Maria Kleniewska, wbrew pierwotnej propozycji, nie będzie patronką ronda przy „Poniatówce” w Nałęczowie. Skrzyżowanie zyska imię Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie utrzymała się także nazwa Plac Relaksu. Radni dla terenu przy Ratuszu wybrali inną – Plac Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa.
Nałęczowscy radni podczas czwartkowej sesji zajęli się projektami uchwał dotyczącymi nadania nazw dla bezimiennego dotąd ronda przy Wzgórzu Poniatowskiego, zielonego skweru przed Urzędem Miasta oraz placu po dworcu autobusowym. Z trzech propozycji, jakie zostały wpisane do projektów, utrzymała się tylko jedna.
Poparcie Rady Miasta zyskała nowa nazwa dla placu przy ul. Poniatowskiego, gdzie przed laty funkcjonował dworzec autobusowy. Zgodnie z pomysłem radnego Grzegorza Szkoły, będzie to Plac Zdrojowy. Za taką nazwą opowiedzieli się wszyscy obecni na sali samorządowcy. Jak uzasadniono, nazwa ta podkreśla związek miasta z tradycją produkcji wód mineralnych.
– Teraz pora na to, żeby ten plac na tę nową nazwę zasłużył. Powinniśmy w przyszłości zainwestować w nową infrastrukturę stawiając na nim, np. fontannę – zaproponował Krzysztof Muciek, przewodniczący miejskiej rady.
Dwa pozostałe projekty uchwał zostały zmienione. Zamiast proponowanej wcześniej nazwy „Plac Relaksu” dla zielonego terenu przed Ratuszem, radni zdecydowali się na „Plac Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa” honorując w tej sposób zasłużoną dla lokalnej społeczności organizację ze 113-letnią tradycją.
Inaczej, niż wynikało z projektu, będzie nazywało się także rondo przy „Poniatówce” i remizie nałęczowskiej OSP. Bliskie sąsiedztwo z tym ostatnim budynkiem skłoniło nałęczowskich radnych do nazwania skrzyżowania imieniem Ochotniczych Straży Pożarnych. Zrezygnowano tym samym z proponowanej przez Stowarzyszenie Wzorem Ziemianek - Marii Kleniewskiej, dawnej działaczki społecznej, założycielki przedwojennych szkół dla wiejskich dziewcząt.
Na nazwanie czeka jeszcze najważniejsze skrzyżowanie w Nałęczowie, które obecnie jest przebudowywane na rondo. Chodzi o miejsce u zbiegu Armatniej Góry, Kolejowej, Poniatowskiego, Chopina i 1 Maja. Stowarzyszenie „Piłsudczyków” zwróciło się do radnych z prośbą o nadanie mu imienia marszałka Józefa Piłsudskiego. Dyskusji w tej sprawie nie było, ale samorządowcy skłaniają się do poparcia tej inicjatywy. Jeśli nie zmienią zdania, oficjalne odsłonięcie tablicy z nową nazwą ronda planowane jest na 11 listopada, podczas Święta Niepodległości.