HIV u ludzi rozwija się podobnie, jak niemal identyczna choroba występująca u owiec i kóz.
Współpraca PIWet-u z laboratorium w Niort, należącym do Francuskiej Agencji Bezpieczeństwa Sanitarnego Żywności, ma trwać dwa lata.
Naukowcy z obu krajów zajmą się badaniem lentiwirusów, czyli grupy wirusów, które wywołują objawy chorobowe po długim okresie utajenia. Przykładem takiego wirusa jest HIV.
Chodzi o poznanie struktury genetycznej lentiwirusów wywołujących zakażenia małych przeżuwaczy, czyli owiec i kóz. Badania te wykażą także, czy te wirusy są w stanie pokonywać barierę międzygatunkową i równolegle zakażać owce i kozy. - Fakt taki miał miejsce w przypadku HIV, dla którego pierwotnym środowiskiem rozmnażania były małpy, a następnie zakażenia przeniosły się na człowieka - tłumaczy prof. Jacek Kuźmak, kierownik Zakładu Biochemii PIWet.
Dzięki badaniom na lentiwirusach występujących u zwierząt, naukowcy będą mogli poznać rozwój tych wirusów na przestrzeni lat i określić, w jakim kierunku postępuje ich ewolucja. - Minęło ok. 60 lat od momentu, kiedy HIV po raz pierwszy pokonał barierę międzygatunkową - mówi prof. Kuźmak. Współpraca to fragment szerszego programu Polonium 2007-2008, realizowanego w ramach umowy podpisanej przez rządy Polski i Francji. Paweł Buczkowski