Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 lipca 2024 r.
19:00

Palące słońce i hołd dla ofiar. Motocykliści pamiętają o Wołyniu

Grupa motocyklistów z Lubelszczyzny, w tym z powiatu puławskiego, wróciła z dwunastego rajdu na zachodnią Ukrainę. Było gorąco, maszyny odmawiały posłuszeństwa, ale udało im się oddać hołd ofiarom ludobójczej rzezi, jakiej ponad 80 lat temu na Polakach dopuścili się nacjonaliści z UPA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lipiec to miesiąc naznaczony pamięcią o zbrodni dokonanej na polskich rodzinach przez ukraińskich nacjonalistów i zwykłych chłopów. Według badaczy, podczas kulminacji tej masakry, 11 lipca 1943 roku, ukraińskie oddziały biorące udział w zaplanowanej, antypolskiej operacji, zaatakowały ponad 150 miejscowości.

Polaków zabijano z broni palnej, ale częściej ginęli od siekier, kos, pił, noży i innych narzędzi gospodarskich. Wielu zbrodni dokonywano ze szczególnym okrucieństwem. Ukraińcy bestialsko zabijali dorosłych mężczyzn, kobiety, dzieci, seniorów. Na wschodnich rubieżach II RP nacjonaliści z OUN i UPA spalili setki wiosek mordując dziesiątki tysięcy ludzi. Większość tych ofiar nie doczekała się ekshumacji ani pochówku.

O pamięć o tych ludziach starają sie dbać motocykliści z kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy, którzy co roku wyjeżdżają na Ukrainę, odwiedzają opuszczone mogiły, cmentarze, pomagają w ich porządkowaniu. Nie odstraszyły ich ani toczące się na wschodzie działania wojenne, ani tegoroczne upały. Ich celem niezmiennie pozostaje oddanie hołdu ofiarom ludobójstwa.

- W spiekocie, po szosie i bezdrożach, oddaliśmny hołd ofiarom rzezi wołyńskiej, docierając do Zielonego Dębu, Kiryłówki, Ihrowicy i Podkamienia. W Hurbach, gdzie zamordowanych zostało około 250 osób, nie znaleźliśmy żadnego znaku upamiętnienia. Berezowica Mała wycisnęła nam łzy, kiedy czytaliśmy na tablicy nazwiska ofiar, wśród których były niemowlęta, dzieci i starcy - relacjonuje Henryk Kozak, prezes stowarzyszenia. 

We wsi Sielec na Wołyniu motocykliści uczestniczyli w polowej mszy poświęconej 17-stu polskim ofiarom wołyńskiej zbrodni. W trakcie nabożeństwa bp Witalij Skomarowski poświęcił postawiony w zeszłym roku pomnik w miejscu pochówku rodzin Zommerów, Krajewskich i Markiewiczów. Pod koniec sierpnia 1943 roku z rąk Ukraińców zginęli wtedy: 40-letni Aleksander Zommer, jego 19-letnia córka Kazimiera Zommer, a także jej młodsi bracia: 18-letni Kazimierz, 12-letni Zbigniew, 10-letni Mieczyław i 4-letni Aleksander. Zabito tego dnia również Adama i Ewę Krajewskich z dziećmi: Ryszardem, Zdzisławem, Jadwigą, Janem i Krystyną, a także Bronisławę Markiewicz z mężem i dziećmi: Kazimierzem i Tadeuszem. Na tablicy poświęconej tym rodzinom umieszczono napis "Tragicznie zginęli w Sielcach w Sierpniu 1943 r. Pokój ich duszom!".

Jak mówił dr Leon Popek z IPN-u, cytowany przez Monitor Wołyński, ciała ofiar ich polscy sąsiedzi chcieli pochować na cmentarzu, ale Ukraińcy z UPA im na to nie pozwolili. Zgodę dostali jedynie na złożenie ich w dole po piasku, który wykorzystywano do usypywania nagrobków. Dzisiaj miejsce to, z powodu powiększenia cmentarza, znajduje się już na jego obszarze. Historyk podkreślił, że wiedza o tym, kim były ofary przetrwała tylko dzięki krewnym zamordowanych oraz miejscowym, który przeżyli.

Działania stowarzyszenia spotykają się z pozytywnym odbiorem internautów, w tym przedstawicieli rodzin pochodzących z Kresów. - Dziękuję wam z całego serca w imieniu moich rodziców pochodzacych z Wołynia i Podola - napisała pani Anna. - Brawo wam - dodał inny z komentujących. Kazimierscy motocykliści zapowiadają już kolejne rajdy na Ukrainę, by porządkować polskie cmentarze i przypominać o traficznych wydarzeniach sprzed ponad 80 lat.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium