Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

25 czerwca 2015 r.
8:35

Syreny w Lublinie i woj. lubelskim. Jak zareagujemy przy realnym zagrożeniu?

Już dziś w o godz. 12 w całym województwie lubelskim przez minutę rozlegnie się dźwięk syreny alarmowej
Już dziś w o godz. 12 w całym województwie lubelskim przez minutę rozlegnie się dźwięk syreny alarmowej

Już dziś w o godz. 12 w całym województwie lubelskim przez minutę rozlegnie się dźwięk syreny alarmowej. To już kolejny test tego typu. Czy w przypadku prawdziwego zagrożenia będziemy wiedzieli jak się zachować?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyjąca syrena nikogo już nie dziwi. Alarmy są testowane aż cztery razy w roku. Problem w tym, że taka ilość może przynieść skutek dokładnie odwrotny od oczekiwanego. W teorii - alarm ma przygotować do określonych zachowań, wzmóc czujność. W praktyce, wycie syren co kilka miesięcy, po których nie dzieje się nic, może uodparniać na ostrzeżenia. W konsekwencji niewiele osób zachowa się prawidłowo w przypadku prawdziwego alarmu komunikującego zagrożenie.

W Puławach w czwartek zawyją 24 syreny, które wydadzą z siebie donośny, trwający równą minutę sygnał. Jaki z tego pożytek? – To nie jest pytanie do mnie. Ja uważam, że takie testy są potrzebne, ale my wykonujemy tylko polecenia wojewody – mówi Dariusz Fijoł z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w Urzędzie Miasta Puławy.

Zdaniem urzędnika, testowanie systemu nie jest problemem, bo w przypadku wystąpienia prawdziwego zagrożenia sygnał potrwa trzy minuty, a dziś będzie to tylko minuta. Ten krótszy sygnał nic nie znaczy, dłuższy niesie konkretną informację. Jaką?

– Każdy mieszkaniec powinien to wiedzieć. My regularnie rozdajemy informatory na temat rodzajów alarmów i sposobów zachowań. Uczą tego już na poziomie gimnazjów, a co dwa lata podobne ulotki rozsyłają Zakłady Azotowe – mówi Dariusz Fijoł.

Nie wiadomo jednak czy to czego uczą gimnazjalistów, wie również statystyczny dorosły „Kowalski”. Czy umie np. prawidłowo założyć maskę przeciwgazową, albo wie gdzie jej szukać.

Sam sprzęt również nie jest zbyt często sprawdzany pod kątem przydatności. Przykładowo – pochłaniacze wielogazowe teoretycznie powinny być wymieniane co kilka lat. Koszt jednej sztuki to około 50 złotych. Żeby wyposażyć w nie całe miasto wielkości Puław trzeba byłoby wydać 2,5 mln złotych.

W przypadku realnego zagrożenia więcej informacji zdobędą mieszkańcy centrum Puław. Tam oprócz standardowych syren funkcjonuje nowoczesny system powiadamiania głosowego. Mieszkający ul. Centralnej, czy Piłsudskiego usłyszą zatem konkretne komunikaty, z których dowiedzą się co robić. Głos ten nie dotrze na Włostowice, czy inne bardziej oddalone osiedla, więc ich mieszkańcy powinni zacząć rozróżniać poszczególne rodzaje syren.

Podstawowe alarmy akustyczne

* 3 minuty, ciągły – klęska żywiołowa, zagrożenie dla środowiska (lub odwołanie alarmu)

* 1 minuta, modulowany – alarm powietrzny, należy udać się do schronu lub ukrycia

* 10 sekundowy, modulowany – skażenie środowiska, należy opuścić teren skażony

Pozostałe informacje

Coś spadło w okolicach Cycowa

Obiekt nieznanego pochodzenia spadł na pole pod Cycowem. Czy to fragment rakiety?

W gminie Cyców w powiecie łęczyńskim w nocy z poniedziałku na wtorek z nieba spadł tajemniczy obiekt. Nocne niebo najpierw rozświetlił błysk, a potem dał się słyszeć huk. Na miejsce wezwano służby. Czy to fragment rakiety Elona Muska? Polska Agencja Kosmiczna sprawy na razie nie komentuje.

Bogdanka LUK Lublin. musi wygrać w Kędzierzynie-Koźlu, aby myśleć o awansie do strefy medalowej

Bogdanka LUK Lublin gra z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i musi wygrać

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Początek wtorkowego spotkania o godzinie 20.30

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium