Zgodnie z decyzją prezydenta miasta, konkursu, który miałby wyłonić nowego dyrektora Biblioteki Miejskiej w Puławach nie będzie. Powołana na to stanowisko ma zostać jedna z doświadczonych bibliotekarek, Małgorzata Szczypa.
Po tym, jak Eliza Sulima, dotychczasowa dyrektor biblioteki, kilka miesięcy temu z przyczyn osobistych zrezygnowała z pracy, władze miasta stanęły przed koniecznością wybrania jej następcy. W trakcie zwolnienia lekarskiego, na którym przebywała była dyrektor, jej obowiązki tymczasowo podzielono pomiędzy pracowników instytucji.
W tym tygodniu wiceprezydent Puław, Beata Kozik, poinformowała o zamiarze powołania na stanowisko dyrektora nowej osoby. Jest to Małgorzata Szczypa, która w puławskiej bibliotece pracuje od 16 lat, a od roku 2010 kieruje wypożyczalnią dla dorosłych oraz siecią bibliotecznych filii. Przyszła szefowa kulturalnej instytucji z wykształcenia jest polonistką ze specjalizacją bibliotekarstwo, teatrologia i pedagogika.
Zgodnie z przepisami, przed jej powołaniem na stanowisko dyrektora, do lokalnych stowarzyszeń zawodowych i twórczych zastępca prezydenta skierowała wniosek o przygotowanie opinii na temat kandydatki. Adresaci wniosku mają na to siedem dni.
Tymczasem wielkimi krokami zbliża się przeprowadzka głównej siedziby puławskiej biblioteki z Domku Greckiego przy ul. Głębokiej do mediateki na Wojska Polskiego. Budowa wartego ok. 30 mln zł budynku już się zakończyła. W ciągu najbliższych miesięcy obiekt zyska pełne wyposażenie. Jego otwarcia planowane jest na początku kwietnia przyszłego roku.
– Nowa, znacznie większa przestrzeń to dla nas nowe możliwości. Będziemy chcieli maksymalnie wykorzystać jej potencjał dla promocji czytelnictwa. Mamy wiele pomysłów dotyczących np. klubów dyskusyjnych, spotkań dedykowanym różnym grupom, np. młodym mamom, dzieciakom, czy seniorom. Chcemy, żeby biblioteka skupiała jak najwięcej środowisk i zachęcała do częstszego sięgania po książkę – mówi Małgorzata Szczypa.
Otwarcie mediateki już w kwietniu pozwoli udostępnić czytelnikom cały dostępny księgozbiór. To oznacza wzrost ilości książek o 50 proc. bo mniej więcej tyle obecnie znajduje się w bibliotekarskim magazynie.
Docelowo wybór ma być jeszcze szerszy, bo BM będzie kontynuowała regularne pozyskiwanie nowych pozycji.