Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 lutego 2018 r.
13:37

Porozumienie w Azotach? Związkowcy mówią raczej o eskalacji konfliktu

0 9 A A

Gdy zarządy największych spółek Grupy Azoty zgodziły się na ulokowanie nowego departamentu zarządzającego handlem nawozami w Puławach, wydawało się, że porozumienie ze związkowcami puławskiej firmy oraz komitetem strajkowym jest już blisko. Spór jednak znów przybrał na sile. Cały czas chodzi o niezależność.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To, jak w przyszłości będzie wyglądać handel nawozami w największym polskim koncernie chemicznym, od miesięcy tworzy oś sporu pomiędzy załogą Zakładów Azotowych „Puławy” i zarządem Grupy Azoty w Tarnowie. Według jej prezesa Wojciecha Wardackiego, kluczem do rozwoju jest symbioza, tzn. integrowanie poszczególnych obszarów, m.in. handlu i centralizacja zarządzania.

Tego rodzaju zapowiedzi na związkowców największej spółki w grupie kapitałowej, czyli „Puław” działają jak płachta na byka. Ich zdaniem Zakłady Azotowe są motorem napędowym całej grupy i każda zmiana, która osłabi ich pozycję, odbierając choćby częściowe kompetencje w podejmowaniu kluczowych decyzji, może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Gestem, który miał wyciszyć emocje wśród członków zawiązanego w ubiegłym roku komitetu strajkowego, była decyzja zarządów spółek w Tarnowie, Puławach, Policach i Kędzierzynie o tym, że nowy departament koordynujący handel w tzw. segmencie agro, zostanie utworzony w Puławach. Początkowe sygnały ze strony związkowców, w odpowiedzi na postanowienia „umowy o współdziałaniu” były dość pozytywne. Wiceszef komitetu strajkowego Sławomir Wręga, mówił o częściowym zadowoleniu, a Sławomir Kamiński, specjalista do spraw korporacyjnych w ZA, a także przedstawiciel „Solidarności”, o kroku w dobrym kierunku.

Szybko okazało się, że szczegóły warunków nowej umowy nie są już tak atrakcyjne, jak jej podstawowe założenia. – Komitet strajkowy na nic się nie zgodził, a obecne działania zarządu Grupy Azoty i prezesa Wojciecha Wardackiego odbieramy jako zaklinanie rzeczywistości i eskalowanie konfliktu. Jeśli zamiast dialogu, będzie oferował nam demagogię, to mimo tego, że naszym celem nigdy nie był strajk, stanie się on koniecznością – poinformował przewodniczący komitetu strajkowego i NSZZ „S”, Piotr Śliwa.

Będzie zgoda, jeśli...

To wyraźne zaostrzenie tonu w sprawie handlu nawozami. Przyczyną tego mają być, zdaniem Śliwy, nieprecyzyjne zapisy umowy i brak odpowiednich gwarancji wpływu puławskiej spółki na działanie nowego departamentu.

– Zgadzamy się na wspólny handel pod warunkiem, że to my (ZA Puławy) za niego odpowiadamy i mamy realny wpływ na decyzje. Na razie nie ma mowy o naszej zgodzie na powstanie wspólnego departamentu. Zgadzamy się na dalsze prace i na nic więcej – podkreślił szef komitetu strajkowego, sugerując, że wśród decyzji, na które „Puławy” powinny mieć decydujący wpływ jest m.in. wybór dyrektora nowego podmiotu koordynującego sprzedaż nawozów. – Fakt, że departament będzie miał siedzibę w Puławach nie sprawia, że tu będzie też decyzyjność – tłumaczy obawy pracowników Piotr Śliwa.

Wśród uwag, jest także kwestia „biurokracji”. – Uważamy, że dość złożona struktura zarządzania handlem nawozami, którą zaproponowano, może okazać się niewystarczająco efektywna. Mamy do czynienia z trzema poziomami zarządzania: komitetem strategicznym, nowym departamentem agro i pionami handlowymi. Naszym zdaniem, puławski pion już teraz śmiało poradziłby sobie z nowymi zadaniami. Nie widzimy przesłanek do tworzenia nowych podmiotów – przekonuje Sławomir Wręga.

Czy możliwe są jeszcze zmiany w umowie, które zadowoliłyby puławskich związkowców, nie wiadomo. Z jej podpisania w obecnym kształcie zadowolony jest m.in. szef Grupy Azoty, Wojciech Wardacki. – Umowa pozwoli grupie m.in. na wykorzystanie synergii i wzmocnienie pozycji poprzez zintegrowanie obszaru handlu. To wydarzenie o strategicznym znaczeniu dla całej grupy – podkreślił.

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium