Firma Humanprototype z Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego opracowała implant w technologii druku 3D, który pomógł w rekonstrukcji żuchwy psa.
Pies Kruszyn trafił do warszawskiej kliniki weterynaryjnej Lancet z dużym ubytkiem żuchwy. Przypadek psa był na tyle poważny, że weterynarze zdecydowali się na zastosowanie wszczepu implantu 3D, aby mógł wrócić do normalnego życia.
– W oparciu o badanie tomografii komputerowej stworzyłem projekt indywidualnego implantu, który zastąpił brakujące fragmenty kości żuchwy – mówi Leszek Olbrzymek, właściciel firmy Humanprototype.
Przypadek psa Kruszyna, który wrócił do normalnego funkcjonowania dzięki zastosowaniu implantu, nie jest pierwszym sukcesem w działalności Humanprototype. Wcześniej firma była odpowiedzialna m.in. za powstanie projektu endoprotez obu tylnych łap u suczki o imieniu Schila. Operacja była przeprowadzona przez lekarzy weterynarii w Klinice Małych Zwierząt w Lublinie.
Konieczność stosowania implantów wynika głównie z przyczyn losowych.
Są to wypadki komunikacyjne, urazy powstające np. w wyniku pobicia, wypadki w miejscu pracy, ale także spowodowane usunięciem fragmentu kości na skutek choroby nowotworowej. Implantami zastępowane są usunięte kości oczodołów, żuchwy, kości policzkowe, fragmenty kości czaszki, mostek. Implanty indywidualne „na miarę”, które wiernie uzupełniają uszkodzone fragmenty – przywracają nie tylko możliwość normalnego funkcjonowania, ale co bardzo ważne, wcześniejszy wygląd pacjenta.