badaniami przeważają obojętne oraz negatywne postawy wobec palenia, postawy pozytywne należą do rzadkości, co jest konstruktywną zmianą w porównaniu do poprzednich badań. Najczęściej młodzi palą z ciekawości (41 proc.), ochoty (24,5 proc.) oraz by komuś zaimponować (10,5 proc.).
Alkohol
Wśród badanej młodzieży tylko 16 proc. twierdzi, że nigdy nie piło alkoholu. Co najmniej kilka razy w miesiącu deklaruje picie prawie połowa przepytanych. Co 20 uczeń szkoły zawodowej deklaruje, że pije codziennie. Znacznie niższy jest wskaźnik upijania się. Bycie kiedykolwiek w takim stanie deklaruje co drugi uczeń.
Podobnie jak w przypadku papierosów, alkohol najczęściej pije się z kolegami. Tak robi co drugi uczeń. 15 proc. twierdzi jednak, że pije również podczas domowych uroczystości przy rodzicach.
Najłatwiej puławskim uczniom alkohol kupić w sklepie (54,7 proc.). Pierwszy kontakt z alkoholem następuje w wieku 12 lat. Zazwyczaj dwa lata później występuje pierwsze upicie się. Do najczęstszych przyczyn wypicia alkoholu należy chęć poprawy humoru.
Narkotyki
Najczęstszym sposobem zdobywania narkotyków jest częstowanie przez rówieśników (41 proc.). Zdobywa się je także kupując poza szkołą (25 proc.), lub częstowaniem przez starszych (18,4 proc.).
Poziom wiedzy uczniów na temat narkotyków jest stosunkowo wysoki, pozwolił on na udzielenie prawidłowej odpowiedzi na 65 proc. zadanych z tej tematyki pytań. Średni wiek pierwszego kontaktu z narkotykami to 15 lat.
Na szczęście możemy być spokojnie. 90 proc. uczniów odmówi zażycia narkotyku, jeśli ktoś im to zaproponuje. Z propozycji skorzysta tylko 3 proc. przebadanych. Najczęstszą przyczyną zgody na zażycie narkotyku jest ciekawość (61 proc.) i chęć poprawy humoru (16,3 proc.).
Najbardziej popularnym narkotykiem jest wciąż marihuana. Paliło ją 10 proc. uczniów. Amfetaminę zażywało 2,3 proc. badanych. Pojedyncze osoby próbowały tabletek exstasy i haszyszu oraz grzybów halucynogennych czy szczególnie groźnej kokainy.
Przemoc
Ale przemocy doświadczają także od dorosłych. Rodzice najczęściej są wobec nich złośliwi, albo ośmieszają i oczerniają (4,9 proc.), podobnie jak nauczyciele, ale tutaj odsetek jest znacznie wyższy bo wynosi aż 15 proc.
Ale młodzi są także agresorami. Wobec dorosłych przybiera to najczęściej formę ustnego wymyślania i wulgaryzmów. Kilku uczniów szkół zawodowych zadeklarowało, że pobiło nauczyciela.
Gdzie są zagrożenia
Nie można określić terytorialnie gdzie młodzież zaopatruje się w narkotyki. Najczęstszym źródłem zaopatrzenia są koledzy i znajomi. Zdaniem badaczy wynika to z tego, że wśród uczniów istnieje prawdziwa sieć dystrybucji narkotyków. Kilku uczniów technikum i szkół zawodowych wskazało także Kazimierz i szkołę w tym miasteczku jako miejsce dostępu do narkotyków.
Jako potencjalne miejsca kradzieży uczniowie wskazywali m.in. sklepy całodobowe, targi. Niewielka część badanych odpowiedziała także, że takim szczególnym miejscem są okolice sklepu Kaufland oraz ulicy Sienkiewicza.
Uczniowie rzadko wymieniali szczegółowe miejsca, w których dochodzi do napadów i pobić. Wśród odpowiedzi pojawiają się jednak okolice ul. Sienkiewicza, lasu oraz parku.
Gdzie szukają pomocy
W przypadku przemocy co czwarty uczeń wskazuje jako źródło pomocy policję. Pozostałe formy pomocy, takie jak pedagog, rodzice, nauczyciele czy rówieśnicy występują znacznie rzadziej. Tylko co setny uczeń uważa straż miejską jako miejsce w którym może uzyskać pomocy w przypadku doświadczenia przemocy.
Jak im pomagamy
Jak zlikwidować patologie?
Wzrósł krytycyzm młodzieży wobec środków psychoaktywnych. Ale jednocześnie wzrosło też ich stosowanie. Zdaniem psychologa przeciwdziałać wczesnej inicjacji alkoholowej i tytoniowej należy przede wszystkim w szkołach podstawowych, a narkotykom w gimnazjach.
Należy także zwiększyć ilość zajęć przeciwdziałających agresji wśród uczniów. Bo w porównaniu do poprzednich lat wzrosła częstość doświadczania przez nich przemocy. Mimo to uczniowie opisują Puławy jako miasto bezpieczne.
Psycholog z UMCS postuluje także dostarczanie młodzieży alternatywnych możliwości zachowania, które zastąpią odurzanie się oraz wzmocnienie kar za takie zachowania. Twierdzi także, że należy rozwijać programy profilaktyczne. Ważne jest większe zaangażowanie rodziców w kontakty z dziećmi. Profilaktyką oraz rozwijaniem alternatywnej aktywności młodych ludzi powinien się także zająć Kościół. Należy również szkolić i kontrolować oraz skutecznie egzekwować łamanie prawa wśród sprzedawców alkoholu czy papierosów.