Najwięcej, bo ponad 60 mln zł pochłonie oświata. Nie zabraknie także środków na inwestycje. Starosta puławski w przyszłym roku chce przeznaczyć na ten cel ponad 33 mln złotych. Większość z tej kwoty trafi na remonty dróg.
Znaczną część zaplanowanych w projekcie budżetu inwestycji drogowych stanowią te, które walczą o dofinansowanie w rządowym programie wspierania lokalnej infrastruktury. Przykładem jest odcinek Żyrzyn-Kotliny, który będzie kosztował ponad 2 mln złotych. Władze powiatu liczą również na pozyskanie środków na remont ponad 13 kilometrów drogi z Baranowa do Kurowa, ale ten projekt znalazł się dopiero na 14. miejscu wstępnej listy rankingowej i jego los nie jest jeszcze przesądzony. Większe szanse powodzenia ma remont odcinka od ronda w Żyrzynie do Baranowa w ramach tzw. mega-projektu. Cała inwestycja pochłonęłaby ponad 6,3 mln złotych.
W przyszłym roku remontu doczekać ma się także odcinek Opoka-Chrząchówek, Doły-Wylągi, a także drogi w Niebrzegowie, Kęble i Janowicach. Powiat planuje również pomoc Końskowoli w przebudowie odcinka od starego odcinka DK 12 (przy kościele) do remontowanego w tym roku fragmenty ulicy w stronę Sielc. Wśród zapowiadanych przedsięwzięć jest także rozbiórka starego i budowa nowego mostu w Kłodzie (gm. Kurów), czy wsparcie dla remontu dróg w Płonkach i gminie Wąwolnica. W nowym budżecie zaplanowano również pieniądze na dokumentację dla dróg Kurów-Karmanowice, Czesławice-Sadurki oraz nowego mostu w Płonkach.
Starosta Witold Popiołek wspomina również o kilku innych wydatkach zaplanowanych w projekcie budżetu. 250 tys. złotych trafić ma do SP ZOZ na wyposażenie i modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ponad 1,2 mln kosztować będzie remont Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Pieniądze znajdą się także na dokończenie termomodernizacji Zespołu Szkół nr 3.
– Na wydatki w przyszłym roku przeznaczyliśmy znacznie więcej, niż w latach poprzednich, więc budżet na pewno jest prorozwojowy. W związku w inwestycjami drogowymi, standard życia mieszkańców poprawi się – ocenia Anna Krzysztofik, skarbnik powiatu.
Najwięcej, bo prawie 61 mln złotych zaplanowano na oświatę. Warto dodać, że subwencja prawdopodobnie nie wystarczy do pokrycia jej łącznych kosztów. – Nie da się tego wyliczyć precyzyjnie, bo nie wiemy np. tego, czy wejdą w życie podwyżki dla nauczycieli, ale sądzę, że dołożymy do oświaty około 4 mln złotych – dodała szefowa powiatowych finansów.
Istotnymi punktami w wydatkach będzie także pomoc społeczna oraz ochrona zdrowia. Oprócz wspomnianej dotacji, SP ZOZ może liczyć na pożyczkę w wysokości 3,5 mln złotych. – Wynik finansowy szpitala jest dodatni, więc bez inwestycji mógłby spłacać swoje zadłużenie, ale ono jest nadal bardzo duże, a my chcemy, żeby się rozwijał. Stąd decyzja o pożyczce na zadania inwestycyjne – tłumaczy starosta Witold Popiołek.
Uchwała budżetowa na przyszły rok ma zostać przyjęta przez radnych w ostatnim tygodniu grudnia.