Po pierwszego papierosa sięgają już dwunastolatkowie. Co czwarty gimnazjalista pije alkohol kilka razy w miesiącu. Pierwszy kontakt z narkotykami przypada średnio na piętnasty rok życia. Takie są wyniki badań, jakie w puławskich szkołach przeprowadzili psycholodzy z UMCS.
– Obniża się wiek pierwszego kontaktu z alkoholem, papierosami i narkotykami – mówi dr Robert Porzak z Instytutu Psychologii UMCS, autor raportu.
Po pierwszego papierosa sięgają średnio już dwunastolatkowie. Palą w czasie spotkań z rówieśnikami, dyskotek, imprez. Starsi przyznają, że palą w drodze do szkoły i podczas przerw. Część młodzieży przyznała, że robi to w domu i wiedzą o tym rodzice. Są to głównie uczniowie zawo-
dówek. O ile, coraz młodsi sięgają po papierosa, to coraz mniej młodzieży pali nałogowo.
– To efekt m.in. mody na niepalenie – tłumaczy dr Porzak.
Optymistyczny jest także fakt, że w porównaniu do badań z poprzednich lat zmniejszyła się grupa uczniów, którzy przyznają się do upijania. W negatywnej statystyce przodują uczniowie średnich szkół zawodowych. Problem alkoholu prawie w ogóle nie dotyczy podstawówek, ale już w gimnazjum osób które nigdy nie próbowały piwa czy wina jest coraz mniej. Co czwarty gimnazjalista podaje, że pije kilka razy w miesiącu. Z badań wynika także, że coraz więcej młodzieży sporadycznie sięga po narkotyki, najczęściej marihuanę, ale także amfetaminę i ecstasy. Pierwsze eksperymenty z narkotykami przypadają średnio na piętnasty rok życia.
Skąd dzieci mają narkotyki? Najczęściej są nimi częstowane przez rówieśników na imprezach, spotkaniach, dyskotekach. Część kupuje narkotyki od znajomych, ale zwykle robi to poza szkołą. Handel środkami odurzających na terenie szkoły zdarza się coraz rzadziej.