Powiększyła się liczba puławskich znaczków turystycznych. Do istniejących trzech pod koniec lutego doszły dwa kolejne. Tym razem uwieczniono na nich Pałac Czartoryskich w Puławach i szlak pieszy na Górę Trzech Krzyży w Parchatce. Emblematy są już w sprzedaży.
Znaczki turystyczne to ręcznie wytwarzane, drewniane krążki o średnicy 6 cm, które przedstawiają popularne miejsca odwiedzane przez turystów w piętnastu krajach Europy. Kupić można je najczęściej w danej lokalizacji, więc zdobycie znaczka często dowodzi obecności kolekcjonera w uwiecznionym na krążku obszarze.
W naszym regionie swoje znaczki mają np. kościół farny i baszta zamkowa w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Zamoyjskich w Kozłówce, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Brama Krakowska w Lublinie, czy Ratusz w Zamościu.
Trzy znaczki dotychczas miały również Puławy. Znajdują się na nich: Świątynia Sybilli, Dom Gotycki i Muzeum Oświatowe. Pod koniec lutego do tej listy trafiły dwie kolejne lokalizacje: Pałac Czartoryskich w Puławach oraz szlak pieszy z Puław do Parchatki im. Ryszarda Bałabuch, który wieńczy Góra Trzech Krzyży.
– Nowe znaczki turystyczne promują miasto Puławy, nawiązują do historii, jaki turystyki. Obydwa mają też podwójną symbolikę. Dodatkowo posiadają na podwieszce kod QR, po zeskanowaniu którego odtworzone zostaną nagrania audio z informacjami dotyczącymi prezentowanych miejsc, ich przeszłości i osobami z nimi związanymi – piszą pracownicy Centrum Informacji Turystycznej w Puławach, gdzie można już zakupić kolekcjonerskie emblematy.
Kody QR na turystycznych znaczkach to nowość wykorzystywana od niedawna. Ten umieszczony na znaczku promującym pieszy szlak pozwoli odsłuchać informacji o jego przebiegu, historii Parchatki i trzech krzyży wzniesionych na nadwiślańskim wzgórzu. Nabywcy znaczka usłyszą także kilka zdań o postaci zmarłego już patrona szlaku, wspomnianego Ryszarda Bałabucha. Z kolei osoby, które zdecydują się na zakup znaczka z pałacem w ten sam sposób dowiedzą się o historii zabytku, także o powstaniu 1 Legionu Polskiego, zwanego puławskim.
Miłośnicy pieszej turystyki wiosną będą mieli okazję odwiedzić wszystkie pięć miejsc uwiecznionych na puławskich znaczkach. CIT planuje organizację poświęconego temu celowi rajdu, który najpewniej odbędzie się 1 maja.